Kafane pune dima zbog takse

Poslanici DPS-a kritikovali što se u kafićima i dalje puši, ministar im predložio da onda ne glasaju zakon

115 pregleda1 komentar(a)
cigarete, pepeljara, Foto: Shutterstock.com
02.06.2017. 17:59h

Skupšina je juče razmotrila predlog Zakona o taksama na upotrebu duvanskih proizvoda i akustičnih uređaja kojim je predviđeno da se i dalje naplaćuje takse od euro po metru kvadratom prostora u ugostitljskim objektima u kojima je dozvoljeno konzumacija duvanskih proizvoda i puštanje muzike nakon ponoći.

Taj zakon u primjeni je od sredine 2012. godine i on je, uz nekoliko izmjena, bio na snazi do kraja prošle godine. Ovim Zakonom je dozvoljeno pušenje u ugostiteljskim objektima, što je suprotno Zakonu o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda.

Na inicijativu poslodavaca predviđena je dalja naplata takse za pušenje, jer bi im u suprotnom, ako bi se zabranilo pušenje, smanjio promet a time i zarada.

Državni budžet je od takse na upotrebu duvanskih proizvoda za četiri i po godine, od kada se naplaćuje, prihodovao svega 2,14 miliona eura.

Iz Ministarstva finansije je ranije saopšteno da u proteklom periodu nijesu ostvareni značajniji prihodi od takse na upotrebu duvanskih proizvoda, ali se nadaju da će se to promijenti zahvaljujući novim mjerama Poreske uprave (PU).

Predstavnik albanske manjine Genci Nimanbegu kazao je da će amandmanski djelovati kako bi se izbrisalo rješenje iz predloga da oni ugostitelji koji ne dozvoljavaju pušenje treba da se prijave u Poresku upravu da se to evidentira.

Ministar Darko Radunović je kazao da ne mogu prihvatiti amandman zato što je to metodologija po kojoj funkcioniše Poreska uprava.

Poslanci DPS-a u diskusijama su ukazali na negativne posljedice koje pušenje ima po zdravlje ljudi. Ministar je kazao da je na plenumu riječ o taksi na duvan, a ne o Zakonu o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda.

“Ako je opredeljenje da se primjenjuje zakon o ogrničenju duvanskih proizvoda, onda ovaj o taksama ne treba usvajati”, rekao je Radunović

Poslanici su razmotrili predlog zakon o sporazumnom finansijskom restrukturiranju dugova. Dvogodišnja primjena tog zakona, koji je prestao da važi u maju, nije dala nikave rezultate, a novim rješenjem se primjena produžava na još godinu.

Guverner Radoje Žugić kazao je da je novina što će u restrukturiranje ući krediti u kašnjenu iznad 90 dana (D kategorija) koji sada vrijede 27 miliona eura, te da će to doprinijeti da banke smanje rezervacije koje imaju za te kredite. Žugić je ocijenio da će od nove primjene imati korist banke, klijenti, realni sektor i država.

Nimanbegu je rekao da od 2015. godine zakon nije iskoristio nijedan klijent neke banke, pa se postavlja pitanje njegove svrhe i da li je dobro koncipiran.

“Pitanje je zašto se nečemu posvećuje pažnja što nije korišćeno”, kazao je Nimanbegu.

Poslanici efikasni - dvadesetak tačaka za četiri i po sata

Na plenumu su razmotreni i prošlogodišnji izvještaji o radu sa finansijskim izvještajima regulatornih agencija - za medije, zaštitu konkurencije, ljekove, elektronke komunikacije i poštansku djelatnost, nadzor osiguranja, energetiku, kao i iste izvještaje za prošlu godinu Centralne banke uz izvještaj o radu Savjeta za finansijsku stabilnost.

Poslanci o tačkama vezanim za regulatore imali su samo jednu diskusiju, tako da se sve svelo na uvodna izlaganja predstavnika regulatora.

Razmotrene su izmjene zakona o reviziji sredstava iz fondova EU čije je suština da se uskladi sa zakonom o zaradama, kao i izmjene zakona o državnom premjeru i katastru nepokretnosti kako bi se uskladio sa Zakonom o upravnom postupku.

Poslanci su razmotrili više od 20 tačaka dnevnog reda za oko četiri i po sata. Nastaviće danas kada je planirano i glasanje.