Ćalić ima reviju na Nedjelji mode: Ne koristim prečice i instant trikove

...da bih jednog dana sebe mogao da pogledam u ogledalu i kažem „B ravo”, za uspjeh koji sam postigao isključivo svojim radom i talentom

77 pregleda0 komentar(a)
Boris Ćalić, Foto: Privatna arhiva
01.04.2017. 19:17h

Crnogorski dizajner i saradnik na Fakultetu za dizajn i multimediju, Boris Ćalić, predstaviće se podgoričkoj publici u okviru završnice Montenegro Fashion Weeka, koji će se održati od 18. do 21. aprila.

Ćalić, koji je poznat i po tome što ne učestvuje po svaku cijenu na modnim manifestacijama, već samo onda kada ima nešto zaista dobro da predstavi, u razgovoru za “Vijesti” otkrio je zašto je donio takvu odluku.

“Svoj brend i kreacije ne želim da uslovljam sa modnim sezonama i manifestacijama, već sa svojom trenutnom inspiracijom i obavezama. Bilo da se tiču rada na Fakuletu za dizajn i multimediju gdje radim kao saradnik, posebnih projekata kao što je kolekcija košulja ili specijalnih angažmana kao što je projekat za osmišljavanje i dizajn uniformi za nacionalnu aviokompaniju Montenegro Airlines”, ističe on.

Dizajner je bio raspoložen i da nagovijesti šta će ovoga puta publika u Podgorici moći da vidi i to 21. aprila u Kristalnoj dvorani hotela Hilton.

“Ovoga puta ću prikazati kolekciju koja je predstavljena na Kotorskoj smotri mode, ali u modifikovanom i proširenom izdanju. Uvijek kada stvaram, trudim se da unese neku novinu u svoj rad i tako proširim svoje znanje i kreativnost i budem bogatiji za novo iskustvo”, tvrdi Ćalić.

“Ovoga puta sam se opredijelio za tehniku drapiranja sa kojom se nisam bavio do sada i tako sam uspio da istupio iz zone komfora u svom izrazu, što nije lako, ali bez konstantnog pokreta unaprijed nema napretka, kao ni dobrih rezultata”, poručuje on.

“Osim drapiranja, prisutna je i doza grafičnosti kroz poigravanje sa linijama. Većinom preovladavaju neutralne boje, crna, teget, siva i bijela. Kolekcija nosi naziv 'Philomena' i inspirisana je antičkim formama i tehnikama drapiranja”, otkriva kreator.

“Sam naziv u prevodu znači ljubav prema snazi, što je u skladu sa mojom vizijom žene. Kolekcija nosi dozu elegancije koja je namijenjena i za večernje i za dnevne varijante”, ističe on i dodaje da mu je bila velika čast što je istu kolekciju kao crnogorski predstavnik pokazao na Kotorskoj smotri mode “rame uz rame sa inostranim kreatorima”, od kojih je kako kaže dobio i pohvale.

Dok veliki broj dizajnera akcenat stavlja na večernjim toaletama, Ćalić se radije upuštao u kreiranje drugih odjevnih komada poput ženskih košulja, a razlog za to je kompletnost kolekcije.

“Uvijek kada stvaram trudim se da poštujem princip stvaranja jedne kolekcije, a to je da u jednoj kolekciji uvijek morate obuhvatiti sve odjevne predmete i tako pokazati da svojom inspiracijom znate da baratate profesionalno”, tvrdi dizajner koji će ovu kolekciju prije Podgorice predstaviti u Beogradu u okviru manifestacije “Muzika & Moda”, pod parolom “Svjetski umjetnici iz regiona za djecu iz Prihvatilišta”.

“Predstavicu se 10. aprila u Beogradu sa svojom kolekcijom na jednom posebnom događaju koji organizuju ambasade dvije zemlje i modna agencija Fabrika”, pojasnio je Ćalić, koji je tajne dizajnerskog zanata prikupio u Velikoj Britaniji.

“Školovanje u Londonu me je naučilo profesionalizmu i dalo mi jasan pogled na to šta se sve zahtijeva od dizajnera da bi bio uspješan u svom poslu. Moj umjetnički izraz se mijenjao tokom godina, kao što se i sam mijenjam, tako naviru i različite inspiracije”, pojasnio je on.

“Londonska modna scena je bogata i prihvata dobar dizajn, bez obzira na to što važi za avangardnu, moguće je pronaći svoje mjesto. Dizajner sam treba da zaključi koje podneblje, grad ili država najviše pružaju osjećaj komfora, pripadnosti i nadahnuća, a mom senzibilitetu ipak pripadaju gradovi poput Pariza ili Njujorka”, kaže Ćalić, koji je svjestan da uspjeh ne dolazi preko noći.

“Potrebno je puno rada, odricanja i strpljenja da biste vidjeli prave rezultate. Svoju karijeru gradim marljivo i strpljivo bez lakih prečica i instant trikova, a da bih jednog dana sebe mogao da pogledam u ogledalu i kažem 'Bravo', za uspjeh koji sam postigao isključivo svojim radom i talentom”, zaključio je on.

Talenat i mnogo rada

Ćalić ističe da je za dizajnera presudan talenat u nekoliko polja, od crtačkih vještina, preko rada na programima za crtanje, do tehničkih vještina kao što su konstrukcija i šivenje.

“Bitno je i znanje i rad sa materijalima i tekstilnim dizajnom. Takođe, bitno je imati dobrorazvijenu verbalnu komunikaciju i znati predstaviti svoj koncept i viziju. Ono što je najbitnije je izgrađivanje prepoznatljivog stila i autorskog pečata za šta je potrebno puno rada”, objasnio je on, dodajući da na stvaralački identitet utiču stvari koje okružuju dizajnera, poput knjiga, muzike, mjesta na koja izlazi...