Sinđelić brani Dikića: Nije znao za oružanu pobunu
Sinđelić ispričao da je Dikić prihvatio jedino da dođe na skup, objedini nenaoružane grupe demonstranata i preda specijalni telefon nekome iz DF-a
Svjedok saradnik Saša Sinđelić tokom saslušanja u Specijalnom tužilaštvu, indirektno je branio bivšeg komandanta srpske žandarmerije Bratislava Dikića, navodeći da ovaj nije znao da se planiraju navodni oružani sukobi na dan parlamentarnih izbora.
Pred tužiocem detaljno je opisao ulogu njegovog prijatelja u pokušaju terorizma u Crnoj Gori, ali je naglašavao da nekadašnji policajac nije znao da Edi (Eduard Šišmakov) planira da 16. oktobra crnogorsku Skupštinu zauzme uz pomoć naoružane borbene grupe...
“Nijesam imao previše veliko povjerenje u Dikića, s obzirom na to da je bio policajac, ali mi je Edi rekao da - kada me nije prijavio nakon prvog sastanka, da će on odraditi svoj zadatak. Zbog toga je Edi rekao da Dikiću ne govorim ništa za oružje, već samo za telefon i da za telefon neće praviti problem”, kazao je Sinđelić pred tužiocem Sašom Čađenovićem.
Objasnio je da je sa Dikićem dogovorio sastanak nakon što se krajem septembra vratio iz Rusije, gdje je od Edija dobio zaduženje da nasilno svrgne vlast u Crnoj Gori.
“U toku razgovora sam iskoristio to što je Dikić rekao da inače sa svojim prijateljima planira da dođe u Crnu Goru, u vezi sa kupovinom nekih alternativnih medikamenata, pa sam u tom trenutku nabacio priču oko protesta”. Tvrdio je da je Dikić prihvatio da dođe na proteste, ali da mu je rekao da svakako mora u Crnu Goru kako bi posjetio manastir Ostrog.
Svjedok saradnik je saopštio da je Dikiću rekao samo za dio plana - nasilni ulazak u Skupštinu, a da je policajac kasnije prihvatio da 16. oktobra upravlja demostrantima ispred zgrade državnog parlamenta:
“Ono što je Dikić prihvatio - to je da dođe na taj protestni skup, da praktično objedini sve grupe koje će doći, odnosno da bude u komunikaciji sa njima i to sve od osam časova do 23 sata, kada će te ljude, zajedno sa specijalnim mobilnim telefonom, predati čovjeku kojeg sam ranije opisao (iz Demokratskog fronta) i koji će preuzeti dalje komandovanje”.
Objasnio je da bi Dikić to predao osobi iz DF-a koja mu prethodno saopšti šifru.
“Dikić Bratislav od mene nije dobio zaduženje da se slika ispred Skupštine u Podgorici, jer je Edi naredio da ne bude nikakvih tragova. Iskreno govoreći, ja ne znam iz kog razloga je Dikić meni slao fotografije”, rekao je svjedok saradnik.
Uhapšeni bivši srpski policajac slao je Sinđeliću fotografije načinjene ispred crnogorskog parlamenta, Vlade i Glavnog grada koje su u dosadašnjem postupku sprovedene kao dokaz...
Sinđelić je tvrdio da Dikić nije mogao biti u kontaktu sa Rusima i da ne zna sa kim je ovaj putovao u Crnu Goru:
“Jer me njegovi dogovori i planovi nijesu ni interesovali, s obzirom na to da ja imam povjerenja u srpskog generala Dikića, ali opet ostaje ona druga strana da je policajac... Jedino što je Dikić znao to je da ja imam dobro veze u Rusiji, i kao što sam i rekao - nije znao za oružje... Ne vjerujem da je Dikić imao bilo kakve prijateljske odnose sa ljudima iz vlasti u Crnoj Gori, a što se tiče opozicije to zaista ne znam. Sa Dikićem nijesam razgovarao na temu njegovih kontakata sa opozicijom u Crnoj Gori, jer sam radio ono što mi je Edi rekao, a Edi je Dikića provjerio i rekao da je u redu”.
Sinđelić tvrdi da je Dikiću nakon prvog sastanka dao 500 dolara, poslije drugog 5.000 eura i treći put 10.000 eura i da je o tome izvještavao Edija.
Bivši šef srpske Žandarmerije uhapšen je 15. oktobra 2016. godine, par trenutaka nakon što mu je Mirko Paja Velimirović predao kriptovani telefon i ključeve od kuće u kojoj je bilo sakriveno namješteno oružje. Dikić je tokom saslušanja optužio Velimirovića da je policijski saradnik i da mu je namjestio hapšenje.
I Velimirović je priznao da je on policiji otkrio detalje navodno plane o izazivanju haosa u Crnoj Gori.
Dikiću nije dozvoljeno da dođe iz zatvora i postavlja pitanja Saši...
Uhapšenom Bratislavu Dikiću nije omogućeno da prisustvuje saslušanju svjedoka saradnika, jer navodno iz zatvora takav zahtjev nije stigao tužilaštvu.
