Jakov Milatović u intervjuu "Vijestima": Povratak u PES (ni)je isključen...

Sastanak s premijerom Spajićem obuhvatio širok spektar tema, uključujući ustavnu krizu, evropske integracije, funkcionisanje Savjeta za odbranu i bezbjednost i ekonomska pitanja Milatović ne isključuje mogućnost da PzPG preraste u partiju na državnom nivou, niti opciju povratka u PES, ali mu to sad nije "primarno", niti je o tome razgovarao s premijerom Uprkos koaliciji u Podgorici, šef države najavljuje da će nastaviti da ukazuje na greške Vlade, ali se nada da će takvih situacija biti manje u budućnosti Rukovodstvo DPS vrijednosno se ne može poistovjetiti sa "lošim nasljeđem" te partije, ali je i dalje "u raskoraku između prošlosti i budućnosti" Predsjednik smatra da stavovi Mandića često dominiraju parlamentarnom većinom zbog političkog neiskustva ili indiferentnosti drugih članica koalicije O Mandiću i Kneževiću: Svaka politička platforma, koja bi isključivala građansku, antifašističku i prozapadnu orjentaciju Crne Gore, unaprijed je osuđena na propast

141288 pregleda204 komentar(a)
"Svaka politička platforma, koja bi isključivala građansku, antifašističku i prozapadnu orjentaciju Crne Gore, unaprijed je osuđena na propast": Milatović, Foto: Boris Pejović

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović tvrdi da na četvoročasovnom sastanku s premijerom i bivšim partijskim drugom Milojkom Spajićem nije bilo konkretnih dogovora o otvorenim pitanjima, ali da su o nekim približili stavove. Negira da je učestvovao u odlučivanju s kim će Pokret za Podgoricu (PzPG) pregovarati i formirati vlast u glavnom gradu, poručujući da to ne znači da “pere ruke” od njih.

Tvrdi i da preokret u pregovorima nije rezultat bilo kakvih ucjena prema njemu, ni zbog biznisa njegovog brata u Srbiji, ni prijetnji razrješenjem, ni uticajem Srpske pravoslavne crkve (SPC) i društvenih mreža, na kojima mu je prijećeno protestima u slučaju da se formira vlast s Demokratskom partijom socijalista (DPS).

“Radi se o neozbiljnim i malicioznim konstrukcijama koje nemaju uporište u činjenicama”, rekao je Milatović u intervjuu “Vijestima”, rađenom elektronskom poštom.

Milatović ne isključuje mogućnost da PzPG preraste u partiju na državnom nivou, ali ni opciju svog povratka u Pokret Evropa sad (PES), ali mu to sad, kaže, nije “primarno”, niti je o tome razgovarao s premijerom.

Poručuje da ne želi da vjeruje da lideri nekadašnjeg DF-a Andrija Mandić i Milan Knežević “svjesno rade protiv svoje države”, ali smatra da je “svaka politička platforma, koja bi isključivala građansku, antifašističku i prozapadnu orijentaciju Crne Gore... osuđena na propast”.

Kakva je za Vas u političkom smislu bila 2024. godina, šta Vam se u njoj desilo da niste očekivali, a koja su Vam se očekivanja ispunila?

Prethodnih godinu dana, kao Predsjednik Crne Gore, posvećeno sam radio na tome da ukažem na važnosti planskog i predanog djelovanja u korist države i svih naših građana.

Moj cilj je bio da procesi koje pokrećemo budu transformacioni, a ne samo tranzicioni – da vode ka suštinskim promjenama koje će trajno unaprijediti naše društvo.

U 2024-u godinu Crna Gora je, bar na papiru, ušla institucionalno konsolidovana. Nova Vlada započela je mandat krajem 2023. godine, novi saziv Skupštine je pokazao funkcionalnost kompletiranjem Ustavnog suda krajem 2023. i izborom VDT-a u januaru 2024, uz važan doprinos opozicije.

Stoga su i očekivanja, u pogledu sprovođenja značajnih reformskih poduhvata i evropskog puta, bila velika. Izbor predsjednice Vrhovnog suda krajem godine zaokružio je izbor najviših pravosudnih funkcija u zemlji koje su dugo vremena bile u vd stanju.

Milatovićfoto: Predsjednik.me

Međutim, politička dinamika kojoj smo svjedočili, umnogome je promijenila konačnu sliku o godini iza nas. Vlada je rekonstruisana što je, po prirodi stvari, iziskivalo dodatno vrijeme za reorganizaciju unutar uprave, što je zasigurno uticalo i na kvalitet njenog funkcionisanja.

Tako je Crna Gora dobila četvrtu Vladu u četiri godine, koja je danas jedna od najbrojnijih na svijetu. Ustavni sud ponovo je sredinom godine postao nekompletan, Skupština nije pola godine raspisivala javni poziv za novog sudiju, a ustavna kriza u vezi sa penzionisanjem aktuelnih i izborom novih sudija gdje je Ustavni odbor Skupštine preuzeo nadležnosti Ustavnog suda, dovela je do opozicionog bojkota rada Skupštine i njene disfunkcionalnosti u najvažnijem periodu godine – kada se diskutuje i usvaja budžet za narednu godinu.

Da sumiram, očekivao sam da će 2024. godina donijeti trajniju stabilizaciju institucionalnih i političkih prilika, što se na kraju nije desilo. Štaviše, kraj 2024. godine donio je ustavnu i političku krizu u zemlji.

Sa druge strane, raduje me pomak koji je Crna Gora postigla u procesu EU integracija. Zatvaranje tri pregovaračka poglavlja, prvi put nakon sedam godina, je bila dobra vijest za Crnu Goru.

Međutim, smatram da smo i ovdje mogli značajno više da uradimo, posebno imajući u vidu najave sa početka godine od najviših državnih funkcionera o zatvaranju značajno više pregovaračkih poglavlja.

U ekonomskom smislu, godina za nama je donijela povećanje minimalne penzije i minimalne zarade, ali i brojne izazove. Povećanje zarada došlo je kao rezultat smanjenja doprinosa za PIO koje može imati dalekosežne posljedice za dugoročnu održivost i stabilnost penzionog sistema.

Povećan je PDV na turizam i uvedena akciza na proizvodnju vina, što može imati negativne efekte na konkurentnost naših važnih privrednih sektora.

Prvi put od obnove nezavisnosti, izuzev pandemijske 2020. godine, došlo je do pada prihoda od turizma u odnosu na prethodnu godinu, što predstavlja ozbiljan alarm za sve donosioce odluka.

