Tužilaštvo u Srbiji naložilo da se od četiri NVO izuzme dokumentacija u vezi sa donacijama USAID-a
Opozicione stranke osudile upad, pozvali da se provjeri dokumentacija o donacijama USAID-a Vladi Srbije

Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je danas da je naložilo da se od četiri nevladine organizacije u Srbiji izuzme sva dokumentacija u vezi sa donacijama Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), kao i da se obave razgovori sa odgovornim licima tih NVO u vezi trošenja sredstava iz donacija.
U saopštenju piše da je policija, po nalogu VJT-a, jutros započela prikupljanje obavještenja u vezi sa radom Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Građanskih inicijativa, Centra za praktičnu politiku i Trag fondacije.
"Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije VJT-a u Beogradu uputilo je zahtjeve za prikupljanje potrebnih obavještenja Narodnoj banci Srbije i Upravi za sprječavanje pranja novca, kako bi se provjerile novčane transakcije pomenutih nevladinih organizacija", naveo je glavni javni tužilac Nenad Stefanović.
On je dodao da se VJT obratio Ministarstvu pravde SAD za dostavljanje potrebnih obavještenja povodom "sumnji" koje su na račun USAID iznijeli najviši zvaničnici te zemlje u vezi sa zloupotrebom sredstava, mogućem pranju novca i nenamenskom trošenju sredstava američkih poreskih obveznika u Srbiji.
Stefanović je naveo da su u tim izjavama američkih zvaničnika pomenute nevladine organizacije, kao i ugovarači iz SAD koji su dobijali projekte u Srbiji.
"Među onima koji su iznijeli sumnje u vezi sa radom USAID-a su predsjednik SAD Donald Tramp, državni sekretar Marko Rubio, portparol Bijele kuće Karolina Levit, zatim Odsjek za efikasnost vlade SAD na čelu sa Ilon Maskom, kao i direktor Federalnog istražnog biroa (FBI) Keš Patel", naveo je Stefanović.
Po njegovim riječima, zamolnica Ministarstvu pravde SAD upućena je putem međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima preko Ministarstva pravde Srbije.
"Razlog za obraćanje je činjenica da dodjela i trošenje sredstava USAID-a nisu automatski dostupni tužilaštvu, već prema pravilima koja je ta organizacija sama ustanovila, USAID sam odlučuje koje će podatke dostaviti tužilaštvu i to tek pošto tužilaštvo dokaže USAID-u da postoje konkretne sumnje o nepravilnostima i pranju novca", naveo je Stefanović.
Tužilac je dodao da je zamolnica upućena Ministarstvu pravde SAD povodom predistražnog postupka koji je Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije VJT-a pokrenulo u pravcu utvrđivanja postojanja elemenata krivičnog djela Zloupotreba položaja odgovornog lica i krivičnog djela Pranje novca iz Krivičnog zakonika, protiv za sada nepoznatih lica.
"Prekomjerna koncentracija sredstava na računima nekoliko nevladinih organizacija ili povezanih konsultantskih firmi u Srbiji uz netransparentan proces dodjele sredstava samo uskom krugu nevladinih organizacija i odsustvo celovitih finansijskih izvještaja ukazuje na postojanje osnova sumnje u zakonitost trošenja sredstava USAID-a", naveo je tužilac.
Od Ministarstva pravda SAD je zatražena pomoć radi pribavljanja dokaza, dostavljanja informacija ili eventualnih nalaza vještaka, dostavljanja finansijskih, privrednih ili poslovnih evidencija (ugovora, računa i dr) podataka od banaka ili drugih finansijskih institucija, te identifikovanja ili pronalaženja dobiti od kriminala ili drugih stvari koje mogu poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku u Srbiji pred nadležnim sudom.
"Istovremeno, zbog ozbiljnosti iznetih optužbi, te radi provjere navoda i prikupljanja dokaza u vezi sa sumnjama u nenamjensko trošenje sredstava USAID-a, zloupotrebi sredstava i mogućem pranju novca od strane nevladinih organizacija u Srbiji, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije VJT-a u Beogradu uputilo je policiji zahtjev za prikupljanje potrebnih obavještenja u cilju utvrđivanja da li postoje osnovi sumnje da je neko lice izvršilo krivično djelo iz nadležnosti ovog odjeljenja", naveo je glavni javni tužilac.
SSP: Vučićeva odmazda
Stranka slobode i pravde (SSP) osudila je "sramni upad pripadnika MUP-a u prostorije nevladinih organizacija" i poručila "komandantu ove akcije Aleksandru Vučiću da narod koji se bori za slobodu i pravdu ne može pobijediti represijom koju pojačava".
SSP je u saopštenju rekao da je upad policije u prostorije Crte, Građanskih inicijativa i drugih nevladinih organizacija - odmazda Vučića zato što su napustili sve vladine radne grupe, nakon što je svima postalo jasno da režim nastavlja da uništava demokratiju.
"Dok se narod predvođen studentima buni i traži odgovornost i pravdu, Vučičev režim proganja nevladin sektor koji mu je jasno poručio da ne sprovodi reformsku agendu koju je obećao Evropljanima", naveli su u saopštenju.
