Konačno otvoreno: Pogledajte kako izgleda Prihvatilište za beskućnike
Kuća u Vardarskoj ulici na Koniku nije hotel, ali je svakako bolja opcija od parkova ili napuštenih objekata
U Podgorici konačno počelo sa radom Prihvatilište za beskućnike. Nalazi se na Koniku, u blizini Narodne kuhinje.
Kuća u Vardarskoj ulici na Koniku nije hotel, ali je svakako bolja opcija od parkova ili napuštenih objekata. Ovdje može da se smjesti 12 ljudi, koji neće brinuti ni gdje će spavati, ni šta će jesti.
"Korisnici ovoga servisa će imati tri obroka, imaće jedan obrok iz Narodne kuhinje, znate da je to Narodna kuhinja čiji smo mi osnivači i imaće dva obroka mimo ručka, zahvaljujući donaciji naših prijatelja", kazao je za TV Vijesti Boris Mugoša, zamjenik gradonačelnika Podgorice.
"Korisna površina Prihvatilišta je 119 metara kvadratnih, ima još veliku terasu i baštu", dodala je Ivana Vučinić iz Sekretarijata za rad, mlade i socijalno staranje.
Planirano je da beskućnik ovaj oblik smještaja može da koristi tri mjeseca.
"Pored zaposlenih, angažovaćemo i volontere, kako bi beskućnicima pružili psihosocijalnu podršku, ali i ostale vidove podrške, koja im je potrebna za period od tri mjeseca, na koliko imaju pravo boravka po Pravilniku o kućnom redu", navodi Snežana Radenović iz Crvenog krsta.
Brigu o njima, vodiće Centar za socijalni rad.
"Na evidenciji Centra za socijalni rad trenutno se nalazi desetak lica, od kojih su već dva lica podnijela prijavu za smještaj u Prihvatilište. Cilj ovog projekta nije samo zbrinjavanje ovih lica, nego i dalji rad sa njima, tako ćemo u saradnji sa Crvenim krstom, kao pružaocem ove usluge, za svakog korisnika pojedinačno vidjeti koji su to oblici i mjere zaštite, koji će ovim ljudima dalje pomoći da izađu iz tog statusa beskućništva", kazala je Ana Stijepović.
Nakon tri mjeseca, država te ljude neće ostaviti na ulici, bez ičega.
"Obično se ovim planovima predviđa obezbjeđenje drugog oblika zaštite, kao što je ostvarivanje nekog materijalnog davanja iz oblasti socijalne zaštite, smještaj u ustanovu socijalne zaštite...", dodaje Stiepović.
Iz NVO sektora podsjećaju da se na Prihvatilište dugo čekalo. Sjetimo se samo dvojice beskućnika koji su hladni talas poslije Nove godine, proveli u ovim napuštenom toaletu...
"Zadovoljni smo onim što smo imali prilike da čujemo u pogledu kapaciteta i stručnih ljudi koji će se baviti tom najranjivijom kategorijom društva. Apelujemo na druge samouprave da po ugledu na Glavni grad razmotre potrebu i otvore prihvatilište ukoliko se za tim ukaže potreba u svojim gradovima", navodi Mirjana Radović iz NVO Akcija za ljudska prava.
Glavni grad godišnje za socijalne potrebe izdavaja oko dva miliona eura, a ovaj projekat koštaće ukupno 50 hiljada godišnje. Trajaće do kraja naredne godine, kada će biti razmotreno da li treba širiti kapacitete ili eventualno u 2019. godini graditi novi objekat.
( Marko Mišić )