Cetinje čuvalo najviše devet policajaca

U trenutku kada je prijavljeno da je u cetinjskoj kafani došlo do pucnjave i da ima više ranjenih, u gradu bilo najviše devet policajaca Policija tvrdi da je dobila pogrešnu dojavu, što je najvjerovatnije omogućilo ubici da za pola sata, pištoljem bez dozvole, ubije 12 sugrađana Nije dovoljno urađeno na propisima, procedurama, opremanju i popunjavanju policije dovoljnim brojem službenika od zločina u Medovini

158947 pregleda0 komentar(a)
Kuća u kojoj je živio ubica, Foto: Luka Zeković

Kada je policiji preksinoć u 17.26 prijavljeno da je u jednoj cetinjskoj kafani došlo do pucnjave i da ima više ranjenih, u gradu su bile radno angažovane tri policijske patrole, jedan inspektor operativac, službenik u dežurnoj službi i dežurni starješina, kazao je juče vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović, odgovarajući na pitanje "Vijesti".

To znači da je prijestonicu prvog januarskog dana čuvalo najviše devet policajaca, ako ih je po dvojica u patroli, što ponekad nije slučaj.

Šćepanović je rekao da je bilo planirano da od 18 sati na Cetinje stigne pojačanje, ali da je to dogovoreno prije tragedije.

On je hronološki naveo slijed zločina u kojem je život izgubilo 12 Cetinjana, a četvoro teško ranjeno i to u svega nešto više od 30 minuta, od 17.21 do 17.57 sati.

Masovni ubica, četrdesetpetogodišnji Aco Martinović, izvršio je samoubistvo šest sati nakon što je u cetinjskoj kafani "Velestovo" za sobom ostavio prve žrtve, koje je ubio iz pištolja u nelegalnom posjedu.

Kafana u kojoj je počeo masakrfoto: Luka Zeković

Šćepanović je objasnio da je dežurnoj službi cetinjske policije u 17.26 sati, telefonom prijavljeno da je u jednoj kafani došlo do upotrebe vatrenog oružja, tvrdeći da je informacija bila nepotpuna, zbog čega su na pogrešnu lokaciju, u mjesto Bajice, poslate dvije patrole i starješina.

Kazao je i da su pet minuta kasnije, kada su policajci i stigli u Bajice, vidjeli da to nije mjesto događaja, a da je istragom utvrđeno je da je on već kada su krenuli na teren ubio četvoro sugrađana, a ranio troje.

Prema policijskim podacima, on je od 17.21 do 17.24 sati, u kafani "Velestovo", ubio Branislava Mudrešu (60), Radivoja Markovića (70), Miloša Martinovića (39) i Mirka Vuletića (45), a ranio M.V., rođenu 1984. godine, A.M., rođenog 1983. godine i D.K., rođenog 1985. godine.

Šćepanović je na konferenciji za medije saopštio da su ubica, četvoro ubijenih i troje ranjenih tokom dana boravili u kafani "Velestovo" i da su se međusobno poznavali.

Dodao je i da je policija pregledom nadzornih kamera utvrdila da se Martinović, kada su patrole krenule ka Bajicama, već uputio u naselje Humci, dokle se dovezao "fijatom stilo" i parkirao se ispred kuće žrtava, svojih kumova Martinovića.

Čelnik crnogorske policije objasnio je da je Aco Martinović u kumovskoj kući prvo ubio Joša Otaševića (55), koji se nalazio u kući Marka Martinovića čijeg brata blizanca je ubio u kafani "Velestovo".

foto: Luka Zeković

Nakon Otaševića u dvorištu kuće ubio je Martinovića i ranio njegovu suprugu M. M. (37).

"Koja je uspjela, iako ranjena, da sa djetetom u naručju pobjegne iz svoje kuće u kuću kod prvih komšija", rekao je Šćepanović.

Nastavljajući ubilački pohod, prešao je u roditeljsku kuću ubijene braće Martinović i lišio života njihove oca i majku - Radovana (70) i Radmilu Martinović (63).