Milatovićfoto: Kancelarija za odnose s javnošću predsjednika Crne Gore

Uspješno realizovan popis bila je stvar zbog koje svi treba da budemo zadovoljni. Već sam rekao da smatram da dobijeni rezultati odražavaju multietnički karakter našeg društva i opredjeljuju njegov građanski karakter kao jedini moguć i ispravan.

Istovremeno, rezultati popisa su pokazali da u fokusu donosioca odluka u narednom periodu važno mjesto mora imati demografska politika kao jedna od najznačajnijih za budućnost našeg društva. Crnoj Gori je potrebna demografska a ne identitetska politika.

Dvadesetog decembra sastali ste se u zgradi predsjednika s premijerom i bivšim partijskim drugom Milojkom Spajićem i razgovarali četiri sata, nakon čega nijedan od vas nije javno govorio o detaljima susreta. Da li je još neko, osim vas dvojice, prisustvovao sastanku, šta su bile teme razgovora, šta ste dogovorili sa Spajićem a šta niste, i da li ste se na sastanku politički "pomirili" ili idete ka tome?

Razumijem da je, imajući u vidu brojne oprečne stavove koje smo premijer i ja iznosili tokom ove godine, taj sastanak izazvao veliku pažnju javnosti. Tačno je da je dugo trajao, vjerovatno iz razloga što je nažalost, uprkos mom zalaganju, bio jedini te vrste u 2024. godini, što mislim da nije dobro.

Zapravo podatak da smo se nas dvojica u svojstvu predsjednika i premijera sreli svega pet puta u 2024. godini, jednom na početku godine u okviru vanjsko-političkih konsultacija i razgovora o ambasadorima, tri puta na sjednicama Savjeta za odbranu i bezbjednost, i ovaj put, govori o nedovoljnoj institucionalnoj komunikaciji između dvije najvažnije državne pozicije.

Imajući ovo u vidu, mislim da je važno što smo, poslije duže vremena, otvoreno razgovarali o brojnim temama koje se tiču budućnosti Crne Gore.

Milatović i Spajićfoto: Boris Pejović

Teme su bile raznovrsne i ticale su se izazova sa kojima se suočava naša zemlja, a koji su dobro poznati javnosti. Počev od ustavne krize u zemlji, dinamike evropskih integracija, funkcionisanja Savjeta za odbranu i bezbjednost, pa do ekonomskih tema.

Sastanak, kome je prisustvovalo i dvoje naših saradnika, bio je dobar i sadržajan i očekujem da u narednom periodu konkretizujemo određene stvari, uključujući i intenzivnije razgovore između naših kabineta, i na taj način pronađemo rješenja za neka od otvorenih pitanja.

Redovna komunikacija predsjednika države i predsjednika Vlade izuzetno je značajna, bez obzira ko u određenom trenutku obavlja te funkcije. Naše političke i lične relacije su manje značajne u odnosu na potrebu da u svakoj situaciji koja se tiče državnog interesa uspijemo da nađemo zajednički imenilac.

Koji saradnici su bili na sastanku?

Kao i tokom drugih sastanaka koje imam, bio je prisutan jedan od mojih savjetnika.

Znači niste ništa konkretno dogovorili oko "otvorenih pitanja". Da li ste se na sastanku politički "pomirili" ili ste tome možda bliži nego prije sastanka?

Rekao bih da smo u odnosu na određena otvorena pitanja približili stavove i da se u narednom periodu mogu očekivati konkretni pomaci. Npr. razgovarali smo o nužnosti hitnog odabira i imenovanja ambasadora pri NATO-u i mislim da će vrlo brzo to značajno pitanje biti riješeno.

Prije godinu ste, u novogodišnjem intervjuu "Vijestima", oćutali odgovor na pitanje vjeruje li premijeru. Da li mu sada vjerujete, u slučaju da ste nešto dogovorili, i mislite li da on vjeruje Vama?

Povjerenje se teško stiče ali veoma lako gubi. Ne bih ponavljao razloge zbog kojih je moje povjerenje u gospodina Spajića, tokom zajedničkog političkog rada, u značajnoj mjeri bilo narušeno. Uostalom, moje napuštanje PES-a, kao zajedničkog političkog projekta koji smo stvorili, bilo je kulminacija narušenog povjerenja i načina rada sa kojim nijesam bio saglasan.

Međutim bez obzira na određene nesuglasice, kao odgovoran državnik, spreman sam da doprinesem uspostavljanju onog nivoa povjerenja koji će omogućiti kvalitetniju saradnju između institucija u interesu građana i njihovog boljitka. U tom smislu važna je redovna i konstruktivna komunikacija između predsjednika države i premijera, što smo i prepoznali tokom sastanka i što bi trebalo da postane praksa u narednom periodu.

Milatovićfoto: Boris Pejović

Da li premijer vjeruje meni – pitanje je koje morate njemu postaviti.

Mi bismo ga sigurno pitali da je pristao na novogodišnji intervju, poput ovoga s Vama. Znači li ovaj prethodni Vaš odgovor da mu sada vjerujete više nego prije maratonskog sastanka? Zašto?

Moj prethodni odgovor je jasan.

Ko je "gurao" Vas i Spajića da se sastanete i da li su tačne tvrdnje poznavalaca političkih prilika u Crnoj Gori da je do vašeg susreta došlo uz asistenciju nekih međunarodnih centara? Koje su to adrese?

Inicijalni poziv za institucionalni dijalog, koji sam uputio premijeru, rezultat je isključivo moje državne odgovornosti i promišljanja o tome što svaki od nas dvojice može uraditi, kao ljudi koji pokrivaju najvažnije državne funkcije, kako bi iskoristili važan momenat u kome se nalazi Crna Gora, a koji se tiče potrebe unapređenja demokratskog razvoja, očuvanja njenog građanskog karaktera i okončanja evropskog puta do 2028. godine.

Taj poziv nije ekskluziva koja se ticala samo premijera pošto sam, o različitim temama, u više navrata razgovarao i sa brojnim drugim društveno-političkim akterima, uključujući i predsjednika Skupštine, lidere opozicionih stranaka i brojne poslanike.

Na kraju dužnost Predsjednika je da vodi razgovor. Ponavljam, zbog istorijata naših političkih relacija, razumijem pojačanu znatiželju javnosti kada je u pitanju moj razgovor sa premijerom.

Naši međunarodni partneri nam jasno ukazuju na važnost institucionalne stabilnosti, ali i unapređenja institucionalnog odnosa, kao osnovnog preduslova za ostvarivanje proklamovanih državnih ciljeva.

