Tužilaštvo obdukcijom traži uzrok smrti Ulcinjanke
Prema informacijama “Vijesti”, na osnovu rješenja sudije za istrage, ekshumacija je urađena u četvrtak - skoro deset dana nakon smrti porodilje
Tužilaštvo je tražilo obdukciju u okviru istarge smrti Ulcinjanke Naide Alović (32), koja je preminula u Kliničkom centru u noći između 1. i 2. maja, iako je to porodica ranije odbila.
Prema informacijama “Vijesti”, na osnovu rješenja sudije za istrage, ekshumacija je urađena u četvrtak - skoro deset dana nakon smrti porodilje. Rezultati bi trebalo da budu poznati tokom sedmice.
Alović je preminula četiri sata nakon što je rodila zdravu djevojčicu. Porodica je odbila obdukciju i na to je imala pravo, osim u slučaju da sud, odnosno policija i tužilaštvo, procijene da je neophodno provjeriti razlog smrti. U ovom slučaju, to nije traženo.
Prema zakonu, obdukciji obavezno podliježe leš lica umrlog u zdravstvenoj ustanovi, ako nije utvrđen tačan uzrok, na zahtjev doktora medicine koji je liječio umrlo lice, lica donesenog u zdravstvenu ustanovu čiji je uzrok smrti nepoznat, na zahtjev doktora medicine određenog za utvrđivanje uzroka smrti ili člana porodice umrlog lica, ako to zahtijeva istražni organ zato što postoji sumnja da je smrt nastupila izvršenjem krivičnog djela ili u vezi sa izvršenjem krivičnog djela, ako smrt nastupi tokom dijagnostičkog ili terapijskog zahvata...
Naidin suprug Arjan kazao je tada da su ljekari učinili sve što je u njihovoj moći. Dodao je “da je tako sudbina htjela” i naveo da doktorima i sestrama duguje zahvalnost.
Međutim, Naidin brat Rifat Đeljošaj javno je iznio sumnju da su ljekari savjesno postupali prema njegovoj sestri i da su uradili sve da je sačuvaju od fatalnog ishoda. On je zbog toga salušan u podgoričkoj policiji gdje je ispričao da je Naida u KBC bila skoro cijelu sedmicu prije porođaja, da je imala težak prvi porođaj 2011. godine, nakon čega je jedva ostala živa i da je tražila carski rez, ali da su ljekari uprkos svemu tome, odlučili da je porode normalnim putem.
Naida se porodila više od mjesec ranije od predviđenog termina.
Komplikovani operativni zahvat nakon porođaja, kako je ispričao Đeljošaj, zbog obilnog krvarenja nije uspio, uprkos naporima ljekara da joj spasu život. Naveo je da je beba dobro i da je još pod tretmanom medicinskog osoblja Kliničkog centra.
“Vijestima” su tada iz Kliničkog centra odgovorili “da je porodica upoznata o svim preduzetim mjerama tretmana sada pokojne porodilje, a koje su sprovedene u skladu sa medicinskom doktrinom i važećim protokolima”.
Novinar je pitao KCCG - da li je smrt porodilje iz Ulcinja rezultat neadekvatnog medicinskog tretmana, koji je razlog smrti mlade Ulcinjanke, te šta su preduzeli da je spasu.
Iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici prošle sedmice nijesu mogli da potvrde da provjeravaju sumnje u smrt Ulcinjanke, a policija se nije oglašavala tim povodom. Oni su Đeljošaju, kako je prenio, rekli da je tužilac upoznat sa slučajem.
Đeljošaj je na njegov zahtjev prošle sedmice razgovarao i sa dr Snežanom Raspopović, zamjenicom direktorke Kliničkog centra i načelnicom Odjeljenja za ginekologiju i njenim saradnicima.
Iz KCCG nijesu odgovorili na pitanja “Vijesti” u vezi sa razgovorom Đeljošaja i dr Raspopović.
Na bolove u stomaku žalila se šest dana prije porođaja
Iako je Alović teško podnijela prvi porođaj prije sedam godina, nova trudnoća odvijala se normalno. To je “Vijestima” potvrdila njena izabrana ginekološkinja u Ulcinju dr Sadije Holaj.
“Sve je bilo normalno. Šest dana prije smrti ona se javila kod nas i žalila se na bolove po dnu stomaka. Pregledana je i zbog ultrazvučno potvrđene oskudne količine plodove vode i mogućeg prijevremenog porođaja upućena je u barsku bolnicu. Nijesam bila dežurna, ali su je kolege uputile za Bar. Odmah nakon toga, prebačena je za Podgoricu. To je ono što znam”, kazala je tada “Vijestima” Holaj.
( Samir Adrović )