Crna Gora obilježava 11 godina od obnove nezavisnosti

Crnogorsku nezavisnost podržalo je 230.661 građana ili 55,5 odsto, dok je za ostanak zajedničke države sa Srbijom bilo 185.002 ili 44,5 odsto

229 pregleda4 komentar(a)
Crna Gora, zastave, Foto: Filip Roganović
21.05.2017. 06:55h

Crna Gora danas obilježava 11 godina od obnove nezavisnosti, u znak sjećanja na 21. maj 2006. godine, kada je na referendumu obnovila državnu samostalnost.

Prema zvaničnim rezultatima, na referendumu je glasalo 419.240 građana ili 86,5 odsto od ukupnog broja birača.

Crnogorsku nezavisnost podržalo je 230.661 građana ili 55,5 odsto, dok je za ostanak zajedničke države sa Srbijom bilo 185.002 ili 44,5 odsto.

Skupština Crne Gore prethodno je usvojila Zakon o referendumu, koji je dogovoren uz preporuku Evropske unije. Za uspjeh referenduma bilo je potrebno da ga podrži 55 odsto izašlih birača.

Referendumsko pitanje glasilo je – Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom.

Skupština Crne Gore je na sjednici 2. marta, na osnovu predloga predsjednika Republike Filipa Vujanovića donijela odluku da referendum o državno-pravnom statusu bude održan 21. maja.

Za predsjednik Republičke referendumske komisije (RRK) izabran je Slovak František Lipka.

Pravo izjašnjavanja na referendumu imali su građani koji u skladu sa propisima o izborima imali biračko pravo.

Prema podacima RRK, pravo glasa na referendumu imalo je 484 hiljade i 718 građana.

Crnogorski premijer Duško Marković poručio je u petak veče, na svečanom prijemu povodom Dana nezavisnosti, da je Crna Gora obezbijedila mjesto u društvu i za stolom gdje veliki i moćni donose odluke, što je dugoročna garancija nezavisnosti države.

„Svaki 21. maj je datum kada se moramo podsjećati najveće, svete obaveze svakog Crnogorca, i svakog građanina Crne Gore“, kazao je Marković.

Kako je naveo, ima država i naroda koji ne moraju to rade, jer im je zbog njihove veličine, snage, moći i vjekovnog trajanja, to pravo dato jednom za vazda.

„Crna Gora i Crnogorci nijesu u toj grupi država i naroda. Od kad postoje, za to prirodno pravo – da budu svoji na svome, da sami odlučuju o tome kako će živjeti, plaćali su najskuplju cijenu“, rekao je Marković.