U tom smislu, postoji njihovo interesovanje kada je u pitanju kvalitet odnosa na relaciji predsjednik – premijer.

Milatovićfoto: Boris Pejović

Izuzetno cijenim doprinos koji naši strateški međunarodni partneri, u prvom redu EU, SAD i Velika Britanija ulažu u cilju podrške Crnoj Gori na našem putu dalje demokratizacije i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Znači, kažete da Vam niko, pa ni neke članice Kvinte, nije sugerisao da se vidite sa Spajićem?

Kao što sam rekao, tokom sastanaka sa diplomatskim predstavnicima drugih zemalja postojalo je i dalje postoji interesovanje za odnos nas dvojice, kao što postoji interesovanje i za odnose sa predstavnicima drugih institucija.

Ja sam Predsjednik države i samostalno donosim odluke, ali uvijek želim da saslušam i naše međunarodne partnere.

Hoće li nakon sastanka sa Spajićem i "pomirenja" u Podgorici, splasnuti Vaše kritike na račun rada Vlade ili ćete nastaviti da ih kritikujete kao i do sada?

Motiv moje kritike pojedinih poteza Vlade nije bio nikada sadržan u želji da na taj način ostvarujem politički profit, već isključivo u potrebi da zaštitim javni interes od štetnih posljedica odluka koje sam smatrao pogrešnim.

Argumentacija koju sam nudio za svoje stavove višestruko se pokazala utemeljenom i opravdanom.

Osim toga, argumentovano ukazivanje na loše prakse služi kao podstrek da se stvari u društvu poboljšaju i unaprijede na dobrobit svih građana.

Zato, naravno da ću nastaviti da ukazujem na ono za što budem ocijenio da je protivno interesima građana i države. Ali se iskreno nadam se da će takvih situacija biti mnogo manje nego do sada.

Istovremeno, nastaviću i da predlažem inicijative koje smatram važnim poput onih koje sam predstavio u prethodnom periodu, uključujući uvođenje otvorenih listi, odštetu golootočkim žrtvama i njihovim porodicama, zajedničku platformu za Crnu Goru u EU itd.

Postoji li mogućnost da se, kako se spekuliše u javnosti, vratite u PES ili da se PzPG spoji s njim, ili pak namjeravate da PzPG izraste u stranku na državnom nivou?

PES je jedan od važnih segmenata mog političkog puta i uvijek ću sa posebnim osjećanjem gledati na vrijeme koje sam tamo proveo. Sa brojnim ljudima iz PES-a imam dobre odnose, i smatram da rade dobro svoj posao na nekim od najodgovornijih pozicija u državi.

U kom pravcu će ići moj dalji politički put je sekundarno pitanje u ovom trenutku.

Milatović i Spajićfoto: Boris Pejović

Primarno želim da sa pozicije Predsjednika Crne Gore, upravo one koja ima najveći politički legitimitet u zemlji, ali koja sa sobom nosi i najveće breme odgovornosti za dobrobit našeg društva, dam doprinos važnim državnim procesima koji su u toku pri čemu, naravno, neću bježati od odgovornosti da se uključim u politička dešavanja - kada se za tim javi potreba.

Ovo znači da ne isključujete povratak u PES. Jeste li o tome razgovarali sa Spajićem? Ako jeste, šta Vam je rekao?

Ne, nismo razgovarali o tome.

Vaši politički protivnici Vam ne priznaju legitimitet koji ste pomenuli, nazivajuči Vas "slučajnim predsjednikom", a onda, tvrde da ste ga svakako izgubili, nakon što je lista koja je nosila Vaše ime, dobila značajno manje glasova na lokalnim izborima u Podgorici, nego što ste Vi dobili na predsjedničkim? Kako se branite od toga?

Ne znam na koje političke protivnike mislite. Ako mislite na bivšu vlast, slučajnost se ne može desiti dva puta, pogotovo ne na način kako su se dešavale pobjede koje sam ispred PES-a predvodio na gradskim izborima 2022. godine kao i na predsjedničkim izborima 2023.

Legitimitet koji imam crpim iz ogromnog broja glasova koje sam dobio i u prvom i u drugom krugu predsjedničkih izbora i ne vidim da je doveden u pitanje ni na koji način.

Kao što znate jedino se Predsjednik Crne Gore bira neposrednim putem od strane građana, i taj izbor je jedini primjer direktne demokratije za koju se zalažem kroz ideju o uvođenju otvorenih listi.

Jasno je da se na prethodnim lokalnim izborima glasalo za novu gradsku upravu, a ne ko će biti Predsjednik Crne Gore.

Zbog čega je Vama blizak PzPG formirao vlast u glavnom gradu s partijma vlasti s državnog nivoa, a ne s opozicijom s kojima je srušio njihovu prethodnu upravu? Zbog čega se onda uopšte išlo na vanredne lokalne izbore?

To je prije svega pitanje za Pokret za Podgoricu. Kao što znate oni svoje odluke donose samostalno, i za njih će naravno odgovarati građanima, kao što to rade i svi drugi politički subjekti. Razumijem da ponavljanje izbora, iako legitimno, nije bilo dobro rješenje jer bi zbog toga najviše trpjeli građani.

Istovremeno, kao što znate nijesam učestvovao u donošenju odluke o izborima, ali sam razumio da je odluka o skraćenju mandata bivšoj gradskoj upravi bila posljedica brojnih faktora.

Milatovićfoto: Kancelarija predsjednika za odnose sa javnošću

U prvom redu, jedan dio odbornika većine je smatrao da se grad razvija sporijom dinamikom u odnosu na očekivanu. Drugo, desila se politička prekompozicija unutar više političkih subjekata koji su činili vlast, uključujući i najveći među njima – PES - uslijed čega je bila upitna legitimnost bilo kakvog dogovora bez održavanja novih izbora.

Može se konstatovati da je PzPG postao važan faktor nove gradske vlasti i volio bih kad bi ljudi koji ga čine doprinijeli značajnom kvalitativnom iskoraku nove gradske uprave, u odnosu na dosadašnje prakse, vodeći se principima transparentnosti i dobrog upravljanja, koje sam i sam podržao na izborima.

Poslanica Jevrosima Pejović rekla je da ste Vi adresa koja treba da odgovori na prethodno pitanje?

Pa upravo sam vam i odgovorio na to pitanje.

Utisak je da sada pokušavate da "perete ruke" od PzPG, iako je lista na kojoj su bili nosila Vaše ime a Vi itekako učestvovali u kampanji. Je li to politički pošteno? Kajete li se što ste na taj način učestvovali na izborima u Podgorici? Mislite li da ima nekoga osim Vas ko vjeruje da niste učestvovali u donošenju odluka s kim pregovarati, ili da se niste uopšte konsultovali sa njima tokom procesa formiranja vlasti u Podgorici?

