Vijeće usvojilo više zaključaka i preporuka u cilju unapređenja kontrole vatrenog oružja i zaštite bezbjednosti građana
Mjerama, kako je saopšteno, Vijeće za nacionalnu bezbjednost nastoji da sistemski ojača kontrolu oružja, suzbije nelegalne aktivnosti i poveća bezbjednost u čitavoj Crnoj Gori
Vijeće za nacionalnu bezbjednost održalo je vanrednu sjednicu Vijeća na kojoj je razmatrana bezbjednosna situacija u zemlji povodom tragičnih događaja koji su se dogodili na Cetinju.
Kako je saopšteno iz Vlade, nakon sjednice Vijeća, uz analizu aktuelnog stanja i konsultacije sa nadležnim organima, usvojeno je niz zaključaka i preporuka radi unapređenja kontrole vatrenog oružja i zaštite bezbjednosti građana.
Uprava policije da intezivira aktivnosti na okrivanju i zaplijeni nelegalnog oružja, uz jačanje granične kontrole i saradnje sa susjednim državama radi suzbijanja krijumčarenja.
Vlada Crne Gore će formirati Specijalnu međuresorsku grupu koja će se baviti prevencijom svih vidova nasilja.
U narednih 60 dana pripremiće se nacrt sveobuhvatnih izmjena Zakona o oružju, uključujući podizanje starosne granice za podnošenje zahtjeva za oružje, smanjenje perioda važenja oružnih listova, proširenje opsega krivičnih dijela i prekršaja za posjedovanje oružja, uspostavljanje revizije strožih bezbjednosnih i psiholoških provjera vlasnika oružja do kraja 01. januara 2026. godine, propisivanje bližih uslova za izdavanje uvjerenja za držanje i nošenje oružja, centralizacija postupaka za rješavanje zahtjeva za držanje i nošenje oružja.
Ministarstvo unutrašnjih poslova će u roku od sedam dana raspisati Javni konkurs za prijem novih policijskih službenika i izvršiće hitan prijem u radni odnos oko 200 svršenih akademaca Policijske akademije.
Ministarstvo pravde će izvrši izmjene i dopune Krivičnog zakonika u dijelu drastičnog povećanja dužine kazni za nedozvoljenim držanjem i nošenjem oružja i eksplozivnih materija, da ne postoji mogućno ublažavanja kazni za ta krivična dijela.
Vijeće takođe nalaže MUP-u da, u roku od 15 dana, pokrene novi talas informativne kampanje “Poštuj život – vrati oružje”, s ciljem dobrovoljne predaje vatrenog oružja, koja će biti vremenski ograničena na dva mjeseca.
Vijeće upućuje apel građanima da bez bilo kakvih pravnih posljedica anonimno prijave Upravi policije svaki oblik devijantnog ponašanja u svojoj zajednici.
"Ovim mjerama Vijeće za nacionalnu bezbjednost nastoji da sistemski ojača kontrolu oružja, suzbije nelegalne aktivnosti i poveća bezbjednost u čitavoj Crnoj Gori", zaključuje se u saopštenju.
Sjednici su po pozivu prisustvovali i vrhovni državni tužilac Milorad Marković i glavni specijalni tužilac Vladimir Novović.
( D.C. )