Begić: Odbijanje vakcinacije ima tragične ishode

Sa diskusije u EU info centru povodom Evropske nedjelje imunizacije, poručeno je da opasno zanemarivati značaj vakcina

112 pregleda12 komentar(a)
Vakcinacija, Foto: Printscreen (YouTube)
28.04.2017. 17:44h

Crna Gora je jedina država u regionu koja je bila pošteđena razarajućeg efekta zaraznih bolesti, zbog visokih stopa vakcinacije koje smo imali godinama unazad. Ipak, najviše otpora roditelji imaju prema MMR vakcini, jer je protivnici vakcinacije netačno povezuju sa razvojnim poremećajima.

"Nažalost, mnoge države i mnoga društva razvijenija od nas su se opekla i platila skupu cijenu zaboravljajući na značaj imunizacija. U trenutku dok govorimo, Rumunija se suočava sa najvećom epidemijom malih boginja u posljednjih par godina, sa 21. osobom koja je umrla, kao posljedica oboljevanja od ove zarazne bolesti, ali ne radi se samo o Rumuniji, oboljevanje se bilježi širom Evrope, u Italiji, Portugalu, Austriji", kazao je Senad Begić iz Instituta za javno zdravlje.

Sa diskusije u EU info centru povodom Evropske nedjelje imunizacije, poručeno je da opasno zanemarivati značaj vakcina.

"Između dva i tri miliona života se spašavaju svake godine upravo zbog prisustva vakcina u svijetu. Odgovornost je zdravstvenih radnika i roditelja da blagovremeno obave vakcinaciju", rekao je Bendžamin Perks iz UNICEF-a.

Mnogi roditelji smatraju da nije pitanje vakcinacija da ili ne, već šta se ustvari nalazi u njima i da li ih, ko i kako kontroliše.

"Država stoji iza kvaliteta vakcina koje se uvoze i koje se koriste u Crnoj Gori REZ Kvalitet vakcina je mnogo skrupuloznije provjeren i mnogo se detaljnije provjerava nego kvalitet bilo kog drugog farmakološkog proizvoda, upravo zbog toga što se vakcine daju zdravima, zato što se daju djeci, zato što moramo biti apsolutno sigurni da ono što se koristi je najvišeg mogućeg dostupnog kvaliteta", rekao je Begić.

"Svjetska zdravstvena organizacija kroz svoju mrežu centara dobija sve informacije u svakom trenutku iz svake zemlje o prijavljenim neželjenim efektima i neželjenim dejstvima, koja se onda rigorozno ispituju", kazala e Mina Brajović iz SZO.

Stručnjaci kažu da razgovarati o sporu oko toga da li da vakcinisanje bude obavezan uslov za upis u školu, što predviđa novi Vladin Nacrt zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

"Nemamo mišljenje o tome da li treba da postoji taj zakonski uslov za ulazak u vrtić ili školu, ali čvrsto vjerujemo da svako dijete treba vakcinisati", kazao je Perks.

"Oko 12 zemalja u euro regionu uvelo da kažem ovakvo pravilo, jednostavno normiralo tu obavezu u smislu povezivanja imunizacije i upisa u obrazovnu ustanovu", rekla je Brajović.

Problemi su neznanje građana i nedostatak pedijatara. Tako se građani informišu preko društvenih mreža i raznih portala, dok pedijatri zbog obima posla nemaju vremena da im se posvete.

"Da nađemo način da pedijatri imaju više vremena kada se radi o preventivnim zdravstvenim pregledima i kada se radi o sprovođenju imunizacija", kazao je Begić.

Ljekari, na kraju, imaju jasnu poruku.

"Odbijanje vakcinacije nažalost ima tragične ishode", kazao je Begić.