Foto priča: Rat grafitima
„Muralista je umjetnik i kao takav ima naše poštovanje“, rekao je Dorija u jednom intervjuu ovog mjeseca naglašavajući svoje planove da se angažuju novi radovi „street art“-a. „Grafiti (Pichação) su agresija... To nije društveni problem, to je mentalni problem, krivično djelo
Brazilskom umjetniku je potreban samo jedan minut da izvadi konzervu spreja i napiše “Doria” na sivom zidu u Sao Paulu.
Policajcu su bila potrebna četiri minuta da stigne, izvadi pištolj, stavi mu lisice i odvede ga u najbližu policijsku stanicu –što je brz odgovor na provociranje gradonačelnika Žoaoa Dorije (João Doria) koji je objavio rat grafitima.
Zid na kojem je mladić napisao „Doria“ nije bilo kakav zid.
Nedjelju dana ranije, gradonačelnik je stavio masku za lice i obukao narandžasto odijelo kako bi pomogao u prskanju sivog spreja po ovom zidu. To je prostor od oko 15 hiljada kvadratnih metara koji služi uličnim umjetnicima da crtaju murale po njemu.
Sudbina ovih murala, koje je naručio prethodni gradonačelnik, izazvala je debatu širom svijeta. Poznati grafiti u najvećem gradu Južne Amerike su bili prepoznati kao mjesto čistijeg kraja u zamišljenom Dorijinom programu „Pretty City“ (lijep grad).
Gradonačelnik je zatražio da se prefarba zid nakon imenovanja pokreta. On insistira na tome da nema ništa protiv „street art“-a i da je njegova borba, zapravo, protiv agresivnog označavanja poznatog kao „pichação“, tj. grafiti.
Font runa je osvojio ovaj kraj Sao Paula. Ulični umjetnici, kao nevidljivi, smanjuju atraktivnost zgrada i znakova uz pomoć valjka i spreja u boji kojima se služe. To je izazvalo ogorčenje mnogih koji su prihvatili druge oblike grafita.
„Muralista je umjetnik i kao takav ima naše poštovanje“, rekao je Dorija u jednom intervjuu ovog mjeseca naglašavajući svoje planove da se angažuju novi radovi „street art“-a. „Grafiti (Pichação) su agresija... To nije društveni problem, to je mentalni problem, krivično djelo“.
Dorija kaže da je policija uhvatila više od stotinu ljudi kako pišu ilegalno po zidovima zgrada otkada je, u januaru, preuzeo funkciju.
On je uspostavio novčanu kaznu za pisanje grafita u iznosu do 10 hiljada reala (oko 3000 eura), desetostruko više nego što je minimalna zarada u Brazilu. Stručnjaci, poznatiji kao „pichadores“, kažu da je to što čine da ih se riješe nedovoljno i da ih neće odvratiti od penjanja po soliterima i nadvožnjacima.
Većina „pichadores“-a je po zidovima pisala više od naziva ulice ili imena svoje bande. Neki od njih su ispisivali društvene komentare poput „Ko je Dorija“ koji su postali uočljivi prozivajući grafiti.
Oni se često takmiče u najsmjelijim prozivkama, tagovima, ili u tome ko će ih imati više, a malo njih će zamrljati tuđi rad. Iako je to postao sinonim za urbanu destrukciju, oni koji to rade kažu da grafiti nemaju veze sa bandama u Sao Paulu.
Galerija
( Vijesti online )