CGO: Država da obezbijedi razvoj medijskih sloboda
„Zato i ne čudi činjenica da se Crna Gora po istraživanjima relevantnih međunarodnih organizacija nalazi na začelju i označava kao zemlja u kojoj su medijske slobode ugrožene“, kazala je Nenezić
Medijske slobode u Crnoj Gori su nazadovale što je ograničavajuće za ukupnu demokratizaciju društva, a položaj u kojem rade i djeluju mediji je težak, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).
Oni su čestitali 3. maj, Svjetski dan slobode medija, svim medijima i medijskim poslenicima u Crnoj Gori, iako, kako tvrde, ni ove godine oni nemaju posebnih razloga za slavlje.
Saradnica na programima u CGO, Ana Nenezić rekla je da je uloga medija u razvoju demokratskog društva nemjerljiva.
„Međutim, da bi mediji mogli ostvariti svoju ulogu, država mora obezbijediti ambijent u kojem novinari mogu raditi slobodno, bez bilo kakvih pritisaka i straha od posljedica zbog svog rada“, navela je Nenezić u saopštenju.
Kako je kazala, da u tom pravcu nema napretka dokazuju i brojni problemi koji opterećuju medijsku scenu u Crnoj Gori, i na koje CGO godinama ukazuje, a koji ostaju bez adekvatne reakcije nadležnih državnih organa, a samim tim i bez rješenja.
„Politički pritisci, neadekvatan zakonodavni okvir, brojni nerazjašnjeni slučajevi napada na novinare, medije i njihovu imovinu za čiju istragu i procesuiranje država ostaje nezainteresovana, nepodsticajan finansijski ambijent i netransparetna izdvajanja iz javnih fondova kojima se direktno utiče na medijsko tržište, samo su neki od uzroka duboke podijeljenosti na medijskoj sceni i pada kvaliteta medijskog izvještavanja“ smatra Nenezić.
Ona je ocijenila da u takvom ambijentu mediji ne mogu ostvariti svoju ulogu kontrolora nosilaca političke moći, odnosno objektivno, blagovremeno i profesionalno informisati građane Crne Gore.
„Zato i ne čudi činjenica da se Crna Gora po istraživanjima relevantnih međunarodnih organizacija nalazi na začelju i označava kao zemlja u kojoj su medijske slobode ugrožene“, kazala je Nenezić.
Podsjetila je da se u nedavno objavljenom Svjetskom indeksu medijskih sloboda, Reportera bez granica, Crna Gora nalazi na 106 mjestu od 180 država, dok se po izvještaju Fridom Hausa /Freedom House/ označava kao djelimično slobodna za rad i djelovanje medija.
Prema riječima Nenezić, dodatno, jasne i upozoravajuće preporuke Evropske komisije iz prošlogodišnjeg Izvještaja o Crnoj Gori, koje se odnose na unaprijeđenje stanja u oblasti medija i obezbijeđenja jednakih šansi za medije nijesu uopšte realizovane.
CGO će, kako je poručila, nastaviti da se, kroz programske aktivnosti, bori za slobodne i nezavisne medije, prvenstveno insistirajući na promjeni prevaziđenog zakonodavnog okvira kako bi se medijima obezbijedile jednake šanse za rad, a što uključuje doprinos identifikovanju i spriječavanju pritisaka i neprimjerenih uticaja vlasti na uređivačku politiku i izvještavanje medija putem selektivnog i netransparentnog finansiranja.
“Svjetski dan slobode medija obilježava se 3.maja, na osnovu odluke Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a kako bi se unaprijedila svijest o značaju slobode štampe i podsjetile vlade država da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja zagarantovanu Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima”, podsjetila je Nenezić.
( Mina )