Stručnjaci upozoravaju: Izgubićemo borbu protiv side ako nema dovoljno novca
Od dolaska Donalda Trampa na vlasti u SAD, koja je prva zemlja u donaciji u borbi protiv side, nove američke vlasti su najavile budžetske rezove koje Kongres još nije odobrio
Za borbu protiv side dodatno je potrebno milijarde dolara, jer će se u protivnom epidemija te zarazne bolesti ponovo rasplamsati, upozorili su večeras stručnjaci pred početak Međunarodne konferenciji o sidi u Amsterdamu.
"Pojaviće se problemi ako nemamo dodatnog novca", rekao je istraživač i diplomata Mark Dajbul pred skup koji počinje u ponedjeljak i traje cijele nedjelje, do petka.
Dajbul je bivši direktor svjetskog Fonda borbe protiv side, fondacije koja ulaže u istraživanja i pomoć oboljelima.
Ukupno 36,9 miliona ljudi trenutno u svijetu živi s virusom HIV-a. Broj infekcija je opao prvi put od početka 21. vijeka, dok godišnje od sindroma autoimune deficijencije (side) umre ispod milion ljudi, 2016. ih je preminulo 990.000, a 2017. 940.000.
Fond UN za borbu protiv side UNAIDS smatra da sedam milijardi dolara godišnje nije dovoljno za borbu protiv te bolesti.
Stručnjaci i razna udruženja strahuju od smanjenja američkih donacija.
Od dolaska Donalda Trampa na vlasti u SAD, koja je prva zemlja u donaciji u borbi protiv side, nove američke vlasti su najavile budžetske rezove koje Kongres još nije odobrio.
"Još smo veoma, veoma daleko od postizanja našeg cilja, ne samo u iskorjenjivanju side, već i u prevenciji", rekao je kenijski stručnjak Nduku Kilonzo i dodao da su smanjena sredstva i za fondove koje se bave distribucijom prezervativa u ugroženim područjima.
( Beta )