Vukčević za "Vijesti": Katnić i Lazović odvojeni zbog bezbjednosti, ne privilegija

Vukčević istakao da se u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija kontinuirano radi na održavanju reda i bezbjednosti u zatvoru, ali i u cilju preventivnog suzbijanja potencijalnih rizika i izazova... Direktor crnogorskih zatvora istakao da problem nedovoljnog broja službenika prevazilaze angažovanjem novih, za koje se organizuju obuke kako bi ih osposobili za obavljanje specifičnih poslova

85959 pregleda21 komentar(a)
Svjesni smo novih bezbjednosnih izazova: Vukčević, Foto: BORIS PEJOVIC

Direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Darko Vukčević, kazao je da se službenici te institucije suočavaju sa kompleksnim bezbjednosnim rizicima zbog značajno izmijenjene strukture osoba lišenih slobode...

Rekao je da nema privilegovanih pritvorenika i zatvorenika u crnogorskim zatvorima, navodeći da to što, na primjer, Milivoje Katnić, Zoran Lazović... imaju posjete mimo uobičajenih dana, ne znači da su povlašćeni već su u pitanju bezbjednosni razlozi.

U intervjuu Vijestima, objasnio je i da su zbog povećanja broja pritvorenika, osuđenici iz Zatvora za kratke kazne premješteni u Zatvor za duge kazne, kako bi napravili mjesto privremeno uhapšenima.

Istakao je, međutim, da Uprava za izvršenje krivičnih sankcija kontinuirano radi na poboljšanju uslova, kako za rad službenika, tako i za život pritvorenika i osuđenika.

Kakvi su uslovi u crnogorskim zatvorima za rad službenika, ali i za život osuđenih i pritvorenih lica? Da li smo makar blizu evropskih standarda?

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija kontinuirano radi na poboljšanju uslova, kako za rad službenika, tako i za život pritvorenih i zatvorenih lica. Kada je riječ o službenicima, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija kroz treninge zaposlenih nastoji da unaprijedi njihova znanja, vještine i sposobnosti, posebno one koje su ključne za uspješno obavljanje posla. Učenje ili obrazovanje je proces kojim osoba izgrađuje nova znanja, vještine i sposobnosti i koji za rezultat ima trajnu promjenu ponašanja i postupanja.

S tim u vezi, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija ističe svoj kontinuirani angažman u unapređenju profesionalnih kapaciteta svojih službenika, i upravo je u 2024. godini postignut najznačajniji napredak u osposobljavanju službenika obezbjeđenja kroz realizaciju tromjesečnih obuka, u saradnji sa spoljnim saradnicima, a koja dobra praksa će se nastaviti i u budućem periodu.

Takođe, kada je riječ o zaradama zaposlenih u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, ističemo da su iste posljednjih godina značajno povećane, što je doprinijelo tome da zaposleni imaju solidna primanja. Međutim, kada se uzme u obzir obim posla koji obavljaju, visok stepen odgovornosti, kao i izazovi sa kojima se svakodnevno suočavaju, može se reći da bi čak i značajno veća primanja bila potpuno opravdana.

Značajno veća primanja za službenike bila potpuno opravdana: Vukčevićfoto: Boris Pejović

A uslovi za život pritvorenika?

Kada je riječ o pritvorenim i zatvorenim licima, ističemo da se u kontinuitetu preduzimaju aktivnosti na unapređenju materijalnih uslova, i to kroz rekonstrukciju, izgradnju, adaptaciju, sanaciju objekata i/ili prostorija u objektima, za sve kategorije zatvorenika. Osim materijalnih uslova boravka osuđenih lica kontinuirano se preduzimaju aktivnosti na unapređenju tretmana rehabilitacije i reintegracije zatvorenika u društvo, te unapređenju zdravstvene zaštite, stručne obuke i rada zatvorenika, kulturno sportskih i vjerskih aktivnosti, aktivnosti na otvorenom prostoru. S tim u vezi, kapacitet Istražnog zatvora Podgorica, predviđen za 292 pritvorenika, povećan je za 60 mjesta izmještanjem Sektora za zdravstvenu zaštitu u novoizgrađeni objekat. Dodatno, pritvorenici su upućivani u Zatvor Bijelo Polje, čiji je kapacitet povećan sa 115 na 150 mjesta adaptacijom i prenamjenom prostora.Takođe, zbog povećanja broja pritvorenih lica od avgusta, čitav smještajni kapacitet Zatvora za kratke kazne (175 mjesta) opredijeljen je za pritvorenike, dok su zatvorenici premješteni u Zatvor za duge kazne.

