Kako je izbjegnut nuklearni udar na Bliskom istoku
Izrael je na kraju pobijedio Egipat, Jordan i Siriju toliko brzo da nije bilo nikakve potrebe za korišćenjem nuklearne bombe, a izraelski nuklearni program ostao je tajna koju ta država ni danas javno ne priznaje
Pred sam početak Šestodnevnog rata, prije pola vijeka, izraelski naučnici su završavali atomsku bombu koju je tamošnja vojska planirala da detonira na jednoj od planina na Sinaju u slučaju da Izrael počne da gubi rat, objavio je New York Times.
Tajni plan bio je nazvan "Samson", a cilj je bio da se zastraši Egipat i susjedne arapske države - Sirija, Irak i Jordan - i isprovocirati mirovne pregovore, prenosi Jutarnji.hr.
"To je bila posljednja tajna rata 1967. godine", rekao je dr Avner Kohen, jedan od vodećih istoričara izraelskog nuklearnog programa.
Izrael je na kraju pobijedio Egipat, Jordan i Siriju toliko brzo da nije bilo nikakve potrebe za korišćenjem nuklearne bombe, a izraelski nuklearni program ostao je tajna koju ta država ni danas javno ne priznaje.
Detalje plana "Samson" Kohenu je otkrio Isak Jakov, penzionisani brigadni general izraelske vojske koji je u periodu Šestodnevnog rata bio zadužen za nadgledanje razvoja oružja. Jakov, koji je preminuo 2013. godine, završio je i na sudu zbog svojih razgovora sa izraelskim novinarom o nuklearnom programu.
Jakov je vodio tim komandosa čija bi zadatak bio da postavi bombu na planinu 20-ak kilometara daleko od egipatskog vojnog kompleksa Abu Ageila na Sinaju. Plan je bio da se pošalje mali odred padobranaca koji bi privukao pažnju egipatske vojske u pustinjskom području, dok bi tim komandosa pripremio bombu.
Tim bi bio prevezen u dva helikoptera, koji bi postavili bombu i potom uspostavili komandno mjesto u nekom kanjonu. Da su dobili naredbu za detonaciju, bljesak i nuklearna "gljiva" bili bi vidljivi iz cijelog Sinaja, a možda i do Kaira.
Jakov je bio u helikopteru koji je nadgledao planine. Iako su morali da se vrate jer je Egipat poslao presretače u njihovom smjeru, ispunili su glavni cilj misije.
"Bili smo veoma blizu", rekao je Jakov.
"Vidjeli smo planinu, vidjeli smo da postoji mjesto gdje se možemo skloniti, u jedan kanjon", rekao je.
Detonaciju bombe zvali su "Samsonovom opcijom" jer, baš kao što je i biblijski junak srušio krov filistejskog hrama, čime je ubio i njih i sebe, postojala je opasnost da bi eksplozija bombe ubila i Jakova i njegov tim.
Dr Kohen, profesor Instituta za međunarodne studije u Kaliforniji, autor je dvije knjige o izraelskom nuklearnom programu: "Izrael i bomba" i "Najgore čuvana tajna". Sa Jakovom se sastajao redovno u godinama prije njegove smrti, i tvrdi da mu je obećao da će pronaći pravi trenutak da objavi njegovu priču, koji je došao sada, na 50. godišnjicu rata.
Galerija
( Vijesti online )