Za državu kupovao, a sad joj prodaje ljekove

Preostalih 50 odsto udjela istog mjeseca upisano je na Gorana Martinovića, sina vlasnika firme Glosarij Branislava Martinovića, koja je godinama rekorder po broju poslova ugovorenih sa Montefarmom

1938 pregleda19 komentar(a)
Budimir Stanišić, Foto: Boris Pejović
26.03.2017. 06:45h

Bivši direktor Montefarma Budimir Stanišić kupio je ove godine polovinu akcija u firmi Medica, sa kojom je ranije u ime države sklapao ugovore za nabavku ljekova.

U januaru 2017 - dvije godine i tri mjeseca nakon podnošenja ostavke u Montefarmu, upisan je kao vlasnik 50 odsto akcija Medice, nekadašnje firme Dubai koja se bavi trgovinom na veliko farmaceutskim proizvodima. Prethodni stoprocentni vlasnik te kompanije bio je Veselin Vujović.

Preostalih 50 odsto udjela istog mjeseca upisano je na Gorana Martinovića, sina vlasnika firme Glosarij Branislava Martinovića, koja je godinama rekorder po broju poslova ugovorenih sa Montefarmom.

Glosarij je u 2015. bio na listi 30 firmi koje su ostvarile najveći profit u državi od javnih nabavki.

CIN-CG je, analizirajući ugovore Montefarma od 1. januara 2012. godine do sredine marta ove, došao do podatka da je Glosarij za ljekove i medicinska sredstva od države dobio oko 98 miliona eura. Znatan dio ove cifre Glosarij je dobio dok je na čelu Montefarma bio Stanišić.

Kompanija Glosarij CD, takođe u stoprocentnom vlasništvu Branislava Martinovića, dobila je u tom periodu oko 6.000.000 eura.

To je gotovo polovina svih sredstava kojima je Montefarm raspolagao od države za nabavku ljekova na recept.

Stanišić je, u razgovoru za Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG), istakao da je ispoštovao Zakon o sprečavanju korupcije.

“Odredbe Zakona o sprečavanju korupcije su, u mom slučaju, apsolutno ispoštovane, budući da je protekao zakonski rok od kojeg sam posljednji put preduzimao aktivnosti i zastupanja Montefarma, do dana registracije suvlasničkog udjela u privrednom subjektu”, rekao je Stanišić.

U članu 15 Zakona o sprečavanju korupcije piše da javni funkcioner, dvije godine po prestanku javne funkcije, ne može da zasnuje radni odnos i uspostavi poslovnu saradnju sa pravnim licem, koje ostvaruje korist na osnovu odluka organa vlasti u kojem je javni funkcioner obavljao funkciju.

Stanišić je ostavku podnio 27. novembra 2014. godine, nakon gotovo 11 godina provedenih na čelu Montefarma.

Kao vlasnik Medice, prema podacima Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS), upisan je 23. januara 2017.

Prema ugovorima objavljenim na sajtu Uprave za javne nabavke, Glosarij je tokom 2012. i 2013. godine od Montefarma dobio oko 7.363.000 eura.

Dostupni ugovori pokazuju da je već 2014. godine Glosarij za ljekove i medicinska sredstva dobio 31.629.554 eura, a 2015. godine oko 18.985.000 eura.

Iz ugovora skopljenih 2016. godine može se zaključiti da je Glosarij lani prihodovao od Montefarma oko 21.568.000 eura, a da je za dva i po mjeseca ove godine dobio poslove vrijedne 18.514.000 eura.

Iz Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO) odgovorili su da je Montefarm od 1. januara 2012, zaključno sa 31. decembrom prošle godine, dobio 213.67 miliona eura za ljekove.

Naglasili su da je riječ o sredstvima koja su obezbijeđena kroz tekući budžet FZO, obezbjeđivanjem dodatnih sredstava po zaključcima Vlade za plaćanje dugova, ali i kroz rebalans budžeta za prošlu godinu.

Tako je Montefarm u 2012. raspolagao sa 36,99 miliona, u 2013. sa oko 40,47 miliona, a 2014. sa oko 42,57 miliona eura.

