Najčešći ženski problem - kandida

Žene se nerijetko žale na konstantno vraćanje upale, a nije im jasno zbog čega se to događa

195 pregleda2 komentar(a)
žena u ogledalu, Foto: Shutterstock
16.04.2017. 12:59h

Prisutnost gljivice u ljudskom organizmu je fiziološka i normalna. Naime rod Candida dio je fiziološke flore vagine u do 50 posto žena koje nemaju nikakve simptome. Postoji više vrsta kandide, no daleko je najčešća Candida albicans koja se viđa u 80 do 90 posto upala rodnice (vaginitisa) i upala organa (vulvitisa).

Kandida u dospije iz debeloga crijeva, no ne izaziva uvijek upalu. Da kandida ne bi izazvala bolest tj. simptome, potrebno je da okolina u vagini bude neoštećen, odnosno da ima fiziološki "dobre" bakterije kakav je laktobacil koji osigurava dovoljnu kiselost.

Gljivična upala jedan je od najčešćih ginekoloških problema žena. Žene se nerijetko žale na konstantno vraćanje upale, a nije im jasno zbog čega se to događa.

Daleko najčešći, dominantni simptom upale - vulvovaginalne kandidijaze je svrab. Javlja se i nelagoda ili čak i bol pri polnom odnosu i mokrenju. Iscjedak je bijelo-grudvast, poput sira, no može biti i prozirno-vodenast. Ukoliko postoji neprijatan miris iscjetka, vjerojatnije se radi o bakterijskoj ili miješanoj infekciji. Polni organ je crven, može biti i otečen a žena osjeća žarenje i neprijatnost.

Ne postoje jedinstvene mjere koje bi mogle pružiti zaštitu od ove vrlo neugodne i jako česte bolesti. A ako želite da smanjite rizik nastanka upale uzrokovane gljivicom izbjegavajte ove navike

1. Konzumiranje velikih količina hrane ili pića koja sadrže kvasac ili šećer

Kada konzumirate hranu koja sadrži šećer i kvasac, ove materijetvari dospijevaju u krvotok, a potom u vaginu. Gljivica se hrani šećerom i škrobi. Pivo i vino sadrže kvasac i šećer pa pretjerano konzumiranje alkohola može pogodovati nastanku gljivične upale.

Ako ste skloni gljivičnim upalama budite umjereni u konzumiranju slatkiša te hrane poput sira, gljiva i bilo koje fermentirane vrste hrane.

2. Prečesto uzimanje antibiotika

Antibiotici mogu da ubiju bakterije koje uzrokuju bolest ali mogu da unište i "dobru" bakteriju (Lactobacillus ili Bacillus vaginalis -Doederleinov bacil) koja održava kiselost rodnice tj. pH rodnice niskim.

Kada nema dovoljno laktobacila, vagina nije dovoljno kisela pa se povećava mogućnost za nastanak gljivične upale.

3. Uzimanje određenih vrsta kontracepcije

Gljivičnu upalu viđamo češće kod korisnica hormonalne kontracepcije, ali kod trudnica. U tom slučaju propisujemo kontracepciju s manjom dozom estrogena te probiotike. No, dobrobit hormonalnih kontraceptiva daleko nadmašuje probleme koje uzrokuje gljivična upala, pa skoro nikada nije potrebno odustati od propisivanja hormonalne kontracepcije.

4. Nošenje preuske i mokre odjeće

Da bi gljivica uzrokovala upalu, okolina mora biti topla, vlažna i nedovoljno kisela. Kada je vagina stisnut ai ne diše, veća je mogućnost da se stvore takvi uslovi. Sintetička i druga uska odjeća koja nadražuje i mehanički, može povećati šansu za nastanak gljivične upale. Nakon vježbanja i plivanja savjetuje se da se prsvučete u čistu odjeću.