Radovana Martinovića istražitelji su našli ubijenog u fotelji, u dnevnoj sobi, a njegovu suprugu u hodniku kuće...

Navodeći da su policajci u 17.39 sati stigli do prvog lica mjesta - kafane "Velestovo", Šćepanović je objasnio da im je šest minuta nakon toga prijavljeno da je u izvršeno ubistvo u naselju Humci, a minut kasnije i da su ubijena braća Vuletić - devetogodišnji Vukan i njegov pet godina stariji brat Jovan. Njih dvojica najmlađe su nedužne žrtve masovnog ubice Aca Martinovića.

"Na drugoj lokaciji, gdje su lišena života četiri lica i jedno lice ranjeno, policija nije imala prijavu događaja, već se uputili na treću lokaciju gdje je lišeno života dvoje djece, i ta prijava je bila u 17.46 časova. Za ovo vrijeme izvršilac Martinović, kako je naknadno utvrđeno pješke dolazi do vozila ispred kuće Martinovića, i odlazi u Donji kraj br. 7 i tom prilikom lišava života svoju sestru", kazao je on.

foto: Luka Zeković

U tom dijelu prijestonice on je ubio svoju rođenu sestru - četrdesetdvogodišnju Zoricu Vuletić.

Policiji je u 17.53 sati prijavljeno da je ona ubijena u svojoj kući.

"Nakon ove prijave policija je dobila tri prijave da se izvšilac nalazi na tri različite lokacije - nasilje Medovina, kod Gimnazije i na Bulevaru kod brze hrane Obeliks. Ubica se, nakon četvrte lokacije, uputio na peto lice mjesta, gdje je izvršio ubistvo D.D., rođene 1973. godine, a koje je prijavljeno u 17.57 časova dežurnoj službi OB Cetinje", kazao je Šćepanović.

Prema nezvaničnim saznanjima Vijesti on je tada došao ispred kuće svog druga, a kada mu je njegova supruga Dragana Drašković otvorila vrata - ubio je.

Policija nije juče saopštila motiv višestrukog ubistva i ranjavanja četvoro Cetinjana, pojasnili su samo da je ubilačkom pohodu prethodio verbalni konflikt u kafani, nakon čega je Aco Martinović izašao iz tog objekta i nekoliko minuta kasnije vratio se naoružan i započeo masakr.

"Izvršenju ovog teškog ubistva prethodio je verbalni incident između ubice i ubijenog M.M. (rođenog 1986. godine), zbog nerazjašnjenih okolnosti. Verbalni incident se dogodio nakon višesatnog boravka ovih lica u kafani, tokom kojeg boravka su prisutni konzumirali alkohol. Nakon verbalne rasprave, ubica se oko 17.15 časova udaljava u nepoznatom pravcu vozilom, uzima vatreno oružje, vraća se s istim i u vremenskom periodu od 17.21 do 17.24 časova započinje krvavi pir u kafani 'Velestovo'", rekao je Šćepanović.

Za nešto više od pola sata Martinović zavio u crno na desetine familija

Za nešto više od pola sata Martinović je 1. januara u crno zavio više desetina cetinjskih porodica - njegove prve žrtve u 17.21 sati ostale su u krvi u kafani "Velestovo", a posljednju žrtvu života je lišio u 17.57 sati.

Šćepanović je juče saopštio da je u tom vremenskom periodu mobilisan najveći raspoloživi dio operativnog sastava Uprave policije.

"Istog momenta, po pozivu, bez odlaganja angažovani su pripadnici Specijalne jedinice policije za rješavanje krizne situacije, kao i pripadnici Posebne jedinice policije, službenici Sektora za borbu protiv kriminala, službenici Sektora granične policije, regionalnih centara bezbjednosti Centar, Zapad i Jug. Oni su uspostavili blokadu grada, kao i regionalnu blokadu, a u odnosu na dobijene informacije postavili su i parcijalne i mini blokade, a što je rezultiralo time da prvi akcioni specijalni tim bude na teritoriji Cetinja za oko 20 minuta od momenta izlaska iz baze iz Podgorice", rekao je Šćepanović.

foto: Jelena Jovanović

Odgovarajući na pitanja Vijesti kazao je da su specijalne policijske snage u prijestonicu stigle u 18 sati i 22 minuta. Objasnio je da su tu jedinicu pozvali u 17.45 minuta, da su u roku koji je predviđen - 15 minuta, stigli u svoju bazu, a potom se uputili ka prijestonici.

