CGO: Duboka kriza obrazovnog sistema
„CGO smatra da ni ove godine nema mnogo razloga za slavlje, jer nije došlo do pomaka u unaprjeđenju položaja i uloge studenata u crnogorskom društvu“, saopštila je Mira Popović iz CGO
Studenti ni ove godine nemaju razloga za slavlje, jer nije unaprijeđen njihov položaj i uloga u crnogorskom društvu, ocijenjeno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).
Iz CGO su čestitali svim studentima i studentkinjama 4. april – Dan studenta, uz ocjenu da crnogorski studenti taj dan dočekuju u dubokoj krizi obrazovnog sistema, koja im ozbiljno ograničava šanse za zapošljavanje, jer se posao sve teže nalazi sa onim kvalifikacijama koje stiču kroz formalno obrazovanje.
„CGO smatra da ni ove godine nema mnogo razloga za slavlje, jer nije došlo do pomaka u unaprjeđenju položaja i uloge studenata u crnogorskom društvu“, saopštila je Mira Popović iz CGO.
Kako je rekla, glas mladih se incidentno čuje, a još incidentnije posluša, pa se tako i tekući društveni i politički procesi oblikuju bez učešća mladih.
„Crnogorski studenti i studentkinje se danas ne vide kao akteri i nosioci društvenih i političkih promjena u svojoj zemlji. Nažalost, kao posljedicu ovog stanja, imamo težnju studenata i studentkinja da svoje djelovanje ne planiraju u svojoj državi, Crnoj Gori, već izvan“, navela je Popović.
Prema njenim riječima, istraživanje CGO-a pokazuje da polovina mladih u Crnoj Gori želi da napusti državu, kao i da je ta želja jača upravo kod onih koji su u procesu obrazovanja, a u potrazi za kvalitetnijim obrazovnim, poslovnim i životnim uslovima.
„Ostaje pitanje: ko će biti subjekti promjena u budućnosti Crne Gore“, kazala je Popović.
U CGO smatraju da je obaveza svih društvenih aktera da rade na pronalaženju odgovora na to pitanje.
„U tom kontekstu, izražavamo nadu i da će se kroz planirane izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju uključiti odredbe koje će unaprijedi kvalitet obrazovnog sistema i odgovornost onih koji rukovode tim sistemom, a samim tim i omogućiti bolje uslove studiranja i usavršavanja kako bi naš obrazovni sistem počeo produkovati kadrove koji mogu da mijenjaju stvari na bolje u Crnoj Gori“, dodaje Popović.
Kako je navela, prioritet treba da bude upravo intervencija u visokom obrazovanju koja će voditi toliko potrebnom podizanju kvaliteta nastave, redovnim evaluacijama rada univerziteta i fakulteta, ali i revizijama čiji će nalazi biti javno dostupni.
„Ukoliko se sektor visokog obrazovanja značajno i brzo ne počne unaprjeđivati upravo će studenti biti ti koji će prvi platiti visoku cijenu, a kasnije i čitavo društvo“, smatra Popović.
Ona je poručila da bez njegovanja kulture dijaloga i kritičkog mišljenja na samim univerzitetima i bez integriteta akademskog osoblja ne može ni doći do osnaživanja studenata. „Akademsko osoblje koje nema kredibilne reference i za koje se vežu brojne kontraverze ne može biti uzor mladima niti razvijati kritički duh koji je neophodan u visokom obrazovanju i nauci“.
„Zbog toga, studentima i studentkinjama želimo više građanske hrabrosti i angažovanosti, kroz koju će se izboriti za svoja prava, počev od prava na kvalitetno obrazovanje do primjene tog znanja za javno dobro“, zaključila je Popović.
( Mina )