Cijenimo istaći da je tokom prethodne dvije godine u sva četiri zatvora adaptirano preko 50 prostorija u kojima borave pritvorena i osuđena lica. Osim toga, trenutno se izvode radovi na kompletnom spoljašnjem dijelu A paviljona, dok je unutrašnjost adaptirana tokom ove godine. Uprava za izvršenje krivičnih sankcija je kroz preduzete navedene mjere, ostvareni napredak i preduzete druge aktivnosti, pokazala značajnu posvećenost poboljšanju uslova za smještaj lica lišenih slobode ali I uslove rada zaposlenih.

Rizici i izazovi veliki, ali Uprava čini sve da održi stanje redovnim: Spuški zatvor (Ilustracija)foto: Luka Zeković

Kako ćete riješiti problem nedostajućeg kadra? Koji su ključni izazovi sa kojima se borite?

U proteklom trogodišnjem periodu suočili smo se odlaskom većeg broja službenika u starosnu penziju, a takav trend će biti nastavljen i tokom naredne godine.

Problem nedovoljnog broja službenika prevazilazimo angažovanjem novih izvršilaca za koje se organizuju obuke u cilju njihovog osposobljavanja za obavljanje specifičnih poslova, u prvom redu poslova obezbjeđenja pritvorenih i osuđenih lica. Dalje, vrši se popunjavanje upražnjenih radnih mjesta predviđenih kadrovskim planom i u skladu sa odobrenim finansijskim sredstvima predviđenim za zarade službenika.

Nastavkom napora na angažovanju novog (mlađeg) kadra, u narednom periodu i kroz sistem kontinuiranih obuka očekujemo da se u srednjem roku u značajnoj mjeri popravi kadrovska situacija u UIKS-a.

Ko su VIP pritvorena i zatvorena lica, zbog čega imaju takav status i iz kojih razloga, recimo Duško Knežević, Milo Božović, Milivoje Katnić, Zoran Lazović imaju posjete ponedjeljkom?

U Upravi za izvršenje krivičnih sankcija ne postoje VIP pritvorena i zatvorena lica. Prema svim licima lišenim slobode u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija postupa se u skladu sa važećim zakonskim i podzakonskim aktima koji regulišu njihov položaj, odnosno prava i obaveze tokom trajanja mjere pritvora ili kazne zatvora.

U određenim slučajevima, kada je to uslovljeno specifičnim, uglavnom, bezbjednosnim razlozima, dolazi do određenih promjena u organizaciji realizacije propisanih aktivnosti lica lišenih slobode. Ovakav način rada je opravdan i ne dovodi do privilegovanog položaja pojedinca.

Nedavno ste spriječili bjekstvo iz bjelopoljskog zatvora, i to kroz tunel koji su krenuli da kopaju. Šta je taj slučaj pokazao? Koliko su zatvori bezbjedni?

Kada je u pitanju bezbjednost zatvora u našem penalnom sistemu, potrebno je istaći da se u prethodnom periodu usljed značajno izmijenjene strukture lica lišenih slobode suočavamo sa kompleksnim bezbjednosnim rizicima. U odnosu na navedeno, kroz kontinuirane aktivnosti službenika i zalaganje zaposlenih odgovara se na postojeće izazove, rizike i prijetnje.

Vukčevićfoto: Boris Pejović

Kako izlazite na kraj za pripadnicima suprotstavljenih organizovanih kriminalnih grupa koji su u pritvoru ili zatvoru (u smislu razdvajanja, šetnji, svakodnevne organizacije posla)?

