DF: Rezultati vlasti u stimulisanju poljoprivrede u Pljevljima ravni su nuli

Bojović je kazao da bi pljevaljskim proizvođačima sira i mlijeka trebalo obezbijediti garantovan otkup, kako ne bi bili prepušteni na milost i nemilost otkupljivačima

0 komentar(a)
Vladislav Bojović, Foto: Dnpcg.me
10.05.2017. 13:03h

Lokalne i državne vlasti bi u cilju stimulisanja poljoprivredne proizvodnje u Pljevljima trebalo da pruže podršku razvoju voćarske proizvodnje, razmotre mogućnost uvođenja premija i promovišu kupovinu domaćih proizvoda, saopštio je funkcioner Demokratskog fronta (DF), Vladislav Bojović.

„Rezultati sadašnje lokalne i državne vlasti u pogledu stimulisanja poljoprivredne proizvodnje u Pljevljima i podsticanja stanovništva da ostane ili se vrati na selo, ravni su nuli. Svaka ozbiljna i odgovorna opštinska vlast bi morala da osmisli različite vidove podrške i ponudi opcije koje bi doprinijele ostvarivanju održive proizvodnje i prihoda“, naveo je Bojović u saopštenju.

On smatra da je neophodno pružiti podršku razvoju voćarske proizvodnje u pljevaljskim selima, prije svega u sadnji maline, kupine i borovnice.

„To su voćne vrste čiji su proizvodi već duže vrijeme traženi na tržištu sa tendencijom povećanja tražnje, čija cijena je bilježila rast u prethodnih deset godina. Zbog idealnih agro-ekoloških uslova u Pljevljima, postoji realna šansa da pljevaljski poljoprivrednici u toj grani voćarstva ostvare značajne prinose i zaradu“, kazao je Bojović.

On smatra da bi Opština, u tok smislu, mogla da pomogne formiranje otkupnog centra, obezbijedi lokaciju za hladnjaču, ali i druge olakšice.

Bojović je dodao da bi pljevaljskim proizvođačima sira i mlijeka trebalo obezbijediti garantovan otkup, kako ne bi bili prepušteni na milost i nemilost otkupljivačima.

„Potrebno je razmotriti uvođenje premije za proizvođače pljevaljskog sira, koji trenutno nemaju ni premije, ni zagarantovan otkup. Poznato je da se raznorazni sirevi iz Crne Gore i regiona nude i prodaju na širem tržištu kao pljevaljski, čime se dodatno zakidaju stočari iz Pljevalja“, rekao je Bojović.

On je naveo da je to još jedan razlog da lokalna uprava učini sve kako bi se zaštitio originalni pljevaljski sir kao brend, čime bi se povećala njegova tražnja i obezbijedio siguran otkup.

Bojović je kazao da bi sa nivoa opštine trebalo promovisati potrošački patriotizam i kupovinu domaćih proizvoda, što sada nije slučaj.

„Umjesto što se štite interesi uvozničkih lobija i posebno vlasnika velikih supermarketa, lokalna vlast bi morala isključivo da zastupa interese pljevaljskih poljoprivednika. Izgradnjom mini sirara u okviru jednog ili više gazdinstava, proizvodnja i prerada mlijeka učinila bi se konkurentnom i održivom“, saopštio je Bojović.

On je dodao da bi ta mjera doprinijela očuvanju stočnog fonda, koji se smanjuje svake godine, i dodatno bi omogućila brendiranje pljevaljskog sira.

„Organizovan i garantovan otkup i garantovana cijena proizvođačima krupne i sitne stoke je uslov svih uslova za opstanak sela i poljoprivede u pljevaljskom kraju“, poručio je Bojović.

On je kazao da bi Opština trebalo da učini sve da se obezbijedi siguran i redovan otkup, lišen ucjenjivačkog nastupa otkupljivača.

„Evidentno je da nesloga poljoprivrednika u Pljevljima debelo košta njih same. Jasno je da poljoprivrednici moraju da se udruže, jer sve drugo ide na njihovu štetu. Opština bi morala da podstakne formiranje udruženja stočara koja bi odredila cijenu stočarskih proizvoda i zajedno sa opštinom stala iza ekonomski opravdane cijene tih proizvoda“, zaključio je Bojović.