Paklice cigareta skuplje 10 centi

Analiza distributera duvanskih proizvoda ukazuje da je legalna prodaja narasla na preko 60 miliona paklica godišnje Navedeno i da je ozbiljna borba protiv crnog tržišta počela tek 2021. i da je sada ono minimalno

14646 pregleda23 komentar(a)
Ozbiljna borba države protiv šverca počela u junu 2021: Zapljene u slobodnoj zoni Luke Bar, Foto: BORIS PEJOVIC

Cijena paklice cigarete narednih dana biće povećane za deset centi zbog nastavka usklađivanja akciznog kalendara sa Evropskom unijom odnosno povećanja specifične akcize sa 52 na 53,5 eura na hiljadu cigareta, saznaju “Vijesti”.

Akciza ulazi u obračun poreza na dodatu vrijednost a i uvoznici i distributeri u skladu sa ovim rastom usklađuju svoje marže.

Uvećana akciza stupa na snagu od 1. januara, ali će distributeri maloprodajne cijene povećati nakon praznika.

Druga proporcionalna akciza ostaje ista (24,5% od maloprodajne cijene cigareta).

Prema Zakonu o akcizama, ukupna akciza ne može biti manja od 91,5 eura na hiljadu cigareta, odnosno 1,83 eura po paklici.

“Prema novom obračunu akciza, minimalna akciza koju uvoznici moraju da plate po paklici prema Upravi carina iznosi 1,83 eura za najjeftinije cigarete. S obzirom na to da na visinu akcize utiče i varijabilni dio koji se kalkuliše na osnovu maloprodajne cijene, iznos akcize će ići i preko 2,40 eura za najskuplje cigarete na tržištu. Kada se na ovaj iznos doda i pripadajući PDV po paklici, država ubira preko 85% od ukupnog iznosa maloprodajne cijene paklice cigareta”, saopšteno je “Vijestima” od distributera duvanskih proizvoda.

Oni navode da je od juna 2021. godine do danas, a posebno u periodu tokom 2022. i 2023. godine, odlučnim djelovanjem Uprave carina i ostalih službi, efekat crnog tržišta cigareta minimalizovan odnosno da se skoro cjelokupno tržište vratilo u legalne tokove.

Njihovi podaci pokazuju da je u 2018. godini postojalo ogromno nelegalno tržište duvanskih proizvoda koje je prouzrokovano odlukom tadašnje Vlade da bez ikakve potrebe zamijeni postojeći akcizni kalendar koji je podrazumijevao postepeno povećanje akcize na duvanske proizvode.

“Uz opravdanje da se akciza mora usaglasiti sa akcizama Evropske unije, te godine cijene cigareta su povećane za 0,50 eura po paklici i u roku od samo 6 mjeseci tržište legalnih cigareta skoro prepolovljeno. Potpuni kolaps legalnog tržišta je izbjegnut nakon što je te iste godine donesena odluka da se akcize vrate na prethodni nivo. Od kraja 2020. godine Ministarstvo finansija i Uprava prihoda i carina, su učinili ogroman uspjeh u povećanju legalnog tržišta zahvaljujući odlučnoj borbi protiv crnog tržišta cigareta, a što je još važnije umjerenim i postepenim povećanjem akciza i predvidivim akciznim kalendarom. Ostvarena je rekordna prodaja u 2023. godini od 56.507.000 paklica cigareta, što je u odnosu na prodaju u 2022. godini više za 6,7 odsto, a 37,5 odsto u odnosu na 2021. godinu kada je u junu 2021. počeo ozbiljan udar na crno tržište od strane Uprave carina i prihoda”, navedeno je u istraživanju tržišta kojeg du uradili distributeri.

na ove podatke, kako kažu, treba dodati još oko 6.200.000 paklica bezdimnih duvanskih proizvoda što ukupno predstavlja oko 62.707.000 paklica ili 1.254 tone duvanskih proizvoda.

“Ukupni količinski rast legalnog tržišta cigareta u 2023. godine je 6,7 odsto u odnosu na 2022. Na ovo treba dodati i rast bezdimnih duvanskih proizvoda koje definitivno sve više imaju uticaja na tržište jer je ukupan rast ove kategorije 28 odsto. Postepeno podizanje akcize i odlučna borba protiv crnog tržišta, uvijek rezultiraju velikim uvećanjem prodaje cigareta a samim tim i naplatom akcize na duvanske proizvode i ona je bila rekordna za 2023. Količinski rast prodaje je pratio i rast prihoda od akcize na duvanske proizvode, te je u 2023. godini naplaćeno 100,2 miliona eura, što je u apsolutnom iznosu 8,2 miliona ili 8,9 odsto više”, naveli su distributeri u analizi.

Državi od akciza 110 miliona, ovo je posljednje usklađivanje

Da je politika umjerenih promjena akciza opravdana, na čemu su distributeri uvijek insistirali i upozoravali, govori i podatak da će se u 2024. godini prodati preko 1.210 tona cigareta (60.500.000 paklica) što predstavlja uvećanje od preko 8,5 odsto u odnosu na 2023. godine.

“Kada su u pitanju bezdimni duvanski proizvodi, ova kategorija nastavlja da raste i procjena je da će se u 2024. godini prodati preko 8.000.000 paklica ovog proizvoda, što predstavlja količinski rast od preko 25 odsto. U finansijskom efektu po budžet, ukupna naplaćena akciza na duvanske proizvode u 2024. godini procjenjuje se na preko 110 miliona eura, što je uvećanje od preko 10% u odnosu na 2023. godinu, a ujedno i rekord kada je u pitanju naplata akcize na duvanske proizvode u Crnoj Gori”, naveli su distributeri.

Sadašnje januarsko povećanje akciza je ujedno i posljednje povećanje prema postojećem akciznom kalendaru.

“Očekivati je da u naredne dvije do tri godine neće dolaziti do novih povećanja cijena cigareta, imajući u vidu da je minimum akcize od 90 eura na 1.000 cigareta koji je Evropska unija navodno zahtijevala od Ministarstva finansija, dostignut pa i premašen jer će u Crnoj Gori iznositi 91,50 eura”, naveli su distrubuteri.