Naravno da ne perem ruke od PzPG jer su to ljudi koje smatram svojim dugogodišnjim političkim saborcima i u koje imam povjerenje. Radi se o osobama koje imaju jasan politički stav i koji su iznijeli protekli izborni proces u Glavnom gradu.

Razgovarali smo i o konačnoj odluci koja se ticala formiranja nove gradske vlasti i njihov jedinstveni stav je bio da podrže rješenje koje je na kraju izglasano.

Vaše pitanje polazi od pretpostavke da se u Crnoj Gori odluke donose isključivo od strane pojedinaca koji u određenom trenutku imaju institucionalnu moć, što je bilo višedecenijsko iskustvo kome smo svjedočili.

Odbornici PzPG su slobodnomisleći ljudi od integriteta koje jako cijenim i poštujem, kao što poštujem i izbor koji su napravili po pitanju nove gradske vlasti.

Nije li politički degutantno to što je PzPG ušao u savez s partijama čiji su Vas visoki funkcioneri (posebno Vaše bivše stranke) do prije samo nekoliko dana optuživali za "izdaju", tvrdili da ste "politički sahranjeni", pozivali da im vratite glasove koje su Vam dali na predsjedničkim izborima i sl, dok je PzPG poručivao, ciljajući na te stranke, da neće "pregovarati s onima koji krše Ustav"?

Kada bih na taj način sagledavao stvari mogao bih konstatovati da praktično ne postoji politička partija koja se, bar u nekom periodu mog javnog djelovanja, nije na sličan način odnosila prema onome što radim.

Takve manifestacije političkog neukusa imanentne su osobama koje nijesu dorasle funkcijama koje obavljaju.

S druge strane kršenje Ustava, nije ekskluziva bilo koje partije u Crnoj Gori već je to, nažalost, obrazac po kome su prepoznati skoro svi politički subjekti. Oni koji su u prošlosti kritikovali brojna protiv-ustavna djelovanja prethodne vlasti su oni koji ga danas takođe svjesno krše.

Milatovićfoto: Slađan Fatić

Crna Gora je najbolji primjer činjenice da je Ustav potreban da bi branio manjinu od postupaka većine.

Bez obzira na navedeno, interes građana Podgorice, i sve ono što se tiče unaprjeđenja komunalne infrastrukture, zaštite i planiranja prostora u opštem interesu, rješavanja problema saobraćajnih gužvi, itd, mora biti postavljen iznad često turobne političke svakodnevnice na državnom nivou, a razumio sam da je formiranje nove gradske vlasti upravo rezultat takvog pristupa.

Kako ste doživjeli razlaz PzPG-a i GP URA, te ocjenu Luke Rakčevića, koji je predvodio listu s Vašim imenom - da ste "preko noći" pristali na "ulogu krpe i piona" vladajućih stranaka?

Doživio sam je kao neprimjerenu i neosnovanu. Podsjetiću javnost da sam upravo ja bio taj koji je, nakon gradskih izbora 2022. godine, koji su neustavno bili odloženi za oktobar 2022. godine upravo na insistiranje tadašnjih konstituenata vladajuće većine iz DPS-a, URE i SNP-a, insistirao da URA bude dio vlasti, bez obzira što to nije bilo nužno za konstituisanje većine. Da je SNP prešao census na izborima te godine pozvao bih i SNP da bude dio vlasti.

Svi činioci tadašnje većine prihvatili su moj stav, ostavljajući po strani sve što su prethodno uradile te partije na državnom nivou, obarajući 42. Vladu i praveći 43. Vladu sa DPS-om.

Milatović, Rakčević i Abazovićfoto: Luka Zeković

Zato me i čudi ovakav ton od strane čovjeka kojeg cijenim i kojeg sam svim srcem podržao kao kandidata za gradonačelnika.

Nažalost, građani Luki Rakčeviću nisu dali dovoljnu podršku za poziciju za koju se kandidovao. Razumio sam da je URA odbila da bude dio nove gradske uprave, u kojoj bi Luka Rakčević bio zamjenik gradonačelnika. Žao mi je zbog toga, jer smatram da su mogli dati značajan doprinos u radu nove gradske uprave.

Ali vama bliski PzPG je odustao od zajedničke platforme sa njima koju su predstavili građanima, u kojoj stoji da gradonačelnik bude iz njihovih redova. PzPG je od toga odustao. Kako mislite da u budućnosti sarađuju sa PzPG i Vama, nakon ovoga?

Platforma je početni dokument sa kojim je PzPG ušao u pregovore a isključivost i odsustvo spremnosti na određene kompromise nisu dobar politički pristup.

U odgovoru na prošlo pitanje sam u kratkim crtama podsjetio na neke političke procese koje je vodila URA i na istorijat naših odnosa. Lično smatram da ta partija pripada građanskom centru i da umjesto spaljivanja mostova treba da bude jedan od aktera političkog okupljanja oko ideje snaga građanskog centra.

Šta je bila prepreka da PzPG napravi vlast u Podgorici s DPS-om?

Odbornici PzCG-a su, evidentno, imali jedinstveni stav da je aranžman sa koalicijama PES-Demokrate i ZBCG najbolji izbor u ovom trenutku, bolji od odlaska na nove izbore. URA je očigledno imala drugačiji stav.

Čini mi se da je javnost bila upoznata sa činjenicom da se PzPG nije odazvao razgovorima koje su inicirali DPS i nekadašnji DF, ali jeste onim koje su inicirali politički akteri šireg građanskog centra, uključujući naravno URU, ali i koaliciju PES-Demokrate i Evropski savez.

Tu činjenicu smatram važnim iskorakom u demokratskom sazrijevanju političkih aktera.

Često u razgovoru sa ljudima, na ulici, na pijaci, u parku, iskreno mi kažu: "Ovo kako je sada – nijesmo za ovo glasali – ali sve je bolje od povratka DPS-a".

Upravo ova rečenica – najvažnija je poruka velikog broja naših građana. Njena suština je bila i moj motiv da pružim podršku listi objedinjenog građanskog centra na izborima u Podgorici, i da time ukažem na neophodnost postojanja tzv. trećeg puta.

