Ko plati poreski dug - otpisuju mu kamatu: Od 1. januara stupila na snagu nova poreska olakšica
Ukupni poreski dug iznosi 655 miliona eura, od čega se 398 miliona odnosi na neto osnovni dug, a ostalih 257 miliona na kamatu
Svi poreski dužnici od 1. januara ove godine imaju mogućnost da im država otpiše kamatu ako plate osnovni dug i ova olakšica se odnosi na sve dospjele poreske obaveze (porezi, takse, doprinosi, naknade i druga novčana davanja...) koja su dospjele za plaćanje zaključno sa krajem decembra 2024. godine.
To je definisano Zakonom o otpisu kamate na dospjele poreske obaveze koji je usvojen u septembru prošle godine, a čija je primjena počela zvanično od ove godine.
Iz Poreske uprave su “Vijestima” kazali da su preduzete sve mjere kako bi Zakon o otpisu kamata počeo sa primjenom u predviđenom roku.
“Pravilnik o obrascu zahtjeva za otpis kamate na dospjele poreske obaveze objavljen je u “Službenom listu” 25. 10. 2024. Pravilnik je stupio na snagu osmog dana od dana objavljivanja, a primjenjuje se od 1. januara 2025. godine. Sastavni dio ovog pravilnika je i obrazac zahtjeva za otpis kamate koji će biti objavljen na sajtu poreske uprave”, kazali su iz PU.
Ukupni poreski dug iznosi 655 miliona eura, od čega se 398 miliona odnosi na neto osnovni dug, a ostalih 257 miliona na kamatu.
“Što se tiče duga, vrlo je teško procijeniti procenat naplativosti. Sektor za operativu u oblasti naplate redovno analizira dug, otpisuje dugovanja kod kojih je u skladu sa zakonom nastupila apsolutna zastara, ali takođe sprovodi aktivnosti kako bi izbjegli eventualne buduće zastare. Pojedini dužnici su pod dugogodišnjom blokadom, takođe u prethodnom periodu nijesu naplaćivanje hipoteke upisane na poreske dužnike čime će se u narednom periodu baviti Odsjek za prodaju imovine koji će procjenjivati i prodavati imovinu kod onih poreskih dužnika koji nemaju likvidna sredstva. Kada se iskoriste sve mjere naplate, bićemo u mogućnosti da damo precizniju informaciju o tome koliki iznos duga je nenaplativ”, naveli su iz Poreske uprave.
Zakonom je definisano da se zahtjev za otpis kamate podnosi područnoj jedinici Poreske uprave prema mjestu registracije poreskog dužnika, u roku od 45 dana od dana početka primjene ovog zakona.
“Obrazac zahtjeva propisuje Ministarstvo finansija. O zahtjevu za otpis kamate odlučuje rješenjem Poreska uprava koja može odbiti zahtjev ako poreske obaveze nijesu plaćene u cjelini u rokovima i na način utvrđen zakonom. Protiv rješenja Poreske uprave kojim se odlučuje po zahtjevu za otpis kamate može se izjaviti žalba. Na postupak po žalbi shodno se primjenjuju odredbe zakona kojim se uređuje poreski postupak”, precizirano je u zakonu.
Poreska uprava će voditi evidenciju o podnijetim zahtjevima za otpis kamate, vrsti i iznosu plaćenih poreskih obaveza i iznosu kamate otpisane u skladu sa ovim zakonom i te podatke će objavljivati na svojoj internet stranici.
Zakonom je precizirano da nadležni organ lokalne samouprave može, u skladu sa ovim zakonom, propisati pravo na otpis kamate za dospjele poreske obaveze nastale po osnovu lokalnih poreza, taksi i naknada koje uvodi lokalna samouprava.
“To je moguće uz saglasnost Ministarstva finansija”, piše u zakonu.
U kontinuitetu sprovodili mjere prinudne naplate
Iz Poreske uprave su naveli da su i pored ovog zakona nastavili sa prinudnom naplatom poreskog duga.
“Imajući u vidu da ne znamo koji će poreski obveznici biti zainteresovani za otpis kamate i podnijeti zahtjev, uz uslov da moraju podnijeti sve nepodnesene poreske prijave sa rokom dospijeća 31. 12. 2024. godine i uplatiti iznos osnovnog duga dospjelog na 31. decembar 2024. godine, Poreska uprava je sprovodila mjere prinudne naplate u kontinuitetu shodno Zakonu o poreskoj administraciji. Zakon o otpisu kamate ne ograničava primjenu Zakona o poreskoj administraciji za poreske obveznike koji ne poštuju zakonske odredbe i ne uplaćuju svoje poreske obaveze u zakonski predviđenim rokovima do stupanja zakona na snagu i datuma u primjeni istog”, pojasnili su iz PU.
Kako su naveli za poreske obveznike koji podnesu zahtjev, a ne uplate iznos osnovnog duga i samim tim ne ispoštuju odredbe Zakona o otpisu kamate, biće primjenjivane mjere prinudne naplate.
( Marija Mirjačić )