U igri Bajac, Bazdulj, Aćin, posthumno Goran Petrović

Deset naslova: Uži izbor za Ninovu nagradu za roman godine

1213 pregleda0 komentar(a)
Foto: NIN

Na sastanku održanom 5. januara, žiri, u sastavu Aleksandar Jerkov (predsjednik), Adrijana Marčetić, Tamara Mitrović, Vladimir Gvozden i Mladen Vesković, u uži izbor odabrao je deset naslova, saopšteno je danas.

Navodimo ih po redoslijedu pristizanja u redakciju NIN-a i uz po koju riječ o knjizi koja ih prati gotovo od pojavljivanja među čitaocima.

Romani u užem izboru:

1. “Pet debelih pesnika” - Predrag Đurić „Raštan izdavaštvo“

2. “Kotao“ - Jovica Aćin „Laguna“

3. “Duž oštrog noža leti ptica” - Tanja Stupar Trifunović „Laguna“

4. “Lutam sad mrtav svetom” - Borivoj Gerzić „Rende Books“, Beograd

5. “Pucanj u prazno” - Vladislav Bajac „Geopoetika izdavaštvo“

6. “Prazne kuće” - Danka Ivanović „Partizanska knjiga“

7. “NGDL” Marinko Arsić Ivkov, Niški kulturni centar

8. “Limeni lijes za Zaimović Zejnu” - Muharem Bazdulj „Kosmos“, Beograd

9. “Pesak pjeskare” - Milenko Bodirogić „Orfelin izdavaštvo“, Novi Sad

10. “Palata” - Goran Petrović „Laguna“

foto: Jugoslav Vlahović/NIN

„Pet debelih pesnika“ - Predrag Đurić

„Reka je voda i reka je snaga, reka je život, a ponekad smrt, reka je majka i reka je sestra, reka je put, a nekome cilj; na reci se živi, od reke se živi, sa rekom se živi, a neko u njoj i na njoj; reka se moli, isto tako i proklinje, reke se bojim i kad je volim, reka je limes, reka je brana...“, ispisano je u prvim redovima romana „Pet debelih pesnika“ Predraga Đurića („Raštan izdavaštvo“).

Znalci napominju da je omaž ispuštenoj generaciji mladih s kraja XX vijeka, ali i knjiga o Vojvodini, o vjekovima rasturanim krhotinama tog posebnog i neponovljivog kulturnog prostora, njenim dubokim slojevima i brazdama koji se danas jedva naziru, kao bore za koje se vjeruje da su oduvijek na licu. Navode da Đurić kroz svoje junake portretiše tipove karaktera koji su stvorili sadašnje društvo lišeno solidarnosti i empatije – ohole, surove, pohotne, zavidne, lijene i inertne, jalove idealiste i beskrupulozne ljude. Odnosno, kao da su akteri ove priče rešili da iskoriste svijet u kom pravila ne važe, u kom nema granica ni ograničenja i provjere još koliko ćemo ih posmatrati sa strane, okrećući glavu ili sležući ramenima.

„Kotao“ - Jovica Aćin

“Svaka velika obala kao da ima svoje vreme a koje nije vreme kopna, ali ni vreme koje god vode ili mora. Ko god je dovoljno dugo šetao obalama, naposletku ume da prepoznaje vremenski tesnac koji svoju silinu naprosto otima iz čvrstih zagrljaja dve moćne sile koje su je sazdale i pritisnule“, napisano je na poslednjim stranicama romana “Kotao” Jovice Aćina (“Laguna”) sa podnaslovom „Opereta o čudima sa neshvaćenim putnikom“, a koji obilježava, kako se ističe, činjenica da potraga za istinom o drugima uvijek vodi ka otkrivanju istine o onom koji traga. Slovi za intrigantan, zanosan psihotriler u kome zavodljivo iznošenje podataka i priča koja slavi život i ljubav doživljavaju vrhunac u šokantnom obrtu.