Milatovićfoto: Kancelarija za odnose s javnošću Predsjednika Crne Gore

Rezultat izbora je bio takav da ideja – zaokružena tom jednom rečenicom – nije dobila podršku na izborima dovoljnu da može sama da kreira procese. Zbog toga se i nakon izbora stvorio jaz između političkih konstituenata u okviru koalicije. Jedni su akcenat stavljali na prvi dio rečenice, zanemarujući nastavak bez kojeg i ona sama ne bi bila potpuna. Drugi su upravo akcenat stavljali na drugi dio rečenice.

Prvi su smatrali da je beznadežno biti u vlasti sa sadašnjima, a drugi da je pogrešno misliti da su nekadašnji postali u međuvremenu bolji od onoga kakvi su ranije bili.

Istina je po mom mišljenju zapravo u cjelovitosti rečenice sa početka. Građani žele promjene a ne zamjene!

Ako je cilj bio da se DPS ne vrati na vlast u Podgorici, zašto je onda PzPG srušio s DPS-om prethodnu vlast, i zar to nije bilo davanje šanse DPS-u da se vrati?

Vraćanje mandata građanima uvijek je dobra odluka u situacijama kada je vlast nefunkcionalna i kada se dešavaju politička pregrupisavanja. To je osnovno demokratsko pravilo.

Ako PzPG donosi odluke samostalno, kako znate da su imali jedinstven stav da je aranžman koji je ugovoren najbolji?

Zato što su me obavijestili o tome.

Da li Vas je neko, iz države ili inostranstva, na bilo koji način ucijenio da PzPG ne ide u savez s DPS-om, s obzirom na to da šef DPS-a g. Danijel Živković kaže da je "očigledno da se desila neka ozbiljna ucjena"?

Radi se o paušalnim i neutemeljenim ocjenama koje nije vrijedno komentarisati.

Ne dolazim iz političkog miljea u kojem su ucjene način djelovanja niti sam neko ko bi prihvatio da mu odluke budu plod bilo čijeg uslovljavanja. Naprotiv, javnost se bezbroj puta do sada mogla uvjeriti da nijesam pristalica kalkulisanja i uslovljavanja već da zagovaram otvorenu političku borbu koja mi je, da podsjetim, donijela liderstvo u dvije velike pobjede nad DPS-om, i u Podgorici 2022. godine i na predsjedničkim izborima 2023. godine, koje su ključno trasirale demokratski razvoj u Crnoj Gori.

Lider DPS-a Danijel Živkovićfoto: Luka Zeković

Ono gdje i sadašnja vlast ima očigledan problem sa mnom, je taj što i sada ukazujem na loše prakse, i u skladu sa snagom koju imam, se borim i protiv takvog djelovanja. Naravno, nijesam svemoguć da ispravim svaku "krivu Drinu", ali jesam istrajan u tom nastojanju.

U neformalnim razgovorima, neki akteri na političkoj sceni govore da je moguće da su Vas ucijenili zbog biznisa Vašeg brata u Srbiji, aludirajući na spekulacije o sličnoj situaciji u kojoj su navodno bili Dritan Abazović i njegov brat. Drugi kažu da su Vam zaprijetili razrješenjem u Skupštini zbog navodnog kršanja Ustava. Mnogi kažu da ste popustili pod pritiskom grupa bliskih SPC, društvenim mrežama, itd. Šta kažete na to?

Ne bih se obazirao na teme koje i vi, u vašem pitanju, nazivate "spekulacijama". Radi se o neozbiljnim i malicioznim konstrukcijama koje nemaju uporište u činjenicama.

Javnost je mogla da svjedoči u ovih godinu i po da se ne ustručavam da jasno iznosim svoj stav o brojnim pitanjima koja se tiču razvoja Crne Gore zbog čega, vrlo često, dolazi do političkih i institucionalnih mimoilaženja između mene i parlamentarne većine, ili mene i bivše vlasti.

Dakle, nisam izabrao da sjedim u fotelji prvog čovjeka države i da, zadovoljan ličnom pozicijom, ćutim i ne zamjeram se nikome, kao što bi to uradili mnogi drugi da su u sličnoj situaciji.

Da sam kalkulisao, ne bih napustio političku partiju čiji sam bio jedan od utemeljivača, u momentu kada je bila na vrhuncu moći. Ja sa interesima građana Crne Gore i sa svojim principima ne trgujem.

Mislite li da je narativu "ne s DPS-om" istekao rok trajanja i da tu stranku rehabilituju loši potezi vlasti nakon 30. avgusta 2020? Kako gledate na vođstvo DPS-a, i mislite li da tom partijom i dalje upravlja Milo Đukanović?

Mislim da je u opštem interesu da, nakon svih izbora, državnih ili lokalnih, imamo drugačiju dinamiku u odnosu na onu koja je do sada bila prisutna. To podrazumijeva više razgovora, manje partikularnih a više opštih interesa.

Po mom mišljenju, mlade ljude koji su danas neka vrsta "frontmena" DPS-a, u vrijednosnoj vertikali, nije moguće poistovjetiti sa lošim nasljeđem partije kojoj pripadaju.

Mnoge od njih sam upoznao kroz pozicije koje obavljaju u Skupštini Crne Gore i cijenim ih kao dobre političare koji zastupaju izbornu volju značajnog broja građana Crne Gore.

Milatovićfoto: Kancelarija za odnose s javnošu predsjednika Crne Gore

Ipak, po mom skromnom mišljenju, ta partija se evidentno nalazi u raskoraku između prošlosti i budućnosti i nikako ne uspijeva da napravi konačan otklon od sjenki iz prethodnog perioda.

Ako bi se to, ipak, desilo mišljenja sam da bi i politički ambijent u državi bio značajno relaksiraniji i produktivniji.

Imajući u vidu da tvrdite da je Ustavni odbor prekršio Ustav jer je bez obavještenja tog suda zaključio da je Dragana Đuranović ispunila uslove za starosnu penziju, ne mislite li da je najviši pravni akt pogažen i kad su Đuranović i sudije Desanka Lopičić i Budimir Šćepanović ljetos odlučili na sjednici Ustavnog suda da ne treba da idu u penziju po Zakonu o PIO, već po aktu o radu? Zašto se tada niste oglasili i upozorili na kršenje Ustava, i ne smatrate li da je ljetošnji događaj najveći problem u priči o Ustavnom sudu?

Govorimo o različitim situacijama. Na ljetošnjoj sjednici Ustavnog suda odlučivalo se o tome koji se propis primjenjuje na penzionisanje sudija Ustavnog suda i to se događalo na mjestu koje je Ustav predvidio – na sjednici Ustavnog suda. Tada je Ustavni sud utvrdio da se primjenjuje Zakon o radu.

