Železnjak: Ulazak država u NATO bez podrške građana vodi u podjele
Prema njegovim riječima, "EU treba da služi svojim građanima a ne interesima SAD"
Poslanik ruske Dume i funkcioner vladajuće Jedinstvene Rusije Sergej Železnjak rekao je danas da uvođenje balkanskih država u NATO samo na osnovu konsenzusa među elitama, ali ne i podrške građana vodi te zemlje u podjele.
Na konferenciji "Nova međunarodna realnost - izazovi i perspektive" u Skupštini grada Beograda Železnjak je rekao da Rusija želi mirnu i bogatu Evropu, ali da EU "u trenutnom stanju ne odgovara u potpunosti željama građana".
Prema njegovim riječima, "EU treba da služi svojim građanima a ne interesima SAD" i cilj Unije treba da bude pronalaženje ravnoteže između zajedničkog i posebnog, jer svaki problem ima posebno rješenje.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić koji je otvorio skup rekao je da je članstvo u Evropskoj uniji strateški nacionalni cilj Srbije i naglasio da je kredibilna politika proširenja EU ključna i za region i za čitavu Evropu, iako se EU "danas suočava sa krizom identiteta i preispitivanjem svrhe svoga postojanja".
"Svjesni smo svih tih brojnih izazova, kao i potrebe da se na nivou EU sprovede niz reformi, ali smatramo da je očuvanje kredibilne politike proširenja, zasnovane na jasnim i ujednačenim kriterijumima, ključno kako za region kome geografski pripadamo, tako i za cjelokupnu Evropu", rekao je Dačić.
Dačić je u izjavi novinarima ponovio da Srbija nema namjeru da postane članica NATO, ali da će nastaviti da sa tim savezom održava odnose na najvišem mogućem nivou.
Austrijski diplomata i nekadašnji visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Volfgang Petrič rekao je da je još od devedesetih godina, kada je Evropska komisija pokušavala da pomogne zemljama bivše Jugoslavije u izgradnji države i društva, u planu bilo uključivanje Zapadnog Balkana u integracione procese.
On je rekao da je integracija jako važna jer ojačava sve koji su u nju uključeni.
Petrič je rekao da je to usporeno jačanjem nacionalizma koji je posebno ojačala migrantska kriza. Ta kriza je, prema Petriču, u kombinaciji sa drugim faktorima "skoro izazvala raspad EU" ali i pokazala neophodnost saradnje između država i povratak izvornoj evropskoj ideji ravnopravnosti.
On je dodao da je "cilj da Balkan više nema negativnu konotaciju i da se na tome neprekidno radi".
( Beta )