Jovica Aćinfoto: Wikipedia

„Duž oštrog noža leti ptica“ - Tanja Stupar Trifunović

“Previše je tiho i vrijeme prolazi sporo, noću po selu hodaju aveti i vile, možeš naići na nešto na što ne treba, nešto od drugih svjetova, i onda poslije hodaš tuđ, odsutan i začaran, to može da ti se desi ako nisi oprezan. Hodati kroz selo je kao hodati unazad u vremenu, neprestano se otvaraju rupe prošlog u koje je lako upasti”, napisano je na izdisaju prvog poglavlja romana “Duž oštrog noža leti ptica” Tanje Stupar Trifunović (“Laguna”).

Znalci napominju da je uzbudljivo kad pjesnikinja napiše roman, a NIN-ov laureat Stevo Grabovac kaže: ”Moglo bi se reći da je ovo roman o odrastanju u vremenima koja su pogodna za sve osim za odrastanje. O ženama koje su prebrzo sazrele, suočavajući se sa svojim strahovima i sudbinama. Tu je i vojska, čudna i crna, ali tu je i more, zavodljivo uvijek onako kako zna da bude. Tu su i prve nesigurne ljubavi, tu su i prva iskušenja i prvi tereti ženskosti, nametnuti u divljim i podmuklim etapama vremena u kojima muškarci pišu istoriju. A ova nepoznata i nevidljiva istorija, važnija od one koju ćemo učiti kasnije u školskim klupama, ispisana je iskreno i čisto, uvjerljivo i potresno, baš onako kakav i sam život jeste.“

„Lutam sad mrtav svetom“ - Borivoje Gerzić

“Ali neko dugme postoji, neki navoj, mehanizam, tamo gde je sve započelo, to s ljudima i njihovim sudbinama, a da nije materica. Ili ne. Pretpostavimo da postoji. Navoj, ne materica. Božanska materica. Nešto slično, nesaznatljivo a postojano. Da nam pomuti ovo malo pameti”, ispisano je pri dnu prve stranice romana ’Lutam sad mrtav svetom’ Borivoja Gerzića („Rende“), čiji je podnaslov “Hronika smrti i ludosti“.

A Milena Marković, laureat NIN-ove nagrade, bilježi: ”Lutam sad mrtav svetom jedan junak vam pjeva na vječnu radost i vječnu muku. Roman pomahnitalog jezika i prelivajućeg srca, roman krika i tišine, roman o početku, nepočetku, kraju, nekraju, preplitanju, očaju i ekstazi. Roman o smrti i žudnji, besmislu i nebu, bez straha i laži. Roman preživjelog neživjelog muškarca, čovjeka, velikog čovjeka koji prometejski vitla vatrom istine i spoznaje.

Taj isti se časom premetne u nabrekli ud.

Onda on kaže, Gospode, zašto si me ostavio.

Eto ga opet, tužni vitez ide livadom.

Da bi postao bog moraš da sklopiš oči kaže on.

A ja kažem velika stvar je napisana, spoznajna, smislena, razigrana u melanholiji bezdanoj strmoglava, mudra do neba, nevina. Napisao mnogoliki čovjek pisac.”

„Pucanj u prazno“ - Vladislav Bajac

“Ko ga je kada i zašto prvi put povukao za jezik, pitao se, uveren da je od toga sve i počelo. A zapravo, sve je krenulo iz nesporazuma”, prve su dve rečenice u romanu “Pucanj u prazno” Vladislava Bajca („Geopoetika“).