Druga situacija se tiče preuzimanja ustavne nadležnosti Ustavnog suda od strane nenadležnog organa, u ovom slučaju Ustavnog odbora Skupštine i Predsjednika Skupštine, što je potpuno drugačija stvar.

Složio bih se sa vama da je najveći problem u ovoj situaciji razrješenje spornog pitanje koje se tiče primjene propisa na penzionisanje ustavnih sudija. Ali jedini koji je nadležan da utvrdi postupanje po ovom osnovu je Ustavni sud.

Istovremeno, ključno pitanje je zašto zakonodavac nije u Zakonu o Ustavnom sudu dodatno razradio ustavnu odredbu koja se tiče ovog pitanja i konačno razriješio dilemu, onako kako su zakonski razrađene i sve druge nadležnosti Ustavnog suda.

Da li Vi smatrate da je normalno što je troje sudije odlučivalo u svom slučaju, odnosno po kom će zakonu da idu u penziju?

Smatram da to možda nije logično ali ne znači da je nezakonito, i da u praksi ne postoje slične situacije. Kao što vam je poznato prilikom izbora Vlade, ali i rukovodstva Skupštine, pojedini poslanici su u poziciji da odlučuju o sebi i da na kraju i glasaju za sebe.

Možda ovo nije logično, ali nije nezakonito i to do sada niko nije osporavao. I ovo nijesu ni jedini primjeri ovakve prakse.

Kad ćete raspisati oglas za nasljednika sudije Šćepanovića i smatrate li da je on već stekao uslov za starosnu penziju?

Dužan sam da to uradim u roku od 15 dana od dana kada sam primio obavještenje Ustavnog suda i svoju ustavnu obavezu izvršiću u predviđenom roku. Član 154 Ustava Crne Gore je u tom dijelu jasan, i on u stavu 3 kaže da nastupanje razloga za prestanak funkcije ili razrješenje utvrđuje Ustavni sud na sjednici.

Ali Ustavni sud to nije utvrdio, i s obzirom na konstelaciju odnosa/stavova u Ustavnom sudu, teško će skupiti četiri glasa da bi donio bilo kakvu odluku o tome. Kada će osoba koja bude izabrana po Vašem javnom pozivu stupiti na dužnost, odmah po izboru ili 31. maja ove godine?

Dobio sam jasan i jednoglasan stav Ustavnog suda sa sjednice od 25. decembra da su se stekli uslovi za raspisivanje javnog poziva za izbor sudije Ustavnog suda za popunjavanje mjesta sudije Budimira Šćepanovića, za koje je nadležan Predsjednik Crne Gore, i ja ću u skladu sa Ustavom i zakonom izvršiti tu svoju obavezu.

Šćepanovićfoto: Boris Pejović

Nije rijetko da nakon službenih posjeta u inostranstvu, dajete izjave ili saopštenja u kojima manje ili više otvoreno kritikujete Vladu. Da li to radite i na tim sastancima, i je li to primjereno raditi pred stranim zvaničnicima i u inostranstvu? Zašto?

Na znam na koje konkretno sastanke mislite.

Tokom svoje intenzivne međunarodne agende u prethodnoj godini, kroz aktivnu ulogu u procesu evropskih integracija trudio sam se da doprinesem ostvarivanju našeg ključnog strateškog cilja – članstvu u Evropskoj uniji.

U tom pravcu, zalagao sam se za ubrzanje reformskih procesa, jačanje vladavine prava i izgradnju stabilnog društva zasnovanog na evropskim vrijednostima i standardima.

Na sastancima koje imam u okviru svoje vanjskopolitičke agende, često se razgovara i o temama koje se tiču unutrašnjih reformi, posebno kada je u pitanju ispunjavanje uslova za članstvo Crne Gore u EU ili naše kredibilno članstvo u NATO savezu.

U tom smislu, sagovornici su veoma dobro upoznati sa dinamikom reformi koje sprovodimo i zainteresovani su za otvorenu diskusiju. Nijesam neko ko izbjegava teške teme niti sam neko ko "frizira" stanje tamo gdje problemi evidentno postoje.

Milatovićfoto: Predsjednik.me

Javnost svjedoči da sam u puno navrata, kroz institucionalno djelovanje, iznosio kritike koje se tiču pojedinih odluka drugih državnih organa, pa i Vlade, što je samim tim dostupno i sagovornicima iz drugih država.

Podsjećanja radi, smatrao sam da je usvajanje Rezolucije o Jasenovcu suprotno našim državnim interesima. Sjećate se da ta Rezolucija nije usvojena ni u Parlamentu Srbije, zbog istih razloga koje sam ja navodio, a koji su značili urušavanje dobrosusjedskih odnosa sa Republikom Hrvatskom.

Takođe, kabinet Predsjednika je prezentovao analizu koja se tiče zabrinjavajućih trendova koji dovode u pitanje dosadašnji demokratski napredak u zemlji postignut nakon promjene vlasti 2020. godine, uključujući usvajanje zakona bez javne rasprave i konsultacija sa građanima, politizaciju institucija putem zakonskog okvira, nezakonita postavljenja i razrješenja, neokončanje izbornog procesa u Šavniku itd.

Posljednji primjer je ustavna kriza koja je nastala preuzimanjen nadležnosti od Ustavnog suda. Sve ove teme su bile dio interesovanja naših partnera iz EU ili zemalja članica.

Još jedan primjer zabrinutosti i sa moje strane kao Predsjednika države, ali i sa strane naših strateških partnera, bio je u slučaju postavljenja novog vršioca dužnosti direktora ANB-a.

Opozicija najavljuje i aktivnosti "van institucija" u borbi protiv "ustavnog puča", aludirajući na proteste. Hoćete li podržati te eventualne proteste, i ako hoćete, na koji način? Hoćete li im se pridružiti?

Ishod sjednice Ustavnog suda od 25. decembra na kojoj je jednoglasno utvrđeno da su se stekli uslovi za raspisivanje javnog poziva za izbor sudije za popunjavanje mjesta sudije Budimira Šćepanovića, za koje je nadležan Predsjednik države, može i treba biti podstrek svima da daju svoj puni doprinos prevazilaženju institucionalne krize i povratku u redovne ustavno-pravne okvire.

Kao i do sada, djelovaću u granicama svojih nadležnosti, nastojeći da konstruktivnim pristupom doprinesem razrješenju ove krize. Ovim povodom imao sam razgovor i sa liderima opozicije i sa predsjednikom Vlade, kao i sa članovima Ustavnog odbora.

Savjetovao sam predsjednika Vlade da ozbiljno i odgovorno pristupi rješavanju novonastale krize.

