Šest najčešćih razloga krvavih očiju

Hronično suve oči i smanjena proizvodnja suza može dovesti do pretjeranog nadraživanja očiju, a time i neugodnog crvenila

1333 pregleda2 komentar(a)
crvene oči, krvave oči, Foto: Shutterstock
11.04.2017. 14:14h

Ako vam crvenilo očiju, odnosno krvave oči ne prolaze, trebali biste znati uzrok kako biste pravovremeno mogli djelovati i spriječiti daljnje komplikacije.

Često se crvenilo očiju može pojaviti nakon šamponiranja i tada je to uglavnom bezopasno i bezbolno. Međutim, ako crvenilo u očima ne prolazi i ako vasoči bole ili osjećate pečenje, svakako biste se trebali javiti oftamologu. Pogledajte koji su mogući uzroci krvavih očiju.

1. Konjunktivitis

Konjunktivitis je pojava svakako jedna od najčešćih očnih problema. Riječ je o upali ili infekciji ovojnice koja prekriva beonjaču. Često je uzrokovana alergijama, bakterijama ili virusima, a često se potpuno bezopasno i bezbolno riješava terapijom kortikosteroidima.

2. Vještačke suze

Često korištenje tzv. vještačkih suza kojima se nastoji smanjiti suvoća oka takođe mogu uzrokovati neugodnu pojavu crvenih, odnosno krvavih očiju.

A ukoliko ih koristite kako biste eventualno smanjili već postojeću pojavu crvenih očiju, one mogu samo pogoršati stvar. Najbolje je prije upotrebe posavjetovati se s oftamologom.

3. Suvoća očiju

Hronično suve oči i smanjena proizvodnja suza može dovesti do pretjeranog nadraživanja očiju, a time i neugodnog crvenila. Naime, do toga dolazi jer suve oči proširuju krvne žile zbog čega očna površina postaje upaljena.

4. Kontaktna sočiva

Oni koji nose kontaktna sočiva, znaju koliko muke one mogu zadavati. Obično je preporučeno vrijeme nošenja dnevno do 10 sati, ali katkada se to pravilo prekrši. Nakon nekoga vremena zbog toga se može javiti crvenilo u očima koje se uglavnom učinkovito rješava pomoću kapi predviđenih za osobe koje nose kontaktna sočiva.

Ako, pak, crvenilo ne prestane, moguće je da su se oči, zbog nehigijene, inficirale. U tom slučaju obvezno se javite oftamologu.

5. Subkonjunktivalno krvarenje

Ovo stanje može biti uzrokovano povraćanjem, naprezanjem, kijanjem, kašljanjem, traumom, ali i bolestima poput dijabetesa. Naime, događa se kada kapilari na beonjači popucaju. Ovo stanje je obično bezopasno i najčešće se liječi kapima za oči koje umanjuju krvarenje.

6. Uveitis

Riječ je o upali očne uvee koja izaziva bol, zamagljen vid, bol i osjetljivost na svjetlost. Ovi se simptomi mogu pojaviti odjednom, a zatim se pogoršavati jako brzo. Ako je riječ o uveitisu, potrebno je reagovati odma jer u protivnom može doći do raznih komplikacija kao što je glaukom i sl.

Prirodne obloge smiruju nadraženost i upale očiju, prenosi Vecernji.hr.