SAD šalju pomoć vrijednu 5,9 milijardi dolara Ukrajini dok se Bajdenov mandat bliži kraju
Bajden koristi svoje posljednje sedmice u predsjedništvu da poveća vojnu podršku Kijevu, prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Tramp preuzme dužnost 20. januara
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džozef Bajden objavio je danas novi paket vojne pomoći Ukrajini od 2,5 milijardi dolara. Nekoliko sati kasnije, američki trezor je najavio odvojenu isplatu od 3,4 milijarde dolara Ukrajini kao direktnu budžetsku podršku.
Bajden koristi svoje posljednje sedmice u predsjedništvu da poveća vojnu podršku Kijevu, prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Tramp preuzme dužnost 20. januara.
"Pod mojim vođstvom, SAD će nastaviti neumorno da rade na jačanju pozicije Ukrajine u ovom ratu tokom mog preostalog vremena na funkciji", naveo je Bajden u saopštenju.
Ministarka finansija Janet Jelen navela je u zasebnom saopštenju: "Naša direktna budžetska podrška Ukrajini stiže u kritično vrijeme dok Rusija intenzivira svoje napade na ukrajinske civile i kritičnu infrastrukturu".
Nova pomoć uključuje 1,25 milijardi dolara vojne pomoći iz američkih rezervi i paket od 1,22 milijarde dolara iz Ukrajinske inicijative za sigurnosnu pomoć (USAI). Ovo je novi USAI paket od Bidenove administracije.
Prema pravilima USAI-a, vojna oprema se kupuje od odbrambene industrije ili partnera, dakle ne uzima se iz američkih rezervi, što znači da su joj potrebni mjeseci ili godine da stigne na front.
U saopštenju je Bajden naveo da će nova pomoć Ukrajini pružiti "trenutni priliv kapacitetima koje koristi, sa velikim uticajem na ratište i dugoročne zalihe za protivvazdušnu odbranu, artiljeriju i druge kritične sisteme naoružanja".
Obećanje dolazi nekoliko sati nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao da je Vašington spreman objaviti "važnu odluku" o podršci oružanim snagama njegove ratom razorene zemlje.
Uprkos obećanju da će nastaviti da povećava podršku, paket će vjerovatno biti posljednji donesen za vrijeme Bajdenove administracije, za koju se kaže da strahuje da će novoizabrani predsjednik Donald Tramp značajno smanjiti ili zaustaviti isporuke oružja Ukrajini kako bi natjerao Kijev da pregovara o mirovnom rešenju sa Rusijom.
"Prema mom uputstvu, Sjedinjene Države će nastaviti neumorno raditi na jačanju pozicije Ukrajine u ovom ratu do kraja mog vremena na funkciji", dodao je Biden.
Trampova inauguracija je zakazana za 20. januar.
Rusija je sedmicama potiskivala ukrajinske trupe na linijama fronta. Američki Institut za proučavanje rata (ISW) saopštio je da geolokacijski podaci sugerišu da je ruska vojska oko 10 kilometara od granice Donjecke i Dnjepropetrovske oblasti.
U intervjuu za RSE, Viktor Muženko, bivši ukrajinski vojni komandant, rekao je da bi svako primirje između Kijeva i Moskve koje ostavlja dijelove ukrajinske teritorije pod ruskom kontrolom predstavljalo pobjedu Kremlja i "potpuno nadoknadilo [mu] troškove rata".
Muženko, koji je predvodio vojsku od 2014-19, rekao je da je situacija sa okupiranim teritorijama Donjecke i Luganske oblasti i delovima Zaporižja i Hersonske oblasti "kritična" -- "ne samo za gubitak teritorija, već i polovine resursne baze Ukrajine."
( Radio Slobodna Evropa )