Vodovod u "Zagradu" nema vlasnika ni upotrebnu dozvolu
“Vodovodonom mrežom koja snabdijeva naselje Zagrad ne gazduje niko,. Upravo zbog toga godinama je i tehnička neispravnost mreže što prouzrokuje nedovoljnu količinu vode i nenamjensku potrošnju"
Iz NVO „Zagrad Montenegro“, u saopštenju za javnost, ističu da vodovod u župskom selu Zagrad, nadomak Nikšića, nema niti vlasnika, niti upotrebnu dozvolu i da još uvijek nije riješeno uredno vodosnabdijevanje mještana pomenutog sela. U saopštenju stoji da su od Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja dobili odgovor da vodovod u tom selu „nije finasiran kroz Program podsticanja projekata u vodoprivredi u periodu od 2006 do 2016 godine, niti je bilo upućenih zahtjeva od strane Opštine Nikšić ili MZ Župa za finasiranje predmetnog vodovoda". I iz J.P "Vodovod i kanalizacija" su ih obavijestili da to preduzeće nije učestvovalo u izgradnji vodovodne mreže u Zagradu, pa samim tim nije u obavezi da istu održava.
“Iz MZ Župa nikšićka smo dobili odgovor od Dragoljuba Radulovića da postojeći vodovod koji snabijeva naselja Zagrad, Oblatno, i dio Kuta, nema upotrebnu dozvolu ni vodoproprivrenu saglasnost i da je do uvođenja stečaja u Rudnik boksita održavanje istog bilo na Rudniku. U odgovoru nam je Radulović potvrdio da je trenutna situacija takva da više niko ne odgovara za navedeni vodovodni sistem", stoji u saopštenju za javnost koje potpisuje Ivan Đurović, izvršni direktor pomenute NVO.
Kako Đurović ističe, Radulović ih je obavijestio da je tokom prošle godine u razgovoru sa predstavnicima Opštine Nikšić dobio informaciju da je urađen projekat za snabdijevanje vodom naselja Zagrad, da je navedeni projekat od strane Boksita plaćen oko 80.000 eura i da je za realizaciju istog predviđeno oko 1,2 miliona eura.
“Vodovodonom mrežom koja snabdijeva naselje Zagrad ne gazduje niko,. Upravo zbog toga godinama je i tehnička neispravnost mreže što prouzrokuje nedovoljnu količinu vode i nenamjensku potrošnju. Mještani su prinuđeni iz opravdih i vrlo često neporavdanih razloga samoragnizovano, na improvizovan način da održavanju mrežu, otklanjaju kvarove što zbog nedovoljne stručnosti dodatno utiče na nefunkcionalnost mreže”, ističe Đurović.
Na aktuelnoj vodovodnoj mreži, koja je izgrđena tokom 2002 godine, priključeno je oko 150 domaćinstava.
“Sve dok aktuelni vodovod ne dobije vlasnika, adekvatne upotrebne dozvole, pristupi se ugradnji satova za potrošnju, navedeni problemi povodom neurednog vodosnabijevanja u Zagradu će biti sve veći”, zaključuje Đurović i poziva resorno ministarstvo, Vodovod, MZ Župa, kao i građane Zagrada, da se zajedničkim aktivizmom dođe to trajnog rješenja pitanja vodosnabdijevanja u tom selu.
( Svetlana Mandić )