Istakli su da je dokaz kako je riječ o ogoljenom teroru nad ljudima koji se zalažu za slobodno društvo i evropske vrijednosti, to što su ovo pravno nasilje prvo najavili režimski tabloidi, a onda je reagovalo tužilaštvo objašnjavajući svoje aktivnosti time što je te organizacije finansirao USAID.
"Da se zaista bave onima koje je finansirao USAID, policija bi danas upala u brojna ministarstva koja su dobile ogromne svote novca od USAID-a, a sve bi morala da objašnjava i Ana Brnabić koja se javno zahvaljivala na njihovim donacijama", piše u saopštenju.
Dojčinović: Jasno da je sve namještaljka
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović ocijenio je da je Srbija, upadom policije u četiri nevladine organizacije, napravila značajan korak ka diktaturi tipa Bjelorusije, i da je čak i iz samog izlaganja tužioca Stefanovića "jasno da je sve namještaljka".
„Tužilac Stefanović na konferenciji vidno nervozan“, napisao je Dojčinović na društvenoj mreži Iks, ocjenjujući da je i samom tužiocu „vjerovatno jasno da je i on na putu gdje nema nazad“.
„Kada ode kriminal sa vlasti u Srbiji, on će odgovarati zbog ovakvih namještenih istraga“, poručio je urednik KRIK-a, uz ocjenu da je „jasno da je sve namještaljka, čak i iz samih Stefanovićevih riječi“.
„Amerika nije tražila od Srbije da vodi istragu trošenja USAID novca, odnosno novca američkih poreskih obveznika. Znači, nema nikakvog osnova za istragu u Srbiji. To se vidi iz toga što tužilac kaže da je istragu pokrenuo na osnovu javnih izjava ljudi u Americi, kao i da je Srbija slala Americi zamolnice, a ne obrnuto“, naveo je Dojčinović.
Istraga trošenja USAID novca je, prema njegovim riječima, ideja iz Srbije. Sigurno ne Stefanovićeva, već stigla sa vrha vlasti, dodao je urednik KRIK-a.
Osim što Srbija, kako je naveo, nema šta da se bavi time kako se troši novac iz američkog budžeta, krivična djela koja je Stefanović nabrojao pokazuju, prema Dojčinovićevim riječima, da je njegova istraga potpuna namještaljka.
„Prije svega krivično djelo – pranje novca. USAID je novac dodjeljivao transparentno, javno objavljujući na svom sajtu, uplatama koje su išle dirketno od njih na račune nevladinih organizacija. Znači sve je bilo legitimno i transparentno, bez ikakvih prikrivanja. Nema osnova da se sumnja u pranje novca“, ukazao je Dojčinović.
DS: Eskalacija represije i obračun s kritičarima režima
Demokratska stranka (DS) ocijenila je da jutrošnja policijska kontrola rada nevladinih organizacija u Beogradu predstavlja "eskalaciju represije" i "obračun s kritičarima režima".
U saopštenju su ocijenili da je za tu akciju po nalogu Višeg javnog tužilaštva, "iskorišćen izmišljeni povod da bi se ućutkali svi koji su prepreka neograničenoj vlasti Srpske napredne stranke i Aleksandra Vučića".
"Nije slučajno što su na meti ovog osvetničkog udara prije svega CRTA i Građanske inicijative, koje su javno odbile saradnju sa režimom i argumentovano i principijelno stale na stranu građana u tekućim protestima, raskrinkavajući korupciju vlasti", ocijenio je DS.
Naveli su da je "ironija" da provjeru trošenja sredstava USAID-a "pokreće režim koji je na čelo vlade i Narodne skupštine postavio Anu Brnabić, koja je bila, kako sama ističe, osnivač i predsjednik Upravnog odbora NVO NALED, čije je osnivanje finansirao USAID".
"Postoji li išta bizarnije od toga što predstavnici režima govore o 'stranim agentima' dok na čelo Vlade a zatim i Narodne skupštine biraju osobu koja je svoju karijeru izgradila kroz USAID, plaćena sredstvima ove organizacije", upitao je DS.
Ocijenili su da je "na novu eskalaciju nasilja neophodno odgovoriti formiranjem šireg fronta organizacija i pojedinaca koje moraju skloniti po strani sve razlike i pronaći način da zajedno, organizovano i sinhronizovano djeluju u cilju povratka vladavine prava, poštovanja ljudskih prava i sloboda i ustavnih garancija za sve građane i građanke Srbije".
PZP: Prestanite sa zastrašivanjem
Pokret za preokret (PZP) osudio je danas "upad policije u kancelarije nekoliko nevladinih organizacija" i zatražio od aktuelne vlasti da "prestane sa zastrašivanjem, jer takav progon predstavlja zloupotrebu institucija".
Pokret je ocijenio da upad u prostorije nevladinih organizacija predstavlja "nastavak maltretiranja" civilnog društva po receptu premijera Mađarske Viktora Orbana, "koji je takođe poslao policiju u prostorije nevladinih organizacija".
