Atina: Sukobi policije i demonstranata poslije protesta zbog mjera štednje

Danas je u centru Atine bilo više protestnih skupova sa hiljadama ljudi, koji ne žele da prihvate novo smanjenje plata i penzija

83 pregleda2 komentar(a)
17.05.2017. 19:56h

U Atini su danas izbili sukobi policije i demonstranata koji protestuju zbog novih mjera štednje koje po zahtjevu stranih povjerilaca upravo razmatra Skupština Grčke i to u atmosferi generalnog štrajka koji je paralisao život zemlje. Grupe demonstranata sukobile su se s policijom po završetku protesta na kojem je bilo oko 12.000 ljudi. Bacali su dimne bombe na policiju koja je uzvratila suzavcem. Na drugom, večernjem protestu ispred Skupštine Grlke, demonstriralo je više od 3.000 policijaca, vatrogasaca i obalskih stražara, gnijevnih zbog najavljenog smanjenja plata. Neki od njih su pokušali da se probiju u zgradu Skupštine.

Nove mjere za stezanje kaiša uključuju još jedno smanjenje plata i penzija i povećanje poreza, što je koaliciona vlada Aleksisa Ciprasa prihvatila da bi od međunarodnih povjerilaca dobila novu pozajmicu. Danas je u centru Atine bilo više protestnih skupova sa hiljadama ljudi, koji ne žele da prihvate novo smanjenje plata i penzija, a jedna od sindikjalnih parola je bila "Ne novoj pljački plata i penzija". Policijski sindikalisti okačili su veliki crni transparent pod crkvicom na stenovitom vrhu brda Likavitos u centru Atine, vidljivom iz Skupštine, na kojem je na njemačkom i grčkom pisalo: "Koliko vrijedi život grčkog policajca?" Zbog generalnog štrajka javne bolnice su danas pružale samo hitnu pomoć, vozovi i brodovi nijesu saobraćali, kao ni autobusi, trolejbusi, metro i tramvaji u Atini.

Sudovi su takođe bili zatvoreni, a nijesu radili ni advokati i javni bilježnici. Grčka zavisi od međunarodne pomoći od 2010. godine. Da bi dobila sredstva morala je da smanji plate, poveća poreze i sprovede reforme za povećanje budžetskih prihoda, ali je produbljena recesija izbrisala četvrtinu privrede, dok je skoro svaki četvrti zaposleni ostao bez posla. U sklopu trećeg sporazuma o međunarodnoj pomoći, Grčka mora da sprovede niz temeljnih ekonomskih reformi da bi dobila pozajmice.

Galerija