Dikićev branilac, advokat Milan Petrović rekao je “Vijestima” da je iznenađen takvom situacijom i najavio da će provjeriti kada je zahtjev predat upravi spuškog zatvora.
“Sva pisma koja se predaju ZIKS-u uredno i redovno se zavode, jer je obaveza ZIKS-a da takvu vrstu pisama odmah proslijede institucijama kojima se pritvorenici obraćaju. Zbog toga ću tražiti da mi se dostavi kada je to zavedeno u ZIKS-u i kada je otpremljeno i poslato Specijalnom državnom tužilaštvu”, rekao je Petrović.
Advokat je objasnio da je onemogućavanjem da postavi pitanja svjedoku saradniku, Dikiću povrijeđeno pravo garntovano Zakonom o krivičnom postupku.
“Svjedok saradnik je rekao da je svima koji su pomenuti davao novac. Nekome pet, nekom 10, a nekome 2.000. Moj branjenik je u prvoj izjavi to demantovao i tvrdi da to nije tačno. To bi se raščistilo da je mogao da prisustvuje saslušanju i postavljanju pitanja”, rekao je advokat.
Kazao je da pretpostavlja da SDT neće omogućiti ponovno saslušanje svjedoka saradnika: ”Ipak, mislim da je i ovo što je rekao dovoljno da se shvati da Bratislav Dikić zaista nema veze sa tim i da je bio na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme”.
Petrović: Kriv je jedino što je došao i htio da bude na skupu
Petrović je istakao da je svjedok saradnik tokom saslušanja potvrdio da je Dikić pred tužiocima pričao istinu.
“Jasno je da je moj branjenik bio iskorišćen za ovu situaciju i ostaje da je jedino kriv što je došao u Crnu Goru i želio da prisustvuje tom protestu, ukoliko bi se održao. Mislim da je sada više nego jasno da nema elemenata krivičnog djela koje se Dikiću stavlja na teret”.
Dodao je da je Dikić mora imati isti status kao ostali uhapšeni državljani Srbije, od kojih su neki postigli sporazume sa tužilaštvom, a neki još u pritvoru:
“Mislim da bi u ovom trenutku tužilaštvo trebalo da oslobodi Dikića bilo kakave sumnje da je učestvovao i izvršenju krivičnog djela terorizam u pokušaju, a i za ovo ostalo je jako diskutabilno - da li je došao u skupini koja je trebalo da organizuje nasilje, da li je znao da će biti nasilja, da li je trebao da bude dio svega toga”.
Advokat Anđelić: Nikada nećemo saznati istinu
Advokat Branko Anđelić, branilac osumnjičenog Milana Dušića, kazao je da će se tokom postupka potvrditi da njegov klijent nema nikakve veze sa krivičnim dijelom koje mu se stavlja na teret.
Sinđelić je tokom saslušanja rekao da ne poznaje Dušića, uhapšenog 15. oktobra sa grupom srpskih državljana u Podgorici.
“Pritvor kao jedna vrsta pritiska u pravcu zaključenja sporazuma o priznanju krivice, kada je u pitanu Dušić, očigledno nije dalo rezultate. To pogotovo što od momenta lišenja slobode i momenta kada je dao izjavu pred tužiocem, uporno tvrdi da sa predmetnim krivičnim djelom nema ama baš nikakve veze, što će se u finalu istražnog postupka vrlo jasno i potvrditi. Kao branilac, nakon skoro završenog istražnog postupka, jedino mogu da zaključim jeste da pravu istinu o tome šta je planirano, šta je trebalo da se desi tog dana i da li je uopšte išta trebalo da se desi toga dana, nikada nećemo saznati”, rekao je Anđelić.
I Njemačku zovu u pomoć
Lideri DF-a saopštili su juče da su ambasadora Njemačke Gunteru Maternu obavijestili da je Beba Popović osmislio plan DPS-a: da na izborni dan 16. oktobra organizuju niz incidenata za koje bi optužili njih, uveli vanredno stanje, prekinuli brojanje glasova i uhapsili i likvidirali lidere tog političkog saveza.
U saopštenju piše da je ambasador tražio sastanak kome su prisustvovali Andrija Mandić, Nebojša Medojević i Milan Knežević.
Objašnjava se da su Maternu rekli da je Popović savjetnik Mila Đukanovića i agent britanske tajne službe, prema sopstvenom priznanju.
“Lideri Df-a su ukazali ambasadoru da je DF o svim ovim saznanjima pismeno upoznao SDT Milivoja Katnića pet dana prije izbora i umjesto da postupi po zakonu i procesuira vrh DPS za krađu izbora i planiranje lažnog državnog udara, Katnić je o saznanjima DF-a obavijestio Đukanovića i Popovića najvjerovatnije 13. oktobra”. Pozvali su Vladu Njemačke da se uključi u takozvanu šatl diplomatiju: “I omogući prevazilaženje sve većeg jaza nepovjerenja između režima i DF, koji prijeti eskalaciji sukoba i destabilizaciji Crne Gore”.
( Jelena Jovanović )