Zajedništvo kroz eko aktivnosti
Udruženje MSJA iz Ulcinja realizuje program kojim želi da poveća ekološku svijest i podstakne međugeneracijsko povezivanje i saradnju
Razmjena ideja, sticanje praktičnih vještina i aktivno učešće u ekološkim inicijativama, u najkraćem je opis programa “Kutak ekološkog zajedništva - KEZ”, koje će u narednom periodu realizovati Udruženje dr “Martin Šnajder Jacobi” (MSJA) iz Ulcinja.
Kako su saopštili iz tog udruženja, čija je osnivačica i predsjednica Zenepa Lika, kroz radionice, diskusije, aktivnosti poput formiranja rasadnika autohtonih vrsta i događaje za razmjenu znanja, KEZ će podsticati učenje kroz praksu, gradeći temelje ekološke odgovornosti i osposobljavajući učesnike za donošenje informisanih i održivih odluka u svakodnevnom životu.
“Projekat se fokusira na različite članove zajednice: mlade, starije osobe, pripadnike romske zajednice i porodice. Kroz konkretne aktivnosti i kreativne radionice, želimo povećati ekološku svijest i podstaći međugeneracijsko povezivanje i saradnju”, naveli su iz MSJA.
Mladi će, kako su kazali, kao ključni akteri programa, imati priliku da kroz neposredno učešće u različitim projektima steknu znanja o ekologiji, održivom prostornom planiranju, klimatskim promjenama i očuvanju prirode.
“Na taj način, želimo ih osnažiti i motivisati da postanu predvodnici budućih ekoloških inicijativa”, navode iz MSJA.
Starije osobe, posebno penzioneri, kako su dodali, moći će da se uključe u edukativne i praktične aktivnosti koje, osim što doprinose zaštiti prirode, omogućavaju socijalno povezivanje i promovišu osjećaj međugeneracijske razmjene i solidarnosti.
Uključivanje pripadnika romske zajednice u ekološke projekte, dodaju iz MSJA, doprinijeće smanjenju društvene izolacije i jačanju njihovog angažmana u zajednici.
Program predviđa i angažovanje cijelih porodica u akcije kao što je zajednička sadnja autohtonih biljaka na području Parka prirode Ulcinjska solana, ali i na drugim lokacijama na teritoriji ulcinjske opštine...
“Održivi ekološki centar - KEZ će postati trajni resurs za lokalnu zajednicu, sa rasadnikom autohtonih vrsta koji će služiti za edukaciju o očuvanju biodiverziteta i podršku inicijativama ozelenjavanja, poput Ozelenimo.me, i nakon završetka projekta. Zajedničkim aktivnostima u ekološkom centru želimo omogućiti učešće marginalizovanih grupa i podstaći socijalnu inkluziju, naročito mladih iz romske zajednice i starijih osoba”, kazali su iz MSJA.
Iz tog Udruženja pozvali su zainteresovane da se pridruže programu. Detaljnije informacije o aktivnostima mogu se pratiti na Fejsbuk stranici MSJA facebook.com/ulcinjsalina.
MSJA je udruženje čija je jedna od misija očuvanje i zaštita ulcinjske Solane.
( Damira Kalač )