"Otrant 100” u Pomorskom muzeju

Na veoma važnu ulogu Boke u Prvom svjetskom ratu ukazao je kustos Ilija Mlinarević

111 pregleda0 komentar(a)
Izložba Otrant 100, Foto: Siniša Luković
18.05.2017. 08:26h

“Otrant 100“ naziv je izložbe dokumentarnih fotografija kloja je preksinoć otvorena u Pomorskom muzeju u Kotoru, a povodom 100. godišnjice bitke u Otrantskim vratima - najveće pomorske bitke tokom Prvog svjetskog rata na Jadranu. Bitka između austro-ugarske Mornarice sa jedne, odnosno združenih sastava ratnih brodova Italije, Francuske i Velike Britanije sa druge strane, odigrala se 14. i 15. maja 1917. godine na području južnog Jadrana i voda Otrantskog tjesnaca, a u njoj su na austro-ugarskim brodovima učestvovali i brojni naši ljudi sa današnjeg Crnogorskog primorja. Iako malobrojniji, Austro-Ugari koje je predvodio kapetan bojnog broda Mikloš Horti (kasniji čuveni mađarski državni poglavar) na krstarici „Novara“, odnijeli su pobjedu nad snagama Antante, jer su bez značajnijih sopstvenih gubitaka, uništili 14 malih patrolnih brodova-driftera koji u u tjesnacu održavali tzv. Otrantsku baražu - barikadu koja je sprečavala ulazak autrougarskih i njemačkih podmornica iz Jadrana u Mediteran i obrnuto, a potopili su i oštetili još nekoliko italijanskih, francuskih i britanskih ratnih i trgovavačkih brodova.

Izložbu na kojoj je prikazano tridesetak ratnih brodova obiju sukobljenih strana, te prikazani još neki interesantni podaci o bici, zajedno su priredili Pomorski muzej Crne Gore iz Kotora i Društvo “Jadransko more” iz Budimpešte. Ovo udruženje inače, gaji značajne mađarske pomorske tradicije iz vremena Austro-Ugarske, pa je istu ovakvu izložbu posvećenu Otrantskoj bici, paralelno preksinoć organizovalo u Kotoru i u Budimpešti. O detaljima ovog značajnog istorijskog događaja od prije 100 godina govorio je Srećko Čulić, član područnice Društva “Jadransko more” iz Splita, istakavši da je Otrantska bitka bila prva u istoriji ratovanja na moru gdje je primijenjena koordinisana i istrovremena upotreba površinskih ratnih brodova sa podormicama i mornaričkom avijacijom. Na izuzetno važnu ulogu Boke Kotorske kao glavne austro-ugarske operativne pomorske baze tokom Prvog svjetskog rata, iz koje su kretale mnoge akcije njenih ratnih brodova, ukazao je i kustos Pomorskog muzeja Kotor Ilija Mlinarević.

“Na nama koji se bavimo istorijom pomorstva je da se prisjetimo pomorskih okršaja, da ih analiziramo i takođe da ukažemo i apelujemo na apsurdnost ratovanja i pošaljemo poruke mira, u ovim nemirnim vremenima”, istakao je Mlinarević.