Dogovor vladajuće koalicije u Rumuniji: Ponavljanje predsjedničkih izbora u maju
Na parlamentarnim izborima 1. decembra tri ultranacionalističke i krajnje desne stranke osvojile su oko 35 odsto mjesta u parlamentu, što je posljedica gnijeva javnosti zbog unutarpartijskih sukoba i optužbi za korupciju u vodećim strankama
Članice vladajuće koalicije u Rumuniji postigle su dogovor da predsjednički izbori budu ponovljeni 4. i 18. maja i ostale pri prvobitnom stavu da podrže zajedničkog kandidata, saopštila je Nacionalna liberalna stranka, jedna od tri vladajuće partije.
Zbog sumnje u rusko miješanje, Ustavni sud je poništio prvi krug predsjedničkih izbora 24. novembra, kada je najviše glasova neočekivano dobio slabo poznati proruski desničar Kalin Đorđesku.
Odlazeći predsjednik Rumunije Klaus Johanis ostaće na toj poziciji do izbora novog šefa države u maju.
Nacionalna liberalna stranka je saopštila da će nova vlada, formirana poslije parlamentarnih izbora 1. decembra, u ponedjeljak usvojiti odluku o terminu održavanja ponovljenih izbora, prenosi agencija Rojters.
Članice vladajuće koalicije navode da su postigle dogovor o zajedničkom predsjedničkom kandidatu kako bi spriječile pobjedu krajnje desnice. Njihov kandidat bi trebalo da bude bivši lider liberala Krin Antonesku, ali analitičari navode da bi mogle da podrže i nekog drugog umjesto njega.
Na parlamentarnim izborima 1. decembra tri ultranacionalističke i krajnje desne stranke osvojile su oko 35 odsto mjesta u parlamentu, što je posljedica gnijeva javnosti zbog unutarpartijskih sukoba i optužbi za korupciju u vodećim strankama.
Višestruke krize, uključujući pandemiju koronavirusa i ruski rat u susjednoj Ukrajini, takođe su smanjile podršku rumunskih glasača etabliranim partijama centra.
Funkcija predsjednika Rumunije je pretežno ceremonijalna, ali uključuje komandovanje oružanim snagama i predsjedavanje savjetom koji odlučuje o vojnoj pomoći i troškovima za odbranu. Predsjednik takođe predstavlja Rumuniju na samitima EU i NATO-a i imenuje sudije, tužioce i šefove tajnih službi.
Rast podrške partijama krajnje desnice zabrinjava rumunske saveznike u NATO-u.
Otkako je Rusija napala Ukrajinu u februaru 2022. godine, Rumunija je omogućila da milioni tona ukrajinskog žita budu izvezeni preko njene crnomorske luke Konstanca, a takođe je obučavala ukrajinske pilote borbenih aviona i poklonila Kijevu bateriju protivvazduhoplovne odbrane "Patriot".
( Beta )