Hoćete li podržati te proteste, ako ih bude, i Vi i oni imate isti stav o proceduri penzionisanja sutkinje Dragane Đuranović pred Ustavnim odborom?

Kao što sam rekao, već sam razgovarao i sa predstavnicima vlasti i opozicije, i spreman sam da dodatno doprinesem rješavanju novonastale ustavne krize.

U kakvim ste odnosima sa šefom parlamenta i Nove srpske demokratije Andrijom Mandićem, i kakve mislite da mogu biti posljedice toga što on, kako tvrdite, diktira procese u okviru parlamentarne većine?

Sa gospodinom Mandićem imam korektan institucionalni odnos koji se svodi, na institucionalnu saradnju između Predsjednika Crne Gore i Predsjednika Skupštine Crne Gore.

Javnosti je poznato da on u svom djelovanju zastupa i nameće programske stavove svoje partije, koji usled političkog neiskustva ili prosto indiferentnosti drugih konstituenata vlasti, bivaju percipirani kao dominante pozicije aktuelne većine. U većini slučajeva lično ne pripadam takvom svjetonazoru.

Milatović i Mandićfoto: Boris Pejović

Smatram da neki visoki funkcioneri te partije često imaju djelovanje u okviru kojeg iznose stavove, kojima se produbljuju podjele, remeti međuvjerski sklad i urušavaju dobrosusjedski odnosi, što nije u skladu sa državnim interesima Crne Gore.

Pokazalo se da identitetske teme, koje često prihvataju konstituenti parlamentarne većine, mogu u značajnoj mjeri usporiti dalju demokratizaciju države i njen evropski put.

Smatram da fokus svih donosioca odluka mora biti na reformama, evropskim integracijama, očuvanju građanskog karaktera i multietničkog sklada, izgradnji pravne države i društva jednakih šansi.

Vi ne možete mnogo uraditi da on i njegovi funkcioneri prestanu da to rade. Smatrate li da nešto može uraditi Spajić, kao i, ako se to nastavi, da on i drugi lideri koalicije treba da razmotre i raskid saradnje sa tom strankom i g. Mandićem u vlasti, jer takvim postupanjem krše i koalicioni sporazum koji su potpisali?

To je pitanje za premijera Spajića i za ostale konstituente parlamentarne većine.

Predsjednika Srbije Aleksandra Vučića mnogi smatraju destabilizirajućim faktorom u regionu, posebno zbog navodne ambicije da uređuje unutrašnja pitanja u okolnim zemljama i vezama s Kremljom. Ima li u Crnoj Gori političkih lidera, koji bi mogli, u slučaju potrebe i na zahtjev Beograda, da zaustave njene evropske integracije ili izazovu nemire. Ako ima, ko su? Kako se to može spriječiti?

Ne želim da vjerujem da postoje pojedinci ili političke grupacije koje svjesno rade protiv svoje države. Ako bi se desili takvi pokušaji, siguran sam da bi postojao snažan otpor onog dijela Crne Gore koji baštini evropske i građanske vrijednosti.

Milatović i Vučićfoto: Predsjednik Crne Gore

Svaka politička platforma, koja bi isključivala građansku, antifašističku i prozapadnu orjentaciju Crne Gore, nema političku perspektivu i unaprijed je osuđena na propast.

Mislite li to da su g. Mandić i g. Knežević i njihove političke grupacije i funkcioneri, "nesvjesno" na toj platformi svojim insistiranjem na identitetskim pitanjima, zakonu o dvojnom državljanstvu, rezoluciji o Jasenovcu, veličanju četništva, pominjanju "Turaka", itd? Je li Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori, koju mnogi smatraju političkom grupacijom "nesvjesno" na toj platformi?

Svaki politički subjekt ima svoje programske ciljeve koje pokušava nametnuti kao teme od državnog značaja. U tom smislu, ni gospodin Mandić ni gospodin Knežević nisu izuzetak.

Mitropolija crnogorsko-primorska i ostale eparhije SPC u Crnoj Gori uživaju veliko povjerenje građana i to je činjenica koju niko ne može osporiti.

Kao što sam više puta do sada rekao, Crna Gora je sekularno društvo, tako da smatram da nijedna vjerska organizacija ne treba da bude akter političkih procesa.

U Srbiji se, prema ocjenama mnogih upućenih, ljulja vlast g. Vučića, zbog pada nadstrešnice i pogibije 15 ljudi u Novom Sadu i sve snažnijih protesta studenata i građana zbog toga. Podržavate li te proteste? Kakve bi posljedice po Crnu Goru mogla imati dalja destabilizacija situacije u Srbiji, a kakve eventualna promjena vlasti?

Duboko me je potresla tragedija koja se desila u Novom Sadu i saosjećam sa bolom građana Srbije tim povodom.

Ne želim da se miješam u unutrašnja pitanja drugih država, pa ni Republike Srbije. Recipročan odnos očekujem i od strane drugih država prema Crnoj Gori.

Imam utisak da se vlast u Crnoj Gori, uključujući i Vas, usteže da oštrije odgovori u situacijama kada je očigledno da se g. Vučić i režim u Srbiji miješaju u ovdašnje unutrašnje stvari, da pomenem miješanje u lokalne izbore, Vučićev pokušaj raspirivanja međunacionalne mržnje u slučaju Balijagić, držanje lekcija nakon samita u Tivtu, itd. Zašto je to tako?

Više puta sam govorio o ovoj temi i zaista ne želim da se ponavljam. Sa Vučićem, kao i sa drugim zvaničnicima drugih zemalja iz okruženja, imam državničke odnose koji su u funkciji očuvanja i unapređenja dobrosusjedskih odnosa.

Pitanje je mogu li problem sa Hrvatskom riješiti Spajić, Mandić i Knežević

Kako riješiti sporove s Hrvatskom kako ne bi blokirala dalje evropske integracije? Šta Vi možete tu uraditi, a šta Vlada? Šta Vam je rekao premijer Hrvatske g. Andrej Plenković tokom nedavnog susreta?

Treba što hitnije krenuti u rješavanje svih otvorenih pitanja. Dakle, neophodno je probleme rješavali uporedo s procesom ispunjavanja završnih mjerila za članstvo u EU.

Ono što Vlada može i treba da uradi je da prestane s donošenjem jednostranih odluka koje bi mogle dodatno da pogoršaju situaciju, kao što je to bio slučaj sa Rezolucijom o Jasenovcu, koja je narušila odnose sa Republikom Hrvatskom, rezultirala sporijim tempom naših EU integracija i pogoršala pregovaračku poziciju Crne Gore u odnosu na Hrvatsku u dijelu rješavanja postojećih otvorenih pitanja.

