BLOG Poljska vlada navodi da će osigurati da predstavnici Izraela mogu bezbjedno da posjete Aušvic
Nastavak krize na Bliskom istoku
Poljska vlada saopštila je da će najvišim predstavnicima Izraela obezbijediti slobodno i bezbjedno učešće na 80. godišnjici oslobođenja nacističkog logora smrti Aušvic.
Poljski predsjednik Andžej Duda tražio je od vlade da osigura da izraelski premijer Benjamin Netanjahu može odlučiti da prisustvuje godišnjici bez straha od hapšenja po nalogu Međunarodnog krivičnog suda, rekao je ranije poljski zvaničnik.
Međunarodni krivični sud izdao je u novembru naloge za hapšenje Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane, kao i lidera Hamasa Ibrahima Al-Masrija zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u sukobu u Pojasu Gazi između Izraela i Hamasa kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.
Izrael je kritikovao naloge za Netanjahuom i bivšim šefom odbrane Joavom Galantom, navodeći da je djelovao u samoodbrani u vazdušnim i kopnenim operacijama u ratu u Pojasu Gazi koji je pokrenuo Hamasov prekogranični napad na Izrael 7. oktobra 2023.
Blumberg je u srijedu izvjestio da je Duda pisao premijeru Donaldu Tusku navodeći da Poljska treba da obezbijedi da Netanjahu može da "neometano" prisustvuje komemoracije u Aušvicu 27. januara s obzirom na izuzetnu prirodu događaja.
Malgoržata Paprocka, šefica Dudinog kabineta, potvrdila je u četvrtak poljskoj državnoj novinskoj agenciji PAP da je takvo pismo poslato.
"Po mišljenju predsjednika postoji jedno pitanje - upravo zato što je to logor Aušvic, svaka osoba iz Izraela, svaki predstavnik vlasti te zemlje treba da ima priliku da učestvuje u ovom izuzetnom događaju", rekla je ona.
Poljska Vlada je u četvrtak usvojila rezoluciju o tom pitanju, ali se ona ne odnosi direktno na Netanjahua ili nalog za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda.
Tusk je rekao novinarima da će, prema informacijama iz izraelske ambasade, Izrael na ceremoniji predstavljati njegov ministar obrazovanja, pa bi se Dudin zahtjev mogao smatrati "političkom demonstracijom".
Duda je desničarski nacionalista koji ima napete odnose s Tuskovom centrističkom, proevropskom vladom otkako je preuzela dužnost u decembru 2023. godine.
Portparol Netanjahua odbio je da komentariše. Netanjahu, koji je poput Dude s tvrde desnice, nije rekao da li će prisustvovati komemoraciji u Aušvicu. On je prisustvovao prethodnim jubilarnim događajima u Aušvicu.
Više od 1,1 milion ljudi, uglavnom Jevreja, stradalo je u gasnim komorama ili od gladi, hladnoće i bolesti u Aušvicu, koji je nacistička Nemačka postavila u okupiranoj Poljskoj tokom Drugog svjetskog rata.
Nacisti su ubili više od tri miliona od 3,2 miliona poljskih Jevreja, što je oko polovine Jevreja ubijenih u Holokaustu.
(RSE)
Izraelska vojska donijela je nova pravila za medije o objavljivanju vijesti i fotografija vojnika poslije naredbe suda u Brazilu da se povede istraga povodom optužbi za ratne zločine Izraelaca.
Ministarstvo spoljnih poslova Izraela zna za najmanje 12 tužbi za ratne zločine u Gazi podnijetih u inostranstvu protiv izraelskih vojnika, objavio je TV Kanal 12.
Srbija je jedna od zemalja, uz Brazil, Šri Lanku, Tajland, Belgiju, Holandiju, Irsku i Kipar, u kojima je podnijeta tužba, navodi se u izvještaju.
Na listi su, kako je javio dnevnik Harec, i Južna Afrika i Francuska.
Na osnovu novih pravila, imena i lica većine vojnika na aktivnoj dužnosti i u rezervi biće zamagljena.
Takva odluka je donijeta pošto je bivši izraelski vojnik pobjegao iz Brazila prošle nedjelje jer je sud te južnoameričke zemlje naredio istragu po optužbi propalestinske nevladine organizacije (NVO) da je on umiješan u ratne zločine u Gazi.
Vojnik se juče vratio u Izrael, javio je izraelski javni servis Kan koji je objavio intervju s njim.
On je rekao da je optužen za ubijanje "hiljada djece" u dokumentu od 500 strana u kojem je i njegova fotografija u uniformi.
Izraelski vojni portparol Nadav Šošani je pomenuo taj slučaj na brifingu o mjerama, za koje je rekao da će osigurati da vojnici budu pošteđeni takvih incidenata. U njih su, kako je tvrdio, umiješani antiizraelski aktivisti širom svijeta, prenio je CNN.
Svi oni u rangu pukovnika i naniže mogu se snimati samo s leđa, a lice im mora biti zatamnjeno. Uz to se može koristiti samo prvi inicijal imena, najavila je izraelska vojska.
Vojno osoblje koje ima državljanstvo druge zemlje, bez obzira da li je u borbenim ili neborbenim jedinicama, mora imati zatamnjena lica, a imena se ne smiju objavljivati u intervjuima.
