Ukrajina tvrdi da je pogodila strateško skladište nafte unutar Rusije

"U rejonu cilja zabilježene su brojne eksplozije, izbio je požar velikih razmjera. Treba napomenuti da je ovo naftno skladište snabdijevalo gorivom vojni aerodrom Engels-2, gdje je bazirana strateška avijacija neprijatelja", naveo je Generalštab Oružanih snaga Ukrajine

10713 pregleda7 komentar(a)
Ukrajinski vojnici (Ilustracija), Foto: Reuters

Ukrajina kaže da je pogodila skladište nafte unutar Rusije koje je služilo strateškoj vazdušnoj bazi u južnoj regiji Saratov u, kako se čini, napadu ukrajinskim oružjem.

Udar 8. januara "stvara ozbiljne logističke probleme za stratešku avijaciju ruskih okupatora i značajno smanjuje njihovu sposobnost da napadaju mirne ukrajinske gradove i civilne objekte", saopštio je ukrajinski Generalštab Oružanih snaga na društvenim mrežama.

Oleksandr Kamišin, savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, dodao je da su u napadu korišteni dalekometni kapaciteti, a upotrijebio je i haštag #MadeInUkraine, što implicira da je korišćeno oružje domaće proizvodnje, a ne ono koje je isporučio Zapad.

"U rejonu cilja zabilježene su brojne eksplozije, izbio je požar velikih razmjera. Treba napomenuti da je ovo naftno skladište snabdijevalo gorivom vojni aerodrom Engels-2, gdje je bazirana strateška avijacija neprijatelja", naveo je Generalštab Oružanih snaga Ukrajine.

Ruske rafinerije su od početka 2024. redovno bile na meti ukrajinskih dronova. Na nekim su pogoni za primarnu preradu nafte otkazali i zahtijevali su popravke. Rusija je saopštila da je delimično obnovila kapacitete u nekim ključnim rafinerijama nafte.

Udar dolazi u trenutku kada ukrajinske snage nastavljaju svoje ofanzivne operacije u nekoliko pravaca unutar regije Kursk, za šta su analitičari rekli za Current Time da Kijevu daje pregovarački adut u bilo kakvom mogućem prekidu vatre ili mirovnim pregovorima s Moskvom.

Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp ponovio je 7. januara da želi da pregovori s Rusijom o okončanju rata u Ukrajini počnu ubrzo nakon što se on vrati u Bijelu kuću kasnije ovog mjeseca, ali nije dao detalje kada će se oni održati.

Tramp je rekao da želi uskoro vidjeti pregovore jer "Rusija gubi mnogo mladih ljudi, a isto tako i Ukrajina".

Tramp, koji je razgovarao s novinarima na konferenciji za novinare na svom imanju Mar-a-Lago na Floridi, nije rekao da li će se i koliko brzo sastati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ali je rekao da takav sastanak neće biti prikladan sve dok on ne bude inaugurisan 20. januara.

"Ne mogu vam to reći, ali znam da bi Putin želio da se sretne", rekao je Tramp.

Krajem decembra portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da nema preduslova za sastanak predsjednika SAD i Rusije.

Dmitro Levus, politički analitičar u trustu mozgova Ujedinjene Ukrajine, rekao je za Current Time 8. januara da Tramp ima ograničene poluge koje može koristiti protiv Rusije ako ne pristane na bilo kakav mirovni sporazum.

"Moguće je izvršiti pritisak na Rusiju u naftnom sektoru", rekao je on. Novoizabrani predsjednik je tokom svoje predizborne kampanje rekao da može okončati sukob u Ukrajini u roku od 24 sata od preuzimanja dužnosti.

Na konferenciji za novinare 7. januara, Tramp je rekao da se nada okončanju borbi u roku od šest mjeseci.

Trampov povratak u Bijelu kuću sa sobom nosi neizvjesnost o tome kakav će uticaj imati na invaziju Moskve na Ukrajinu, koja je stara skoro tri godine, i da li se pregovori mogu održati. Međutim, Tramp je na konferenciji za novinare rekao da je odlučan da to "izravna", dodajući da je to "teško".

Ukrajinski zvaničnici su zabrinuti da bi bilo kakvi na brzinu dogovoreni pregovori mogli omogućiti Rusiji da zadrži ukrajinsku teritoriju koju je zauzela i da bi ruskim snagama dalo vremena za odmor i reorganizaciju.

Ukrajinci takođe žele ohrabriti Trampa da nastavi američku vojnu podršku njihovoj zemlji.