Zašto je u Crnoj Gori podignuta pesnica prekršaj?

Lazar i Veljko kažu da im je nakon svega smiješno kada se u Crnoj Gori spomene termin vladavina prava

302 pregleda5 komentar(a)
Lazar Bjelica, Foto: Screenshot (YouTube)
14.05.2017. 17:38h

Poziranje za fotografiju ispred nikšićkog Centra bezbjednosti, dvadestdvogodišnjeg Lazara Bjelicu dovelo je do suda za prekršaje. Priča da ga je dok je ulicama Nikšića 23. marta pružao podršku majkama koje su protestovale zbog smanjenja nadknada, u Vučedolskoj ulici nepoznata žena okrznula autom što je otišao da prijavi policiji. Kako su majke htjele da mu uzvrate podršku dopratile su ga do zgrade Centra bezjedbosti, a on je kako kaže- u znak slobode i borbe za ljudska prava podigao stisnutu pesnicu i zamolio druga da to zabilježi mobilnim telefonom. U obrazloženju prekršajne prijave to je okarakterisano kao drsko ponašanje.

"Ovu moju prijavu, evo pogledajte, niko mi nije dostavljao, a dostavili su prijavu na mene što sam se slikao s pesnicom. Želim da uputim poruku ovom sistemu da mi mladi u duhu slobode imamo pravo da se borimo", kaže za TV Vijesti Lazar Bjelica.

Isto je prošao i Lazarov drug koji ga je fotografisao. Ni on nema dilemu da je organima reda zasmetalo to što su izašli na ulične proteste, ali poručuje da neće pristati da bude kriv bez krivice.

"Kazna može biti novčana od 100 do 400 eura, a može i do mjesec dana zatvora, ali sigurno nećemo pristati na to. Jer, ako na ulici stanete i podignete ruku uvis i kazne vas zatvorom, to je pet puta gore od Sjeverne Koreje", kaže Veljko Delibašić.

Da su članovi 7 i 8 Zakona o javnom redu i miru takvi da praktično ne postoji radnja zbog koje građanin ne bi mogao biti kažnjen, što policiji otvara široko polje za djelovanje, ukazuje advokat Milan Vojinović.

"Neprihvatljivo ponašanje policije koja podnosi prijave za takve navodne prekršaje. Mislim da smo došli u situaciju da bi trebalo svakom građaninu podijeliti univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravama i slobodama, da se jednom za svagda naučimo šta je sloboda, šta je javno mišljenje", kazao je Vojinović.

A kako se osjeća pojedinac u sistemima koji sankcionošu svaki vid drugačijeg mišljenja i stava u odnosu na zvanično proklamovane ideale, i do čega to vodi?

"Pojedinac se stalno nalazi u procjepu da li biti poslušni sluga ili pobunjeni um koga brzo stigne stigma crne ovce u toru pravednosti i nevinosti. Dugoročno, ovakava društva su društva velike napetosti gdje postoji mogućnost za jačanjem otpora, a time i čitav sistem postaje sve porozniji i nestabilnijii", smatra sociolog Obrad Samardžić.

Lazar i Veljko kažu da im je nakon svega smiješno kada se u Crnoj Gori spomene termin vladavina prava.

"Gledate neki ljudi koju mogu da opljačkaju ovu državu i da se izvuku s tim i njima ni dan zatvora, kazne, ništa", kaže Delibašić.

"Ovaj slučaj koji se vodi protiv mene je smiješan", dodaje Bjelica.

O njihovoj krivici, sud će se izjasniti na simboličan datum - 25. maj nekadašnji Dan mladosti.