PZP je dodao da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nastoji da diskredituje civilno društvo koristeći mehanizme zastrašivanja koji "poprimaju obilježja paranoje u traženju organizatora obojene revolucije u Srbiji".
Ekološki ustanak: Provjeriti dokumentaciju o donacijama USAID-a Vladi Srbije
Pokret Ekološki ustanak zatražio je danas od tužioca Stefanovića da, kao što je danas izdao nalog da se ispita poslovanje NVO Crta i Građanske inicijative, postupi na isti način i izda nalog da se izuzme sva dokumentacija u vezi sa donacijama USAID-a Vladi Srbije.
Ekološki ustanak je u saopštenju zatražio od tužilaštva i da se obave razgovori sa ministrima na okolnost trošenja sredstava iz donacija, unaprijed utvrđenih procedura trošenja sredstava USAID-a, kao i da li je postojala obaveza obavještavanja donatora o namenskom trošenju tih sredstava.
"Insistiramo da ovim zahtjevom - naredbom bude obuhvaćena i Ana Brnabić, koja je bila angažovana u različitim američkim konsultantskim firmama koje su u Srbiji realizovale projekte finansirane od strane USAID-a", dodao je taj pokret.
Naveli su i da je ministarka za evropske integracije Tanja Miščević prošle godine rekla da su od početka saradnje sa USAID-om, 2001. godine, kroz različite modele saradnje i ugovore, SAD u Srbiji uložile 1,2 milijardi eura.
"Zakon mora važiti jednako za sve, ako važi za NVO, mora važiti i za državne organe", ocijenio je Ekološki ustanak.
ZLF: Policija i BIA da izvrše pretres Vlade, Skupštine i ministarstava zbog sredstava USAID-a
Stranka Zeleno-lijevi front (ZLF) saopštila je danas da očekuje da policija i Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) izvrše pretres Vlade Srbije, Skupštine Srbije, Vrhovnog suda i svih ministarstava koja su koristila sredstva USAID-a.
"Sva sreća pa je Ana Brnabić skinula logo (USAID-a) sa sajta Narodne skupštine. Neki nisu bili tako ažurni", napisala je ta stranka na svom nalogu na društvenoj mreži Iks.
Institut za evropske poslove: Pomoć iz SAD preko USAID-a završila uglavnom u budžetu Srbije
SAD su od 2000. do danas obezbijedile Srbiji razvojnu pomoć ukupno veću od milijardu dolara, a dominantan dio donacija je preko USAID-a i drugih američkih agencija završavao u budžetu Srbije, gdje je njime raspolagala politička većina, saopštio je danas Institut za evropske poslove.
Od 2000. do 2012. godine, američka pomoć bila je ključna za ekonomski opstanak Srbije, budući da su SAD, između ostalog, podržavale obnovu energetskog sistema uništenog zbog sankcija, uspostavljanje bankarskog sektora, kao i budžetska davanja kojima su isplaćivane zaostale plate, penzije i socijalna davanja, uključujući i dugove nastale oduzimanjem stare devizne štednje.
U tom periodu, finansijska podrška bila je usmjerena na osnovnu stabilizaciju države koja se nalazila u dubokom ekonomskom i institucionalnom kolapsu, a u čijem je urušavanju učestvovao i tadašnji ministar informisanja Slobodana Miloševića, Aleksandar Vučić, navodi se u saopštenju.
Od 2012. novac koji vlast prima od USAID-a i drugih američkih agencija preusmeren je ka sektorskim reformama – prije svega u oblasti javne administracije, pravosuđa i bezbjednosti, dodaje se.
Međutim, navodi Institut za evropske poslove, struktura trošenja nije promienila - gotovo sav novac i dalje završava u budžetu Srbije, kojim raspolaže politička većina.
Za period od 2012. do 2020. godine, Vlada SAD je poklonila Srbiji čak 110.330.310 američkih dolara, dodaje se.
Kao primjer strukture donacija u saopštenju se navodi da je samo u 2020. godini, Srbija od SAD primila 9.422.000 američkih dolara, od kojih je milion dolara poklonjeno za razvijanje vladinog programa e-Zdravlje, a skoro dva miliona dolara dodijeljeno je Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije kroz Međunarodni kriminalističko-istražni program pomoći u obuci.
Gotovo 2,5 miliona dolara usmjereno je na podršku reformi krivičnog pravosuđa u Srbiji i borbi protiv korupcije, dok je još skoro dva miliona dolara otišlo Vladi Srbije za različite aktivnosti grupisane u tzv. "superklaster podršku".
Od ukupne donacije u 2020, 300.000 dolara dodijeljeno je i univerzitetima za istraživanja i studije, dok je preostali dio sredstava raspoređen na medije, medijske organizacije, studijska putovanja i najmanji dio organizacijama civilnog društva.
Na zvaničnom sajtu Vlade Srbije, koji sadrži bazu podataka o međunarodnoj razvojnoj pomoći (ISDACON: http://evropa.gov.rs), trenutno nema podataka o donacijama SAD od 2021. do danas, ali prema dostupnim informacijama, podrška je nastavila da bude sličnog intenziteta, dodaje se u saopštenju.
( BETA, B.H. )