Istakao je da su pripadnici Posebne jednice policije odmah povučeni sa primorja i poslati na Cetinje, te da su u prijestonicu stigli prije specijalnih snaga.

"Pripadnici elitnih jedinica su izvršili pregled i čišćenje napuštenih objekata na više lokaliteta, kako na otvorenom tako i na zatvorenom prostoru, a na osnovu u tom trenutku raspoloživih informacija. Izvršen je i pregled kuće za koju je policija imala informaciju da je ovo lice koristi", kazao je Šćepanović.

foto: Luka Zeković

Istakao je i da im je u toj kriznoj situaciji u primarnom fokusu bilo da osiguraju bezbjednost građana na teritoriji Cetinja, dok ne stave ubicu pod kontrolu.

Šćepanović se zahvalio građanima prijestonice na podršci koji su im pružili, a naročito srodnicima ubice Martinovića: "Koji su dali veliki doprinos u njegovom lociranju".

Zbog oružja pronađenog krajem 2022. godine osuđen tek prije mjesec

Krajem novembra 2022. godine policija je nakon operativnih saznanja pretresla Martinovićevu kuću u kojoj su pronašli dvije vazduše puške, 43 komada metaka različitog kalibra, jednu veću improvizovanu eksplozivnu napravu velike razorne moći i set za čišćenje vatrenog oružja.

Zbog toga je prvostepeno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od tri mjeseca, ali presuda nije postala pravosnažna, jer se pred podgoričkim Višim sudom vodi postupak po žalbi.

To je juče saopštio direktor policije, navodeći da je Martinović, koji je po zanimanju bio autolakirer, rođen na Cetinju 1979. godine, da je bio neoženjen, bez djece i živio je sam.

foto: Luka Zeković

Ponovio je da se u policijskoj evidenciji nije vodio kao operativno interesantno lice, ali da je registrovan kao izvršilac krivičnih djela sa elementima nasilja.

"Tačnije, 2005. godine je pravosnažno osuđen za krivično djelo nasilničko ponašanje, kada ga je sud osudio na uslovnu osudu kaznom zatvora na tri mjeseca", kazao je Šćepanović.

Iz Višeg suda sinoć su saopštili da je prvostepena presuda donijeta u decembru 2024. godine, ali i da je optužni prijedlog podnijet tek u januaru prošle godine.

Ubica opkoljen u naselju Humci, kod njega pronašli stotinjak metaka

Nakon što je ubio 12, a ranio četvoro sugrađana Martinović je pobjegao, a poslije višesatne potrage pronađen je oko 23.30 sati, nedaleko od svoje kuće, sa ranom od metka u predjelu glave. Izdahnuo je na putu ka cetinjskoj bolnici Danilo I, a policija je u njegovim džepovima pronašla još 80 metaka kalibra 9 mm.

foto: Luka Zeković

Šćepanović je juče rekao da je ubica opkoljen u naselju Humci - "uz veliki napor i rizik koji je postojao od ubice, jer je bio naoružan i opasan po lokalno stanovništvo".