U Upravi za izvršenje krivičnih sankcija kontinuirano se sprovode mjere i radnje iz nadležnosti ovog organa, kako u cilju održavanja reda i bezbjednosti u zatvoru, tako i u cilju preventivnog suzbijanja potencijalnih rizika i izazova. Trenutno stanje bezbjednosti u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija je stabilno. Iako je trenutno stanje bezbjednosti u zatvoru stabilno, Uprava je svjesna činjenice novih bezbjednosnih izazova povezanih sa kriminogenim strukturama, te tako konstantno preduzima mjere i radnje kako bi adekvatno odgovorila u slučaju njene eventualne ugroženosti.

U Upravi za izvršenje krivičnih sankcija ne postoje VIP pritvorena i zatvorena lica. Prema svim licima lišenim slobode u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija postupa se u skladu sa važećim zakonskim i podzakonskim aktima koji regulišu njihov položaj, odnosno prava i obaveze tokom trajanja mjere pritvora ili kazne zatvora

Na šugu odmah reagovali

U zatvoru su registrovana oboljenja šuga i TBC. Doskorašnja službenica zdravstvenog sektora, dr Sandra Đuranović iznosi brojne optužbe na rad te službe. Kakvi su uslovi za liječenje zatvorenih i pritvorenih lica? Dokle je stigla izgradnja zatvorske bolnice?

Pojava zaraznog oboljenja šuge (scabies) u zatvorskim ustanovama nije rezultat individualnog nemara već predstavlja izazov karakterističan za kolektivne smještaje koji uključuje čestu fluktuaciju zatvorenika, te su bliski kontakti česti i povećavaju rizik prenosa. Ističemo da je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija pravovremeno reagovala izolacijom dva pritvorena lica kod kojih je u tom periodu dijagnostikovano oboljenje, obezbjeđivanjem adekvatne terapije i sprovođenjem dodatnih mjera za održavanje higijene prostorija.

S tim u vezi, ističemo da nije bilo kašnjenja u preduzimanju mjera, te da se konstantno prati zdravstvena situacija i redovno sprovode sanitarno-higijenske mjere kako bi se smanjio rizik od širenja zaraznih bolesti. Kada su u pitanju interne provjere, naglašavamo da su sve mjere preventivne i sanitarne zaštite već bile preduzete, o čemu govori i zapisnik Zdravstveno sanitarne inspekcije Ministarstva zdravlja o izvršenom inspekcijskom pregledu sačinjen dana 27. 11. 2024. godine.

Smatramo potrebnim istaći da su u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija obezbijeđeni svi potrebni ljekovi i medicinska sredstva koja se primjenjuju u liječenju šuge, kao i stalni nadzor od strane ljekara. Takođe, u cilju sprečavanja pojave ovog oboljenja, koje nije rijetko u kolektivnom smještaju, preduzimaju se potrebne mjere za održavanje higijene prostorija u kojima borave pritvorena i osuđena lica.

Kada je riječ o izgradnji specijalne zdravstvene ustanove, ista predstavlja poseban značaj za sistem zaštite temeljnih prava u Crnoj Gori, u oblasti izvršenja krivičnih sankcija. Izgradnjom ovog objekta, na sveobuhvatan način i dugoročno, rješava se pitanje obezbjeđivanja adekvatne zdravstvene zaštite u sistemu izvršenja krivičnih sankcija. Ističemo da su radovi na izgradnji ostvareni u značajnoj mjeri.

Oduzeli 83 mobilna, 22 bodeža

Koliko je od početka godine oduzeto nedozvoljenih stvari - mobilnih telefona, droge, tableta, dronova...? Na koje sve načine su pokušali to da unesu u zatvore u Spužu i Bijelom Polju?

Načini pokušaja unosa nedozvoljenih stvari u zatvoru su različiti i inovativni. S tim u vezi, kako su same naše aktivnosti usmjerene na nedozvoljene stvari postale učestale, tako se značajno smanjio i broj nedozvoljenih predmeta, pa su u 2024. godini oduzeta: 83 mobilna telefona naspram 158 oduzetih telefona u 2023. godini, 37 punjača za mobilne telefone naspram 154 punjača u 2023. godini, 22 improvizovana bodeža naspram 33 improvizovana bodeža oduzeta u 2023. godini. Osim toga, pronađene su određene količine SIM kartica, tableta, PVC zamotuljaka nepoznate sadržine.