Iz FZO su saopštili i da je za ljekove 2015. izdvojeno 44,20, a lani oko 49,43 miliona.

Osim toga što se iz navedenih podataka vidi da je Glosarij dobio gotovo polovinu novca opredijeljenih za ljekove građanima, primjećuje se i da su izdvajanja za ljekove iz godine u godinu rasla.

CIN-CG je u arhivi Uprave za javne nabavke, pronašao i 31 ugovor Montefarma i Medice, čiji su vlasnici sada Stanišić i mlađi Martinović.

Medica je od 1. januara 2012. do sredine marta ove godine ugovorila poslove vrijedne 6.103.649 eura.

FZO je nedavno od Ministarstva finansija tražio promjenu načina nabavki ljekova i medicinskih sredstava.

Ta institucija, na čijem je čelu Sead Čirgić, upozorila je Ministarstvo da su složeni i dugi postupci javnih nabavki u zdravstvu doveli do postojanja monopola, značajnog poskupljenja pojedinih ljekova, kao i čestih nestašica.

Tražili su da se nabavke ubuduće realizuju putem Zakona o zdravstvenom osiguranju (raspisivanje javnih poziva po unaprijed utvrđenim cijenama), a ne po Zakonu o javnim nabavkama.

U inicijativi FZO piše da došlo do postojanja monopola, jer se veliki broj ljekova nudi od jednog ponuđača, čime se neposredno utiče na cijenu.

Iz FZO su istakli da za određene ljekove nema ponuda, čime veledrogerije “želi da iznude" povećanje cijena.

Iz Ministarstva finansija saopštili su da će zvaničan stav po tom pitanju da zauzmu nakon detaljne analize predloga i konsultacija sa Ministarstvom zdravlja i stručnim službama.

Glosarij je u 2015. godini bio treći po redu kada je riječ o vrijednosti poslova ugovorenih sa državnim institucijama.

Prema izvještaju o radu Uprave za javne nabavke, ta firma sa državnim firmama ugovorila je poslove vrijedne 20.726.872,94 eura.

Iste godine, među 30 firmi sa najvećim ugovorenim javnim nabavkama našla se i firma Glosarij CD - na posljednjem mjestu sa 1.291.814,59 eura.

Lanac porodičnih firmi na istoj adresi

Osim kompanija Glosarij i Glosarij CD, Martinović je na istoj adresi (Ulica Vojisavljevića u Podgorici) posjedovao još dvije firme sličnog naziva koje se bave ljekovima.

Prema podacima CRPS, Glosarij PH je registrovana 2013. godine, a likvidirana naredne godine. Tu je kompaniju osnovala firma Glosarij, a izvršni direktor bio je sin vlasnika Glosarija Miloš Martinović.

Još jednu firmu Glosarij M, čija je djelatnost takođe trgovina na veliko farmaceutskim prozvodima, osnovao je takođe Martinovićev Glosarij krajem 2012. godine.

Njen izvršni direktor bio je drugi sin vlasnika Goran Martinović. I ta firma je likvidirana 2014.

Stanišić: Plaćaju me poslovni partneri, a ne Montefarm

Stanišić je za CIN-CG kazao da je Medica društvo koje je već neko vrijeme aktivno na tržištu i posluje, između ostalog, i sa Montefarmom.

Dodao je da njegovim ulaskom u dio vlasništva to “ni u kojoj mjeri nije promijenjeno”.

“Medica svakako ostvaruje prihod po osnovu okončanih postupaka javnih nabavki koje se sprovode po zakonskoj proceduri (javni oglasi i rješenja o dodjeli) i sigurno ne uzimaju u obzir činjenicu da li sam ja nekada bio direktor Montefarma”, istakao je Stanišić.

On je naglasio da korist nikako ne može da ostvari od Montefarma, već isključivo od poslovnih partnera - dobavljača, čije interese zastupaju u Crnoj Gori.

Tekst je napisan u sklopu projekta “Sistem zdravstvene zaštite i prava pacijenata u Crnoj Gori - Osvajanje povjerenja građana” koji je finansiran od strane EU, posredstvom Delegacije EU