"Uz tehničku podršku termovizijskih kamera, službenici SBPK zajedno sa službenicima SGP su locirali lice, pri čemu su pripadnici specijalne, posebne i interventnih jedinica ušili u okončanje ovog kriznog zadatka i prilikom preduzimanja mjera i radnji, u cilju lišenja slobode ovog lica i stavljanja pod kontrolu, na izdata naređenja policijskih službenika da odbaci oružje, isti se oglušio i pokušao da izvrši samoubistvo na licu mjesta, oko 23.35 časova... Kod Martinovića je pronađen pištolj sa jednim metkom u cijevi i 10 u okviru, kao i jednom čaurom pored njega. Prilikom pregleda kod njega u garderobi su pronađena 64 metka i okvir od pištolja u kojem se nalazilo dodatnih 15 metaka. Na pet lokacija - lica mjesta, gdje je ubica izvršio ubistva, pronađeno je ukupno 37 čaura, devet projektila i 11 djelova od projektila", kazao je Šćepanović.

foto: Luka Zeković

Lišio je života člana svoje porodice, rođenu sestru, sa kojom je bio u dobrim odnosima, i čekao Novu godinu sa njom. Zatim je lišio života četiri člana porodice Martinović, sa kojima je bio u kumovskim odnosima. Takođe, lišio je života dvoje djece i brata vlasnika kafane. Većina stradalih lica su, dakle, poznanici, prijatelji, kumovi i rođaci ubice", rekao je juče Šćepanović

Direktor crnogorske policije apelovao je na građane i društvenu zajednicu da, ukoliko imaju bilo kakvih saznanja o posjedovanju oružja kod drugih osoba o tome obavijeste policiju, ali i da ukažu na devijacije u ponašanju kod određenih lica koja svojim ponašanjem mogu ugroziti bezbjednost građana"

Bojali se da nema više žrtava

Šćepanović nije precizno objasnio kada je policija znala konačan broj žrtava, ali je kazao da su se, dok su obavještavali javnost, plašili da ih ne bude još i da se zbog toga u noći ubistva ogradio govoreći da je najvjerovatnije ubijeno 12 ljudi.

"Upravo sam dao informaciju zato što posljednje lice koje smo pronašli nije pronađeno po prijavi građana. Plašili smo se da u onom momentu ne pronađemo u pravcu bjekstva izvršioca još bilo koje lice, da je izvršeno ubistvo nad licem ili eventualno da lica koja su teško povrijeđena podlegnu povredama", odgovorio je upitan da pojasni svoju izjavu datu noć ranije, u ponoć.

O odgovornosti slabo pričaju, tvrde da su specijalne snage brzo stigle

Komandant Specijalne jedinice policije Miloš Rakonjac kazao je juče da je tokom novogodišnjih praznika većina taktičkih jedinica bila raspoređena na Crnogorskom primorju i da su pripravne grupe veoma brzo nakon prijave stigle u prijestonicu.

Govoreći o njihovom djelovanju na Cetinju, kazao je da su to situacije koje spadaju u aktivne prijetnje, da su zahtjevne i izazovne za rješavanje.

Istakao je da su odmah po dolasku u prijestonicu manje taktičke grupe radile preglede i pretrese objekata u kojima je očekivano da će pronaći Martinovića.

"Išli smo direktno na prijetnju da bismo zaustavili smrtonosni pir ubice i opasnosti koju je predstavljao. Kod njega je nakon izvršenog samoubistva pronađeno 90 metaka, što znači da je imao namjeru da nastavi ubilački pohod, ali je nakon raspoređivanja specijalnih jedinica i ostalih policijskih službenika lociran, izolovan, blokiran i onemogućen da predstavlja opasnost za ostale građane, stavljen je u situaciju da se preda ili bude ubijen. Na jasnu komandu da baci oružje uperio je oružje u pravcu glave", kazao je on.

Odgovarajući na pitanja novinara o odgovornosti i eventualnoj ostavci, Lazar Šćepanović je rekao da je "ovo nepredviđeni događaj" i da bi pitanje ostavke bilo na mjestu da policija nije reagovala, a da su prethodno imali saznanja.

Slično su odgovorili i načelnik Regionalnog centra bezbjednosti Centar Goran Jokić i komandant Specijalne jedinice policije Miloš Rakonjac.

"Što se tiče odgovornosti direktor je već sve rekao i ne bih više komentarisao", kazao je Jokić...

Rakonjac je kazao da će se odgovornost utvrđivati...