Roman slovi i za knjigu-kaleidoskop, čiji se djelovi u svakom trenutku sklapaju u drugačiju cjelinu, tvoreći mnoštvo uzbudljivih čitalačkih doživljaja. Po riječima Zorana Paunovića, sazdana je od različitih književnih žanrova: autobiografija i pripovjedna proza, poezija i istoriografska metafikcija, putopis i esej, kao i mnogi drugi oblici književnog izraza, a svi skupa tvore čvrstu romanesknu formu. “Povijest o sasvim ličnim nedoumicama i spoznajama, sumnjama i epifanijama pripovjedača i glavnog junaka V.-a istovremeno je i monumentalna slika sumornog odumiranja dvadesetog vijeka, u kojoj brojne neznane, polupoznate i slavne likove povezuje herojsko nastojanje da u svetu obasjanom varljivim svetlom medijskih reflektora pronađu i sačuvaju tračak one prave svetlosti, unutrašnje. Priča je to i o posljednjoj deceniji u kojoj smo još mogli da vjerujemo da je Njujork predgrađe Beograda, o krhkim idealima i moćnim zabludama, o dugom putovanju u istorijska bespuća iz kojih možda i nema izlaza”, bilježi Paunović.

Vladislav Bajacfoto: Zoran Lončarević/Nova.rs

„Prazne kuće“ - Danka Ivanović

“Na zemlji koju sam naslijedila i koza bi ostala gladna. Sudim na osnovu onih dolina koje poznajem. Mnogo veći je onaj dio zemlje koju sam lijena i da tražim na sajtu ‘Uprave za nekretnine’. Neko je tu istu zemlju platio svojom kičmom, pokvarenim zubima vađenim na živo, moždanim udarima usred bijela dana, hernijama od kojih se umiralo, jer se od stida nije išlo kod doktora. Sad tamo od drača, vukova, lisica, međeda, jama i vrtača, ne mogu ni da dođem. Bojim se svoga ‘lada`”, napisala je Danka Ivanović u svom prvencu, romanu “Prazne kuće” (“Partizanska knjiga”).

Upućeni ističu da je hipermodernistički, napisan s puno jezičkog majstorstva i intertekstualnog bogatstva, pri čemu nije ni zamoran, ni hermetičan, već se, prožet humorom, čita sa lakoćom. Naslov, kako se napominje, simbolizuje mnogo toga – odjek prošlih vremena, žena, majki i baka, koje su nosile breme života i gradile male trenutke sreće unutar muško-ženske paradigme, često u sjenama. Roman, vele, daje glas upravo toj tišini i praznini, ispunjavajući je emotivnim nijansama, introspekcijama i slikama života koje ostavljaju snažan utisak.

„NGDL“ - Marinko Arsić Ivkov

“A od svih ljudi koje sam upoznao na okupiranim i oslobođenim teritorijama, najčešće se setim Emila. Otkako je ‘tamićem’ istovremeno dovezao i moj leš i mene živog, više ga nisam video. Da li se opredelio za jednu od svoje dve profesije, ili je pronašao treću? Rat nekima nudi mnogo više nego mir“, ispisano je pred kraj romana “NGDL” Marinka Arsić Ivkova (Niški kulturni centar), čije prvo poglavlje nosi indikativan naziv “Beskrajni plavi krug. U njemu ništa”.

Slovi za provokativan i introspektivan, roman koji nas vodi na putovanje kroz suštinske dileme – da li smo oni koji tragaju ili smo oni koje proganjaju. Savremenost je svojevrsna pozadina neobične priče u kojoj se granice između spoljnog svijeta i unutrašnjeg preispitivanja brišu. „NGDL“, kako je pribeleženo, otvara pitanje identiteta i smisla kroz poetski ritam, podsjećajući nas da je ponekad dovoljno zagledati se u beskrajno plavo nebo kako bismo pronašli odgovore. Dodaje se i da je poziv na introspektivnu potragu za sobom, knjiga koja podsjeća da sreća nije u ishodu potrage, već u samom procesu traženja.

„Limeni lijes za Zaimović Zejnu“ - Muharem Bazdulj

„Čudo je bila ta Zenica osamdesetih, iz vremena mog odrastanja. Do stotinu godina ranije, bukvalno samo jedan vijek prije, mi smo bili selendra pored tvog Travnika. Onda došla Austrija, napravila željezaru i sve se promjenilo. U pravu je čika Marks, i tu ga je lako razumjeti, čuo ili ne čuo za Hegela; rad je stvorio čovjeka. Momo Škulj je, istina, govorio: ’Rad je stvorio čovjeka, a nerad gospodina’, ali i to su bile tek teza i antiteza. Smisleni rad je stvorio gospodina, to je sinteza, tako ja danas mislim”, napisao je Muharem Bazdulj na desetoj strani romana “Limeni lijes za Zeimović Zejnu” („Kosmos“).

