RTS: Preminula Ana Gligić, virusološkinja koja je zaustavila variolu veru
Bila je jedna od junakinja borbe protiv posljednje evropske epidemije velikih boginja koja je na zimu i proljeće 1972. godine pogodila Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju, pretežno Kosovo i Metohiju i Srbiju
Virusološkija Ana Gligić, šefica laboratorije Instituta "Torlak" u vrijeme epidemije velikih boginja (variola vera) 1972. godine u tadašnjoj Jugoslaviji, preminula je jutros u Beogradu u 91. godini, prenijela je Radio-televizija Srbije (RTS).
Bila je jedna od junakinja borbe protiv posljednje evropske epidemije velikih boginja koja je na zimu i proljeće 1972. godine pogodila Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju, pretežno Kosovo i Metohiju i Srbiju.
U toku epidemije oboljelo je 184 ljudi - 123 na Kosovu i 32 u Beogradu, a preminulo je ukupno njih 40, sa stopom smrtnosti iznad 21 odsto.
Epidemija je zvanično objavljena tek 25. marta i trajala je do 23. maja, a karantini su ukidani postepeno od 12. aprila do 19. maja.
Virus je "ubijen" na Institutu "Torlak", procedurom kojom je rukovodila lično Gligićeva, piše RTS.
Virusološkinja Ana Gligić, specijalistkinja medicinske mikrobiologije i viša naučna saradnica na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, rođena je 6. avgusta 1934. godine u slavonskom selu Ćeralije, kod Podravske Slatine, u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji.
Diplomirala je biologiju 1959. godine na Fakultetu za prirodne nauke i matematiku u Beogradu,
Njena karijera je uključivala i istraživanja na jednom od najsmrtonosnijih virusa - virusu marburg, koji je 1967. prva na svijetu izolovala i opisala, a tokom osamdesetih i devedesetih godina 20. vijeka, Gligićeva se usmjerila na proučavanje hemoragičnih groznica.
Sa naučnim radom nastavila je i nakon penzionisanja, aktivno učestvujući u istraživanjima tokom pandemije koronavirus, gdje su njena stručnost i iskustvo bili od velike pomoći.
Bila je jedna od najvećih stručnjaka u oblasti mikrobiologije i virusologije u Srbiji i svijetu, a njen rad i doprinos nauci i zdravstvu i dalje ima veliki uticaj.
( BETA )