Je li Sjeverna Koreja sljedeća meta: Mornarica SAD poslala jurišne brodove ka Korejskom poluostrvu
Komandant Dejv Benam, portparol američke Pacifičke komande je agenciji AFP rekao da je "Sjeverna Koreja i dalje prijetnja broj jedan u tom regionu zbog svog bezobzirnog, neodgovornog i destabilizujućeg programa raketnih proba i težnji ka nuklearnim oružanim kapacitetima".
Američka mornarica saopštila je da je ka Korejskom poluostrvu poslala jurišnu grupu brodova na čelu sa nosačem aviona.
Time, kako se navodi, pokazuje snagu u suprostavljanju programu nuklearnog naoružanja Sjeverne Koreje.
Ovaj potez će podići napetosti u regionu, a uslijedio je ubrzo nakon američkog raketnog napada u Siriji, koji mnogi tumače kao upozorenje Pjongjangu zbog njegovog odbijanja da odustane od nuklearnih ambicija, konstatuje AFP.
"Američka Pacifička komanda naložila je da jurišna grupa 'Karl Vinson' krene ka sjeveru, kao mjeru opreza u cilju održavanja spremnosti i prisustva u zapadnom Pacifiku", izjavio je komandant Dejv Benam, portparol američke Pacifičke komande.
On je francuskoj agenciji rekao da je "Sjeverna Koreja i dalje prijetnja broj jedan u tom regionu zbog svog bezobzirnog, neodgovornog i destabilizujućeg programa raketnih proba i težnji ka nuklearnim oružanim kapacitetima".
Jurišna grupa, čiji je prvobiti zadatak bio vezan za luke u Australiji, krenula je iz Singapura ka zapadnom Pacifiku.
Pjongjang nastoji da razvije raketu dugog dometa koja može da pogodi američko kopno nuklearnom bojevom glavom i do sada je izveo pet nuklearnih proba, od kojih dvije prošle godine.
Analaize satelitskih snimaka nagovještavaju da Sjeverna Koreja možda priprema i šestu probu, dok američki obavještajni zvaničnici upozoravaju na mogućnost da Pjongjangu treba manje od dve godine da razvije nuklearnu bojevu glavu koja bi mogla da dosegne kontinentalni dio SAD.
Sjeverna Koreja je, inače, juče osudila napad SAD izvedene u petak na vazduhoplovnu vojnu bazu u Siriji kao akt "nedopustive agresije" koji je "po milioniti put" opravdao težnje Pjongjanga ka vjerodostojnom nuklearnom odvraćanju.
( Tanjug )