Finska kaže da ruski tanker povezan s oštećenjem kablova ima "ozbiljne nedostatke"

Finska trenutno vodi krivičnu istragu nad naftnim tankerom Eagle S zbog sumnje da je ovaj tanker 25. decembra sabotirao strujni kabl EstLink-2 - koji šalje struju između Finske i Estonije

13243 pregleda1 komentar(a)
Ruski tanker "Eagle S", Foto: REUTERS

Navodni ruski tanker, dio "flote u sjenci", kojeg sumnjiče za oštećenje kablova u Baltičkom moru, ima "ozbiljne nedostatke", saopštila je Finska, koja je ranije zaplijenila tanker, usred izvještaja da NATO uskoro planira da započne patrole u blizini ključnih podvodnih kablova.

"Otkriveni nedostaci su takve prirode da je upravljanje brodom zabranjeno dok se nedostaci ne otklone", rekla je Sana Soninen, generalna direktorica pomorskog sektora u Finskoj agenciji za transport i komunikacije (Traficom) 8. januara.

"Ispravljanje nedostataka zahtijevaće vanjsku pomoć za popravke i potrajaće", dodala je.

Finska trenutno vodi krivičnu istragu nad naftnim tankerom Eagle S zbog sumnje da je ovaj tanker 25. decembra sabotirao strujni kabl EstLink-2 - koji šalje struju između Finske i Estonije.

Nekoliko drugih incidenata dogodilo se posljednjih mjeseci u Baltičkom moru, uključujući oštećenje internet kabla koji povezuje Finsku i Njemačku i još jedan koji povezuje Finsku i Švedsku.

Kao odgovor na prijetnje daljim incidentima, finski državni emiter YLE prenio je da će brodovi NATO-a početi da patroliraju područjima na Baltiku gdje prolaze kablovi. Ovaj potez ima za cilj da djeluje kao sredstvo odvraćanja i smanjenja rizika od dalje sabotaže za koju se vjeruje da je izvela ruska "flota u sjeni".

YLE je izvjestio da će do deset brodova učestvovati u bezbjednosnim patrolama i da će ostati najmanje do aprila.

"Flota u sjenci" sastoji se od brojnih starih, neosiguranih naftnih brodova koji se koriste za zaobilaženje zapadnih sankcija Rusiji i održavanje izvora prihoda za Kremlj. Brodovi prevoze rusku sirovu naftu i naftne derivate koji su zabranjeni nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.

U međuvremenu, finska policija je 7. januara saopštila da je sidro izvučeno sa dna Baltičkog mora u okviru istrage o incidentima oštećenja kablova.

Vlasti su izjavile da sumnjaju kako je štetu na kablu EstLink-2 prouzrokovao brod koji je vukao sidro, te su dodale da brodu Eagle S nedostaje jedno sidro.

Švedska mornarica saopštila je 7. januara da je pronašla sidro nakon što je poslala podmornicu da pomogne Finskoj u istrazi. Portparol mornarice rekao je agenciji AFP da je sidro predato finskim vlastima.

Istražitelji su ranije rekli da su na morskom dnu pronašli trag dug više desetina kilometara koji ukazuje da je brod vukao sidro. Međutim, u to vrijeme još nisu locirali nestalo sidro.

"Lokacija na kojoj je sidro pronađeno nalazi se duž rute Eagle S prema zapadnom kraju traga otpora koji je pronađen na morskom dnu", navodi se u saopštenju finskog Nacionalnog istražnog biroa (NBI).

Kapetan i još jedan član posade zaplijenjenog naftnog tankera su državljani Gruzije, izjavila je za RSE 6. januara gruzijska Agencija za pomorski transport. Agencija je rekla da je predstavnik gruzijske ambasade obaviješten o pritvaranju dvojice članova posade.

Moskva je saopštila da nema nikakve veze sa Eagle S i da zaplijena tog broda od strane Finske nije stvar koja se tiče Rusije. Negirali su umiješanost u bilo koji drugi incident koji uključuje infrastrukturna sredstva u regiji Baltičkog mora.

Velika Britanija je 6. januara saopštila da predvodi novu inicijativu koja koristi vještačku inteligenciju za "praćenje potencijalnih prijetnji podvodnoj infrastrukturi i praćenje ruske 'flote u sjeni'".

"Određena plovila identifikovana kao dio ruske 'flote u sjenci' su registrovana u sistemu tako da se mogu pažljivo pratiti kada se približavaju ključnim područjima od interesa", saopštilo je Ministarstvo odbrane u Londonu.

Dodaje se da će, ako se procijeni potencijalni rizik, sistem nadgledati sumnjivo plovilo u realnom vremenu i odmah poslati upozorenje koje će podijeliti sa zemljama članicama Zajedničkih ekspedicionih snaga (JEF) i NATO-a.

JEF broji deset zemalja, a uključuje Dansku, Estoniju, Finsku, Island, Letoniju, Litvaniju, Norvešku, Holandiju i Švedsku.