Poručili Trampu da se okane Grenlanda
Evropski lideri naglasili da neće dozvoliti drugim zemljama da ugroze njene suverene granice, nakon što budući predsjednik SAD nije isključio mogućnost upotrebe sile za preuzimanje kontrole nad arktičkim ostrvom
Grenland može postati nezavisan ukoliko to žele njegovi stanovnici, ali je malo vjerovatno da će postati američka savezna država, izjavio je juče danski šef diplomatije nakon što novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp nije isključio mogućnost upotrebe sile za preuzimanje kontrole nad tim arktičkim ostrvom.
Lider Grenlanda juče je razgovarao sa danskim kraljem u Kopenhagenu, dan nakon što su Trampovi komentari skrenuli pažnju svijeta na sudbinu ovog mineralima bogatog ostrva i strateški važnog područja, koje je pod danskom upravom.
Tramp, koji će preuzeti dužnost 20. januara, izjavio je u utorak da ne isključuje vojnu ili ekonomsku akciju kako bi Grenland postao dio SAD. Istog dana, Trampov najstariji sin, Donald Tramp Mlađi, privatno je posjetio Grenland.
Grenland, koji je dio NATO-a kroz članstvo Danske, ima strateški značaj za američku vojsku i njen sistem ranog upozorenja na balističke rakete, budući da najkraća ruta od Evrope do Sjeverne Amerike prolazi preko tog arktičkog ostrva.
Novoizabrani predsjednik SAD je, kako prenosi Rojters, naznačio da će voditi agresivniju spoljnu politiku koja zanemaruje tradicionalne diplomatske formalnosti.
Grenland, najveće ostrvo na svijetu, već 600 godina je dio Danske, mada njegovih 57 000 stanovnika danas upravlja sopstvenim unutrašnjim poslovima. Vlada ostrva, na čelu sa premijerom Muteom Egedom, teži ka eventualnoj nezavisnosti.
“Apsolutno priznajemo da Grenland ima svoje ambicije. Ako se one ostvare, Grenland će postati nezavisna država, mada je teško zamisliti da će težiti tome da postane savezna država u okviru SAD”, izjavio je danski ministar spoljnih poslova Lars Leke Rasmusen.
On je novinarima rekao da su pojačane bezbjednosne zabrinutosti SAD na Arktiku legitimne, posebno nakon povećane ruske i kineske aktivnosti u tom regionu. “Ne mislim da se nalazimo u spoljnopolitičkoj krizi”, rekao je Rasmusen. “Otvoreni smo za dijalog sa Amerikancima o tome kako bismo mogli još bliže sarađivati kako bismo osigurali da se američke ambicije ostvare”.
Rasmusen, iskusni diplomata je, takođe, dodao: “Imam sopstvene zamjerke na Donalda Trampa i takođe znam da ne treba reći naglas sve što vam padne na pamet”.
Ipak, mada je Danska umanjila ozbiljnost Trampove prijetnje njenoj teritoriji, otvoreno izražena ambicija predsjednika da proširi granice SAD uzdrmala je evropske saveznike manje od dvije nedjelje pre nego što će on preuzeti dužnost.
Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Noel Baro izjavio je da Evropa neće dozvoliti drugim zemljama da ugroze njene suverene granice, mada ne vjeruje da bi SAD izvršile invaziju.
Njemački kancelar Olaf Šolc izrazio je iznenađenje Trampovim izjavama o Grenlandu i Kanadi, naglašavajući da evropski partneri jednoglasno podržavaju nepovredivost granica kao temelj međunarodnog prava.
“Princip nepovredivosti granica važi za svaku zemlju, bez obzira na to da li se nalazi istočno ili zapadno od nas”, izjavio je Šolc, dodajući da je Rusija prekršila taj princip svojim ratom u Ukrajini.
Američki državni sekretar Entoni Blinken kazao je juče da Trampova ideja o tome da Grenland postane dio SAD “nije dobra”. “Ideja koja je iznijeta o Grenlandu očigledno nije dobra”, rekao je Blinken novinarima na konferenciji za štampu u Parizu, održanoj zajedno sa francuskim ministrom Baroom, dodajući da se to “očigledno neće desiti”.
“Mislim da je jedan od osnovnih principa koje smo unijeli u naš rad tokom posljednje četiri godine to da smo jači, efikasniji i postižemo bolje rezultate kada blisko sarađujemo sa svojim saveznicima, a ne kada govorimo ili radimo stvari koje bi ih mogle otuđiti”, rekao je Blinken.
Odnosi Grenlanda i Danske u posljednje vrijeme su napeti zbog optužbi o zlostavljanju Grenlanđana tokom kolonijalne ere. Premijer Grenlanda Egede izjavio je da ostrvo nije na prodaju, dok je u svom novogodišnjem govoru pojačao pozive za nezavisnost.
Grenlandski ministar finansija Erik Jensen rekao je da je “naša želja da jednog dana postanemo nezavisni. Ali naša ambicija nije da pređemo iz vlasti jedne zemlje pod vlast druge”.
Danska premijerka Mete Frederiksen izjavila je u utorak da ne može zamisliti da Trampove ambicije dovedu do vojne intervencije SAD u Grenlandu. Danske vojne sposobnosti na tom području ograničene su na četiri inspekcijska broda, nadzorni avion “challenger” i patrole sa psećim zapregama.
Mada mnogi stanovnici Grenlanda sanjaju o nezavisnosti od Danske, danski kralj Frederik ostaje popularan na ostrvu, budući da je tamo provodio duže periode, uključujući četvoromjesečnu ekspediciju po ledenom pokrivaču. Prošlog mjeseca kraljevski dvor je izmijenio svoj grb, uvećavši polarnog medveda, simbol Grenlanda.
Tramp je i tokom prvog mandata pokretao pitanje preuzimanja Grenlanda, ali su njegove posljednje izjave, ipak, iznenadile mnoge Dance. “Smatram to krajnje smiješnim,” rekao je Jepe Fine Sorensen iz Kopenhagena. “Imamo savez, mi smo saveznici. Ovo je zaista znak nepoštovanja”.
( N.B. )