EVROPA KOD KUĆE I VANI

Uvođenje morala zakonom

oš uvek nije dokazano da li je Fijon zaista prekršio zakone, ali u svakom slučaju tako nešto ne bi trebalo da se ubuduće ponovi

0 komentar(a)
Emanuel Makron, Foto: Reuters
15.06.2017. 08:01h

Već nakon prvog kruga izbora održanih protekle nedelje, u vreme dok se još ne zna zvanično kakav će biti saziv skupštine koju će Francuzi izabrati, političke novajlije žele da stave neku vrstu svog pečata na izgled francuskog parlamenta. Među novim poslanicima dominantne partije „Republika u pokretu“ ima malo profesionalnih političara, mahom su amateri. Oni neće samo podmladiti parlament, već će doneti i novi zamajac u politiku. Ali novom predsedniku Francuske Emanuelu Makronu, ta obnova ljudstva nije dovoljna. On želi da jasno postavi granice - i to zakonom - i time unese više pristojnosti u politiku. Makron je i u predizbornoj kampanji najavio donošenje zakona kojim bi se unelo više morala u javni život. Tim projektom nova vlada je i započela svoj politički posao.

„Pre svega tu je osećaj da jedna određena politička klasa preterano koristi privilegije“, analizira Štefan Zajdendorf iz Nemačko-francuskog instituta u Ludvigsburgu. Bez obzira na to da li se radi o socijalistima ili konzervativcima - mnogi Francuzi smatraju da su njihove političke klase korumpirane. Ta tema je čak bila presudna i na predsedničkim izborima. Kada su mediji otkrili da je Fransoa Fijon članovima porodice obezbedio fiktivna radna mesta o državnom trošku, konzervativci su izgubili vodeću poziciju. Nju je potom preuzeo nezavisni kandidat Emanuel Makron.

Diskreditovane političke elite

Još uvek nije dokazano da li je Fijon zaista prekršio zakone, ali u svakom slučaju tako nešto ne bi trebalo da se ubuduće ponovi. Prema nacrtu zakona koji je predstavio ministar pravde pred ministarskim savetom, parlamentarci više ne bi smeli da zapošljavaju bliže rođake. Osim toga, političari bi morali da daju više informacija o svojim vezama sa institucijama, udruženjima i firmama, i takođe ne bi smeli da preuzimaju poslove savetnika. Nema nikakve sumnje da će novi parlament usvojiti taj zakon, a za razliku od planiranih reformi tržišta rada, tu se ne očekuje veliko protivljenje iz redova opozicije.

Ali reforme za vladu ipak ne mogu da prođu bez problema. Ministar za pitanja stanovanja Rišar Feran, umešan je u aferu s nekretninama i zbog toga moralno nepodoban. Državno tužilaštvo u Brestu pokrenulo je istragu protiv tog političara koji je u Makronovom pokretu imao jednu od ključnih pozicija. Mnogi kandidati za poslanike iz Makronovog pokreta zahtevaju njegovu ostavku, ali do toga neće tako brzo doći, uveren je politički analitičar Zajdendorf. „Mislim da je taj ministar naprosto suviše važan Makronu. To je njegov čovek od poverenja. Makron je zajedno sa njim izgradio ’Republiku u pokretu’ i on zna sve tajne odnosno u rukama drži ključeve samog pokreta.“

Dvostruki standardi?

Čak i ako su mladom predsedniku u ovom slučaju važniji politički savezi nego moral, zakon će verovatno imati efekta i ubrzati procese koji su započeti još u vreme prethodne vlade. Politička kultura u Francuskoj suočava se sa laganom, ali korenitom promenom. „Ono što mnogi političari starijih generacija nisu razumeli jeste to da su se u Francuskoj norme pomerile“, kaže Štefan Zajdendorf i da su „mnoge stvari koje su bile normalne kada je Fransoa Fijon sa svojih 27 godina ušao u parlament, danas neprihvatljive. Posebno s moralne tačke gledišta.“

Zakon o više morala u javnom životu je politički zamah nove vlade, ali vlada već narednih nedelja započinje i sa drugim reformama. Pored strožih propisa za političare, trebalo bi da se donesu i novi zakoni o bezbednosti, kao i da se započne s reformom tržišta rada. Ta tri centralna projekta trebalo bi da pomognu da se prevlada politička i društvena podela u zemlji. A koliko je političko neraspoloženje u zemlji, Makron je mogao da vidi protekle nedelje kada više od polovine ljudi s pravom glasa nije izašlo na izbore. To jeste bio negativni rekord.

(Deutsche Welle)