Naučnica raskrinkala teoriju o Bermudskom trouglu
Bermudski trougao je oblast u Atlantskom okeanu, koja se graniči sa Floridom, Bermudima i Portorikom. Takođe je jedan od najprometnijih puteva isporuke robe, i navodno mjesto gde su mnogi brodovi i avioni misteriozno nestali
Fizičarka Helen Cerski demantovala je spekulacije o jedinom objašnjenju za misteriozne nestanke brodova u takozvanom Bermudskom trouglu.
Neki naučnici su sugerisali da brodove u ovom dijelu okeana potapaju eksplozije metana nataloženog na dnu, ali fizičarka koja je predavač na Univerzitetskom koledžu u Londonu i autorka knjige "Storm in a Tea Cup", kaže da to nikako ne može biti slučaj.
"Zamislite da na dnu okeana postoji mjesto na kom je akumuliran metan. Eksplozijom metan može da se oslobodi i u velikom broju mehurića pojuri ka površini vode", kaže Cerski.
"Ti mjehurići će se usitnjavati i dok se penju, sa sobom će povlačiti vodu. Voda ima moment sile i zbog pritiska koji ima na brod, odguruje ga u stranu. Teoretski bi taj brod mogao da potone, ako mjehurići 'kače' jednu njegovu stranu, tako da ga prevrnu. Međutim, brodovi se i prave tako da ih udari odozdo ne mogu da ih prevrnu tako lako. U svakom slučaju, mjehurići brod potiskuju naviše, a ne povlače nadole i mjehurići metana u Bermudskom trouglu definitivno ne potapaju brodove".
Bermudski trougao je oblast u Atlantskom okeanu, koja se graniči sa Floridom, Bermudima i Portorikom. Takođe je jedan od najprometnijih puteva isporuke robe, i navodno mjesto gde su mnogi brodovi i avioni misteriozno nestali, prenosi Huffington post.
Ipak, prema nekim tumačenjima, broj nestanaka je preuveličan, a neki slučajevi su čak i izmišljeni.
( Vijesti online )