FIFA i UEFA u akciji - nova takmičenja, nova pravila

Liga nacija i nova Liga šampiona od 2018. godine, Mundijal sa 48 učesnika, video-tehnologija...

204 pregleda1 komentar(a)
Španija Francuska, Foto: Reuters
01.04.2017. 13:47h

FIFA i UEFA donijele su u posljednje vrijeme niz mjera i odluka, oformili nova i reorganizovali postojeća takmičenja da bi „fudbalsko ludilo“, koje drma svijetom, trajalo dugo i da bi najvažnija sporedna stvar na svijetu bila još popularnija.

Mundijal od 48 selekcija

Proći će 10 godina, i još dva Svjetska prvenstva, u Rusiji 2018. i Kataru 2022, dok se broj učesnika u završnici ne poveća za čak 16.

Po planu Fife, mjesta će biti raspoređena na sljedeći način: Evropa 16,

Afrika 9, Azija 8, Južna Amerika 6, Sjeverna, Srednja Amerika i Karibi 6 i Okeanija 1.

Preostala dva mjesta bila bi dobijena nakon baraža, u kome bi nastupalo šest reprezentacija, iz svih kontinentalnih federacija, izuzev Uefe.

Dvije najbolje rangirane bi se plasirale direktno u finala, dok bi preostale četiri razigravale za plasman u završnici.

UEFA Liga nacija

Od septembra 2018. godine kreće novo Uefino takmičenje - Liga nacija, u kojoj će učestvovati svih 55 evropskih selekcija.

Reprezentacije će biti podijeljene u četiri grupe, na osnovu koeficijenta.

Najboljih 12 timova biće u Ligi A (četiri grupe sa po tri tima), sljedećih 12 u Ligi B (četiri grupe sa po tri tima), narednih 15 u Ligi C (jedna grupa od tri i tri grupe od četiri tima) i preostalih 16 u Ligi D (četiri grupe po četiri tima).

Pobjednici svih grupa igraće u polufinalu za titulu u svojim ligama, u plej-of mečevima u martu 2019. godine, s tim da će četiri najbolja tima iz liga B, C i D prelaziti u viši rang (iz B u A, iz C u B, iz D u C), a četiri najslabija iz liga A, B i C ispadati u niži.

Utakmice će se igrati u septembru, oktobru i novembru 2018.

Pobjednici svih grupa u svim ligama, igraće plej-of mečeve u martu i junu 2020. godine, a pobjednici liga plasiraće se na Evropsko prvenstvo 2020. godine.

Sastavi liga određivaće se na osnovu koeficijenta, a da takmičenje počinje sada, lige bi izgledale ovako:

Liga A: Njemačka, Francuska, Portugal, Belgija, Španija, Engleska, Švajcarska, Italija, Hrvatska, Poljska, Island, BiH.

Liga B: Republika Irska, Rusija, Austrija, Švedska, Slovačka, Vels, Ukrajina, Holandija, Sjeverna Irska, Češka, Turska, Mađarska.

Liga C: Grčka, Rumunija, Slovenija, Izrael, Srbija, Danska, Bugarska, Albanija, Škotska, CRNA GORA, Norveška, Litvanija, Azerbejdžan, Kipar, Jermenija.

Liga D: Estonija, Finska, Bjelorusija, Gruzija, Farska ostrva, Letonija, Makedonija, Kazahstan, Moldavija, Luksemburg, Lihtenštajn, Kosovo, Malta, Andora, San Marino, Gibraltar.

Kvalifikacije za EURO umjesto na jesen 2018. počeće u martu 2019. godine.

Nova Liga šampiona

Od 2018. počinje nova era Lige šampiona, u kojoj će zagarantovana mjesta imati veći broj klubova iz najjačih evropskih liga.

Po četiri tima iz četiri najjače lige, na osnovu koeficijenta, igraće u grupnoj fazi.

VAR

VAR (video assistant referee) ili video-tehnologija je novi „izum“.

Za sada je još u fazi testiranja, nedavno je (uspješno) primijenjena na meču Francuska - Španija, na kojoj je glavni sudija na osnovu snimka poništio gol domaćina zbog ofsajda, a priznao gol gostiju, iako je pomoćni sudija signalizirao nedozvoljenu poziciju.

Gol-tehnologija je već široko u upotrebi...

Van Bastenovi predlozi

Nedavno je Marko van Basten, legendarni napadač, a sada direktor odjeljenja Fife za razvoj fudbala, predstavio svoje ideje fudbalske revolucije.

Neke od njih bi mogle da budu primijenjene u skoroj budućnosti, kao što su ukidanje penal-ruleta, povećanje broja izmjena, ograničavanje faulova, zaustavljanje vremena u posljednjih 10 minuta...