Poznavaoci skreću pažnju da poput proznog kaleidoskopa, uz puno poetske snage, djeluje i kao nastavak rekonstrukcije jednog izgubljenog svijeta i dodatak katalogu pokušaja da se od njegovih ostataka načini kakva-takva replika, te da se makar u fantaziji i imaginaciji obnovi iluzija zavičaja. U slojevima naracije prepliću se priča o jednom životu, tj. jednoj sudbini, jednom vremenu koje je u sebi saželo toliko toga i prošlog i budućeg, duboko razumijevanje ljudske prirode, istorijskih previranja, težnje za pripadanjem, preispitivanje prolaznosti, nastojanja da se sačuva makar iluzija doma čak i kad je sve nepovratno promijenjeno.

Muharem Bazduljfoto: Promo/Laguna

„Pesak pjeskare“ - Milenko Bodirogić

“`Čudno je`, kazala mi je Emina, ali ona zna da ovo što mi govori nije samo njeno, da je dobrim delom posrednica, da kroz nju govori Mensur, a kroz Mensura Hajrija. Njih dvoje promijenili su je,” napisao je Milenko Bodirogić pred kraj romana “Pesak pjeskare” („Orfelin izdavaštvo“).

Saša Ilić, dobitnik NIN-ove nagrade, bilježi da se knjiga može čitati i kao priča o izgubljenom prijateljstvu trojice dječaka – Mensura, Bogdana i samog pripovjedača – u Gradu soli, uglja i peska. “U potrazi za tim nestalim svijetom narastaju prostori plodonosne melanholije, čije će meandre pripovjedač uplesti u priču o Jugoslaviji između Husinske bune (1920) i dva ratna zločina što će obilježiti kraj Grada kakav je nekada bio, a koji je pokušavao da pronađe vlastiti, drugačiji put, dugo se opirući sirenskom zovu nacionâ.”

Po njegovim riječima, “Pesak pjeskare” je roman koji, kao i često u njemu pominjana slika Ismeta Mujezinovića “Autoportet sa spomenicom”, govori o onome što je uticalo da veliki jugoslovenski slikar smalaksalo zastane i upozori društvo na stranputice kojima je krenulo.

„Palata“ - Goran Petrović

“S proleća je, međutim, postalo jasno da bi se u darovanom Beogradu nešto dalo popraviti, ali je mnogo toga moralo da se sasvim raščisti ne bi li se uzdigla nova prestonica”, napisao je Goran Petrović na desetoj strani romana “Palata” (“Laguna”) čiji su nadnaslov/podnaslov “Roman delta” i “Na devet pogleda” .

Odnosno, knjigu prati odrednica da je to još jedna priča, novi „tok“ u “Romanu delti” Gorana Petrovića, univerzumu alegoričnih pripovijesti čija se radnja raspliće od srednjeg vijeka do dana koje smatramo našim.

Možda treba napomenuti da je Goran Petrović (1961-2024) knjigu predao u štampu dok je bio među nama, te da je ta činjenica, po mišljenju nadležnih, kandiduje za učešće u izboru za NIN-ovu nagradu za roman godine. U bilješci o knjizi se kaže:”Šta je prethodilo izgradnji dvora despota Stefana Lazarevića u Beogradu, ko je bio `lutajući protomajstor` Petar, romejski graditelj palata u Konstantinopolju, Veneciji i Sirakuzi, koji je s preporukama stigao u despotovu prestonicu, kako je putovao Mediteranom venecijanskim galijama i kako je tekla izgradnja dvora – otkriće čitalac u novom romanu Gorana Petrovića, koji hronološki prethodi romanu ‘Ikonostas’.”

Goran Petrovićfoto: Wikipedia