Milatovićfoto: Boris Pejović

Međutim postavlja se pitanje da li oni koji su napravili problem mogu biti ujedno i oni koji ga mogu riješiti.

Što se mene tiče, odlične odnose koje imam sa predsjednikom Milanovićem i premijerom Plenkovićem iskoristiću u maksimalno mogućoj mjeri, kako bih doprinio unaprjeđenju bilateralnih odnosa dvije države koji su, trenutno, nesumnjivo na lošem nivou.

Ko je sve napravio problem? Jesu li više krivi g. Mandić i Knežević, koji su tražili donošenje Rezolucije o Jasenovcu ili g. Spajić i g. Bečić čiji su poslanici za to glasali? Ko drugi trenutno nego oni može riješiti problem sa Hrvatskom? Stižu glasovi da Zagreb neće dozvoliti da Crna Gora uđe u EU sa g. Mandićem u vlasti.

Apsolutno se slažem da je napravljen problem i da je, prije svega, na izvršnoj vlasti da se suoči s posljedicama koje su nastale.

Milatović i Kneževićfoto: Boris Pejović

Mislim da je za taj nepromišljen potez podijeljena krivica i da je trebalo mnogo više voditi računa o državnom interesu.

Hoćete li Vi povući neki potez kojim ćete od Plenkovića i Milanovića tražiti da riješe neka pitanja važna za Crnu Goru, kao što su mučenja njenih državljana u logoru “Lora”?.

Stava sam da moramo, što prije, krenuti u rješavanje svih otvorenih pitanja s Republikom Hrvatskom. Očekujem da se sa obje strane stola kandiduju sve teme koje opterećuju naše međusobne odnose i da se o njima razgovara dobronamjerno i otvoreno.

Profesionalce za ambasadore, sugerisao sam neke dobre

Od početka Vašeg mandata nije riješen problem upražnjenih ambasadorskih mjesta. Iz Vlade Vas optužuju da niste nadležni, nego ona, pa čak i da ne dozvoljavate da odu ambasadori u zemlje od kojih su već dobili agremane. U čemu je problem? Spekuliše se da ste tražili da odredite nekoliko “svojih” kandidata. Da li je to tačno?

Imenovanje ambasadora je podijeljena nadležnost između Vlade i predsjednika Crne Gore, pri čemu predsjednik ima posljednju riječ. Pobornik sam profesionalizacije diplomatske mreže, u maksimalno mogućoj mjeri, kako bi njeno djelovanje bilo u funkciji državnih a ne partijskih interesa.

Slažem se da proces ide sporije nego što bi to trebalo da bude, ali razloge za to ne treba tražiti kod predsjednika Crne Gore.

Da nijesam maksimalno oprezno pristupio sagledavanju Vladinih kandidata, sada bi na pozicijama ambasadora imali pojedina lica čiji stavovi dijametralno odstupaju od vanjskopolitičke orjentacije države, ali i državljane drugih zemalja, čime bi bio ugrožen državni interes Crne Gore.

Podsjetiću da se već duže vremena u Skupštini nalaze dva predloga za ambasadore u Beogradu i Prištini. Takođe, vjerujem da se u narednom periodu neće dešavati situacije iz prošlosti gdje su akreditivi za neke od kandidata za ambasadore traženi bez saglasnosti predsjednika.

Imate li svoje kandidate za ambasadore, recimo nekog iz Vašeg sadašnjeg kabineta? Jeste li o tome razgovarali s predstavnicima Vlade?

Nemam svoje kandidate jer u ovom postupku predsjednik Crne Gore nije predlagač kandidata za ambasadore.

Međutim, tokom vanjskopolitičkih konsultacija s predstavnicima ministarstva vanjskih poslova, nije tajna da sugerišem da se razmisli o pojedincima za koje smatram da bi bili dobri ambasadori.

Krapović da ostavi na miru Lazarevića, vidjećemo hoće li premijer stati iza ministra

Kako mislite da s premijerom riješite spor koji ugrožava rad Savjeta za odbranu i bezbjednost i ustavni poredak?

U narednom periodu očekujem intenzivnu komunikaciju s ostalim članovima Savjeta ovim povodom, kako bi se rad tog tijela učinio dodatno efikasnim. Smatram da je prvi neophodan korak u tom smislu da ministar odbrane povuče odluku kojom se načelniku generalštaba sprječava da obavlja svoju funkciju u punom kapacitetu na način na koji je izabran od strane Savjeta, ili da Savjet donese odluku kojom nalaže ministru da to uradi.

Dragan Krapović i Zoran Lazarevićfoto: Saša Matić/Vlada Crne Gore

G. Krapović tvrdi da to neće uraditi, a da Savjet nije nadležan da njemu bilo šta naloži u vezi sa NGŠ, već je to isključivo on? Sumnjam da premijer neće stati iza svog ministra, pa je malo vjerovatno da će se spor tako riješiti? Ili Vam je možda premijer rekao da će pristati na takvo rješenje?

Vrijeme pred nama će pokazati da li su te vaše sumnje opravdane i da li će se tragati za kompromisnim rješenjem.

Zašto Savjet ne donese bilo kakvu odluku o smjeni načelnika Generalštaba, bilo da odbije ili prihvati zahtjev ministra odbrane, već se ova situacija “ni na nebu ni na zemlji” odražava na stanje u Vojsci i šalje negativna slika o državi, u čijoj vrhovnoj komandi tri čovjeka ne mogu da se saglase ni oko drugih pitanja?

U ovom trenutku imamo načelnika Generalštaba koji će uskoro okončati svoju vojnu službu, pa je prvi važan zadatak da razgovaramo o njegovom nasljedniku. Odabir prvog čovjeka Vojske Crne Gore mora biti plod temeljne analize i odgovornog odnosa prema Vojsci kao stubu naše državnosti i suvereniteta.

Crna Gora je dio NATO odbrambenog sistema i bilo kakve improvizacije, u pogledu personalnog rješenja na čelu Vojske, kao što je bio slučaj pri izboru vršioca dužnosti direktora ANB-a, nedopustive su i protivne interesima Crne Gore, i ja neću dozvoliti da se dese.

General Lazarević, dok god bude vršio funkciju načelnika generalštaba, mora biti u prilici da u punom obimu obavlja zadatke koji su mu povjereni zakonom.

Čak i ako se protiv njega vode postupci po ministrovim prijavama, uključujući pokušaj uvoza privatnog motocikla vojnim vozilom?

Ostavimo nadležnim organima da ispitaju te prijave.