Bez ruskog gasa nema industrije ni grijanja u Pridnjestrovlju

Separatistički rusofoni region u Moldaviji, najveća je žrtva obustave tranzita energenta preko Ukrajine

20031 pregleda6 komentar(a)
Foto: Rojters

Prekid isporuke ruskog gasa u separatistički region Pridnjestrovlje u Moldaviji primorao je na zatvaranje sva industrijska preduzeća osim proizvođača hrane, izjavio je u četvrtak jedan zvaničnik.

Uglavnom rusofoni region sa oko 450.000 stanovnika, koji se odvojio od Moldavije 1990-ih nakon raspada Sovjetskog Saveza, pretrpio je bolan i direktan udarac nakon prekida isporuke ruskog gasa u centralnu i istočnu Evropu preko Ukrajine u srijedu.

"Sva industrijska preduzeća su obustavila rad, osim onih koja se bave proizvodnjom hrane", izjavio je Sergej Oboljonik, prvi zamjenik premijera regiona, za jedan lokalni informativni kanal.

"Još je rano procjenjivati kako će se situacija razvijati... Problem je toliko ozbiljan da, ako se ne riješi na duže vrijeme, može doći do nepovratnih promjena - to jest, preduzeća će izgubiti mogućnost da ponovo pokrenu posao".

Ukrajina je dopuštala Rusiji da nastavi sa transportom gasa preko njene teritorije uprkos gotovo trogodišnjem ratu, ostvarujući do milijardu dolara godišnje kroz tranzitne takse. Međutim, Kijev je odbio da obnovi petogodišnji ugovor koji je istekao u srijedu, podsjeća agencija Rojters.

foto: REUTERS

Evropski kupci gasa, poput Slovačke i Austrije, pripremili su se za prekid obezbjeđivanjem alternativnih izvora snabdijevanja. Ali Pridnjestrovlje - uprkos svojim vezama sa Moskvom i prisustvu 1.500 ruskih vojnika - našlo se u velikim problemima.

Lokalna energetska kompanija u srijedu je isključila grijanje i toplu vodu domaćinstvima i pozvala porodice da se griju okupljanjem u jednoj prostoriji, prekrivanjem prozora zavjesama ili ćebadima i korišćenjem električnih grejalica, navodi britanska agencija.

Lider proruskog Pridnjestrovlja, Vadim Krasnoselski, izjavio je da region ima rezerve gasa koje bi uz ograničenu potrošnju na sjeveru mogle trajati deset dana i dvostruko duže na jugu.

Rekao je da je glavna elektrana prešla sa gasa na ugalj i da bi trebalo da može da obezbijedi struju stanovnicima tokom januara i februara.

Rusija je pumpala oko 2 milijarde kubnih metara gasa godišnje u Pridnjestrovlje - uključujući i elektranu koja je snabdijevala strujom cijelu Moldaviju, zemlju sa 2,5 miliona stanovnika koja teži ulasku u Evropsku uniju.

Moldavija ima dugu istoriju sporova oko plaćanja gasa i napetih odnosa sa Rusijom. Ova bivša sovjetska republika pokušava da smanji potrošnju energije za najmanje trećinu i da uvozi više od 60% svojih potreba iz susjedne Rumunije.

Premijer Moldavije Dorin Rečan kazao je juče da se Moldavija suočava sa bezbjednosnom krizom nakon što je Pridnjestrovlje ostalo bez isporuke ruskog gasa. Rečan je kazao da će Moldavija pokriti svoje energetske potrebe domaćom proizvodnjom i uvozom, ali je napomenuo da je separatistički region pretrpio bolan udarac uprkos svojim vezama sa Moskvom.

Dorin Rečanfoto: Reuters

"Time što ugrožava budućnost protektorata koji je podržavao tri decenije, u nastojanju da destabilizuje Moldaviju, Rusija otkriva neizbježan ishod za sve svoje saveznike - izdaju i izolaciju", rekao je Rečan u saopštenju.

"Ovu situaciju posmatramo kao bezbjednosnu krizu usmjerenu ka povratku proruskih snaga na vlast u Moldaviji i korišćenju naše teritorije kao oružja protiv Ukrajine, sa kojom dijelimo granicu dugu 1.200 kilometara."

Direktor moldavske nacionalne gasne kompanije Moldovagaz, Vadim Čeban, rekao je da je njegova kompanija obavijestila distributera gasa u separatističkoj enklavi, Tiraspoltransgaz, da je spremna da pomogne u kupovini gasa od evropskih zemalja kako bi se ublažio nedostatak.

Međutim, svaki gas isporučen regionu morao bi da se plaća po tržišnim cijenama, rekao je za televiziju TV8. Pridnjestrovlje godinama nije plaćalo ništa za isporuke ruskog gasnog giganta Gazprom pod prećutnim dogovorom sa Moskvom.

Predsjednik Ukrajine, Volodimir Zelenski, nazvao je prekid ruskog gasnog tranzita "jednim od najvećih poraza Moskve" i pozvao Sjedinjene Države da obezbijede više gasa Evropi.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, Evropa je značajno smanjila zavisnost od ruskih energenata i povećala uvoz iz drugih izvora, uključujući gas iz Norveške putem gasovoda i tečni prirodni gas iz SAD i Katara.

U saopštenju u četvrtak, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova, Marija Zaharova, izjavila je da gubitak ruskog gasa nanosi ekonomsku štetu Evropi, dok Sjedinjene Države imaju koristi.

"Odgovornost za prestanak isporuke ruskog gasa u potpunosti leži na Sjedinjenim Državama, kijevskom marionetskom režimu, kao i na vlastima evropskih država koje su žrtvovale blagostanje svojih građana radi pružanja finansijske podrške američkoj ekonomiji", rekla je ona.