Još prošle nedjelje je rečeno za CNN da je sve više pokušaja u inostranstvu da se optuže Izraelci koji su služili u ratu, ali do sada niko nije uhapšen, niti je pokrenut sudski proces.
Uz to je navedeno da aktivisti sada slijede obične vojnike, a ne samo visokorangirane oficire i političare.
Slučaju protiv vojnika u posjeti Brazilu prethodila je tužba Fondacije Hind Radžab, grupe koja prati aktivnosti izraelskih vojnika u Gazi, a pokrenula je niz tužbi.
Ta grupa je nazvana po petogodišnjoj djevojčici koja je poginula prošle godine u izraelskoj tenkovskoj vatri u Gazi.
Ista grupa je tražila hapšenje izraelskih vojnika u posjeti Tajlandu, Šri Lanki i drugim zemljama.
(BETA)
Ministar spoljnih poslova Izraela Gideon Sar čestitao je danas Libanu na izboru Džozefa Auna za predsjednika poslije više od dvije godine tokom kojih je ta pozicija bila upražnjena u jeku političke krize.
Sar je na platformi Iks izrazio nadu da će taj izbor doprinijeti jačanju stabilnosti, bolje budućnosti za Liban i njegove stanovnike i dobrosusjedske odnose.
Aun je imao podršku SAD, Saudijske Arabije i Francuske i njegov izbor smatra se preduslovom za puno povlačenje izraelske vojske iz južnog Libana poslije rata sa libanskim proiranskim Hezbolahom, prenose izraelski mediji.
U svom prvom govoru poslije izbora Aun je rekao libanskim poslanicima da će osigurati da država ima ekskluzivno pravo da nosi oružje.
Njegove riječi smatraju se delom aluzije na arsenal Hezbolaha koji nije javno komentarisao izbor vojnog komandanta za predsjednika, prenose izraelski mediji izvještaje agencija.
Prije nego što je Izrael nanio niz udaraca toj ekstremističkoj organizaciji ona je nagomilala više oružja od libanske vojske i preuzela kontrolu nad južnim dijelom zemlje kršeći rezoluciju Savjeta bezbjednosti UN, komentarišu izraelski mediji.
(BETA)
Više od 800 roditelja izraelskih vojnih obveznika i rezervista koji su se borili, ili se još uvijek bore u Gazi, objavilo je danas pismo u kojem optužuje premijera Izraela Benjamina Netanjahua da neodgovorno i nepotrebno rizikuje živote njihove djece, zahtijevajući da se rat okonča.
U pismu upućenom premijeru roditelji su ga optužili da vodi "rat bez horizonta, koji nije nalik ničemu u našoj istoriji, isključivo u interesu svog sopstvenog političkog preživljavanja".
"Naši sinovi i kćeri su poslati u nepotreban rat koji nam je nametnut vašim akcijama. Oni su izgubili mnogo prijatelja i dalje umiru i ranjavaju se, mentalno i fizički", piše u pismu.
Roditelji su ocijenili da su vojnici bili motivisani navedenim ciljevima, "a prije svega, najviše i najvažnije, vraćanjem talaca".
Međutim, sada poslije više od 15 mjeseci, oni procjenjuju da jedini način da se to desi jeste u okviru sporazuma sa Hamasom, tvrdeći da se rat produžava besciljno i da "IDF ( Izraelske odbrambene snage) nemaju razloga da ostanu u Gazi osim ispunjavanja mesijanske želje da se tamo nasele".
"Mi vas optužujemo da napuštate taoce i vojnike", napisali su roditelji prijeteći da će povesti punu borbu.
Pismo je objavljeno na dan kada je Ministarstvo zdravlja u Pojasu Gaze, kojim vlada Hamas. objavilo da je broj poginulih u toj palestinskoj enklavi od početka rata 7. oktobra 2023. godine, izazvanog napadom palestinskih ekstremista na jug Izraela predvođenih Hamasovcima, premašio 46.000.
Izrael tvrdi da je ubio oko 18.000 ekstremista u borbama u Gazi i još oko 1.000 tokom napada 7. oktobra, ali ne pruža dokaze za to, prenosi Asošiejted pres.
Od početka kopnene ofanzive na Gazu u oktobru 2023. poginuo je 401 vojnik, javljaju izraelski mediji.
(BETA)
Najmanje 12 osoba je poginulo, među kojima troje djece, u izraelskim napadima na Pojas Gaze, saopštila je danas služba hitne pomoći na toj palestinskoj teritoriji.
Izraelska vojska od oktobra vodi intenzivnu kopnenu i vazdušnu ofanzivu na sjeveru pojasa Gaze, tvrdeći da želi da spriječi borce islamističkog pokreta Hamas da se pregrupišu.
Indirektni pregovori Hamasa i Izraela nastavljeni su prošlog vikenda u Kataru u cilju postizanja sporazuma o prekidu vatre koji je, prema američkim diplomatskim izvorima, "blizu".
Rat u Pojasu Gaze pokrenut je napadom Hamasa na Izrael u oktobru 2023. godine.
Skoro 46.000 Palestinaca ubijeno je u izraelskoj vojnoj kampanji odmazde u Pojasu Gaze, dok je više od 1.200 osoba poginulo na izraelskoj strani.
(Beta)
( D.C., S.S. )