Tri spora oko superjahte pred Privrednim sudom

Privredni sud zbog dugova izrekao dvije privremene mjere zabrane rapolaganja ultraluksuznom jahtom ruskog oligarha koja već skoro tri godine leži u Porto Montenegru

28039 pregleda3 komentar(a)
“Luminosity” vezan u Tivtu, Foto: Siniša Luković

U Privrednom sudu u toku su tri parnična predmeta u kojima je kao tuženi označen zvanični vlasnik superjahte “Luminosity”, kompanija “Flying Cloud Overseas Limited” sa Gernzija.

Potvrdio je to “Vijestima” portparol Privrednog suda, sudija Vladimir Bulatović, koji nije saopštio detalje u vezi toga ko su tužioci u ova tri spora i koliki je iznos potraživanja.

Privredni sud je krajem oktobra u dva od ovih sporova prihvatio predlog povjerilaca, te je izrekao po dvije privremene mjere kojima je zabranio “raspolaganje, otuđenje i opterećenje” ove jahte, kao i mjeru njenog isplovljavanja iz marine Porto Montenegro Tivat. Postupajući po rješenju suda, Lučka kapetanija Kotor je jahti oduzela brodske isprave. Privremjene mjere u oba slučaja izrečene su na predlog povjerilaca na čiji rizik i trošak se one imaju i sprovoditi do pravosnažnog okončanja pokrenutih sudskih sporova, pri čemu su pojerioci jahte dužni da u međuvremenu snose troškove osiguranja broda, odnosno da plaćaju na njemu angažovani minimalni broj članova posade.

“Nakon donošenja privremenih mjera u predmetima I.br. 21/24 i I.br. 43/24, predlagači obezbjeđenja su pokrenuli sporove pred ovim sudom i to P.br. 192/24 i P.br. 348/24, koji postupci su u toku”, rekao je Bulatović.

Superjahta “Luminosity”, koja vije zastavu Kajmanskih ostrva, dovodi se u vezu sa ruskim oligarhom Andrejom Gurjevom mlađim, jednim od Rusa koji su stavljeni na listu sankcija EU uvedenih zbog agresije Rusije na Ukrajinu. On se od 9. marta 2022. godine nalazi na listi ruskih političara i oligarha povezanih sa režimom ruskog predsjednika Vladimira Putina, a kojima je EU uvela stroge sankcije, uključujući i zamrzavanje njihove privatme imovine. Gurjev se nedugo prije toga našao i na listi sankcionisanih od strane Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.

Ova jahta je u Tivat stigla iz italijanskog brodogradilišta kompanije Azimut-Benetti u Vijaređudan nakon što je ruski oligarh stavljen na EU listu sankcionisanih – 10. marta 2022. Od tada kada se ovaj brod čija je gradnja kioštala 275 miliona dolara nalazi vezan u marini Porto Montenegro. Samo par dana nakon što je ona uplovila u Tivat, “Luminosity” je napustio veći dio posade i od tada je čuva tzv “skeleton crew” - minimalni broj članova posade koji iz razloga sigurnosti zahtijevaju pomorski propisi. Da je jahta Gurjevova, indirektno je potvrdio i nedavni postupak britanske menadžment kompanije “Burgess”, koja je saopštila da je dobila dozvolu britanske Vlade da isplati posadi ove jahte zarade koje su im bile zadržane zbog sankcija.

Iz Privrednog suda “Vijestima” je potvrđeno da su okončana dva predmeta koja su ranije sa zahtjevima za izricanje privremene mjere zabrane raspolaganja brodom i njegovog islovljenja protiv zvaničnog vlasnika jahte “Luminiosity” iskazala još dva povjerioca te jahte: italijanska firma za snabdijevanje brodova “Versilia Supply Serrvices” iz Vijaređa, odnosno kompanija “Adriatic Marinas” (Porto Montenegro) iz Tivta.

Italijanska firma prošle je godine prijavila potraživanje u iznosu od 99.929,42 €, a Porto Montenegro 424.221,79 € za neplaćene usluge veza i boravka. Nakon što je Privredni sud u oba prvostepena postupka odbio zahtjeve povjerilaca za izricanjem privremenih mjera oni su se na to žalili. Odlučujući po žalbama, Vijeće Privredenog suda je odbilo prigovore, tako da trenutno za “Luminosity” važe druge dvije privremene mjere izrečene u aktivnim sporovima za koje Privredni sud ne daje podatke o povjeriocima.

Iako je pod sporovima koji ograničavanju pravo raspolaganja jahta je ljetos preko sajta brokerske kule “Denison Yachting” nuđena na prodaju, po cijeni od 135 milione eura.

“Vijesti” nezvanično saznaju da postoji zainteresovani kupac za ovaj brod koji je spreman da uz to isplati i sva dugovanja njegovog aktuelnog zvaničnog vlasnika prema povjeriocima u Crnoj Gori i inostranstvu, koji su stim u vezi vodili ili još vode sudske postupke. Iz Privrednog suda nisu odgovorili na pitanja “Viiesti” ima li sud saznanja o eventualnom interesovanju trećih lica za kupovinu jahte uz njihovu spremnost da uz tu transakciju isplate i sve dugove broda prema izvršnim povjeriocima koji su ih prijavili Privrednom sudu.

“Koji je zvaničan stav suda u vezi takve mogućnosti i da li je ona uopšte ostvariva u praksi s obzirom na važeće sankcije UN i EU prema Rusiji vezano za ukrajinski rat, a koje Crna Gora primjenjuje prema ruskim državljanima na spisku sankcionisanih, među kojima se nalazi i aktuelni pravi vlasnik (beneficiary owner) jahte “Luminosity”, g. Andrej Gurjev mlađi ?”- pitanje je na koje takođe nismo dobili konkretan odgovor.

Superjahta ‘Luminosity’, koja vije zastavu Kajmanskih ostrva, dovodi se u vezu sa ruskim oligarhom Andrejom Gurjevom mlađim, jednim od Rusa koji su stavljeni na listu sankcija EU uvedenih zbog agresije Rusije na Ukrajinu

Inače, praksa bogataša koji sebi mogu priuštiti superjahte je da ih nikada ne registruju na svoja imena, već po pravilu, na neku firmu, obično sa off shore destinacije. Ta kompanija (tzv. shell company) je zvanični vlasnik broda, a da se stvari dodatnu zakomplikuju, obično jahtom upravlja druga firma (managment company) koja se brine o svakodnevnom vođenju broda - plaćanju posade, održavanju, snabdijevanju, primjeni propisa i standarda itd. Uz to, jahte su po pravilu, registrovana na neku od tzv. zastava pogodnosti - poreskih rajeva koje uz niže dažbine za njenog vlasnika daju i garancije dodatne povjerljivosti podataka u vezi sa jahtom prema moguće zainteresovanim trećim stranama. Ipak, iako u zvaničnim papirima piše drugačije, u svijetu se manje-više za skoro svaku mega i superjahtu nezvanično pouzdano zna koje joj je fizičko lice pravi vlasnik.