Tramp pozvao Kongres da odbaci politiku osvete i otpora
"Ako će biti mira i zakona, ne može biti rata i istraga", rekao je Tramp
Predsjednik SAD Donald Tramp je u svom govoru o stanju nacije u Kongresu pozvao da se odbaci politika osvete, otpora i odmazde, i upozorio osnažene demokrate da bi "smiješne partijske istrage" njegove administracije i njegovog poslovanja mogle da štete američkoj privredi u usponu.
Ovogodišnji govor o stanju nacije Tramp je održao u kritičnom trenutku svog predsjedništva kada ga čeka još dve godine vlasti koji će odlučiti da li će biti reizabran za drugi mandat ili će napustiti predsjedništvo poslije prvog.
Tramp je pozvao na zajedničko djelovanje obje partije u svom prvom obraćanju podijeljenom Kongresu, gdje demokrate imaju većinu u Predstavničkom domu. Njegov poziv je u suprotnosti sa svađalačkom atmosferom kojoj je sam doprinio, kao i sa željom većine demokrata da blokiraju neke njegove planove tokom naredne dvije godine, navodi agencija AP.
Žene demokrate su došle obučene u bijelo, što je izgledalo kao more bijelog u Kongresu, u sjećanju na sifražetski pokret početkom 20. vijeka.
On je nastojao da u govoru ojača podršku demokrata koja se djelimično okrnjila tokom nedavne blokade savezne vlade zbog neslaganja o finansiranju zida na granici sa Meksikom i unaprijed se branio od demokrata koji se spremaju za novu rundu istraga u svaki aspekt njegove adminstracije.
"Ako će biti mira i zakona, ne može biti rata i istraga", rekao je Tramp.
Tramp je dao dugu odbranu o svojoj namjeri da izgradi zid na granici sa Meksikom, oko koga se demokrate ne slažu, a i republikanci su sve manje spremni da dozvole da se blokira vlada da bi on ostvario obećanje iz predsjedničke kampanje.
"Ja ću ga izgraditi", rekao je Tramp, ali nije dao ultimatume oko toga kako će obezbijediti sredstva.
"Pozivam vas da odbranite vrlo opasnu južnu granicu iz ljubavi i posvećenosti prema našim sugrađanima i našoj zemlji", rekao je on i opisao mračnu sliku rizika koji Amerikanci imaju zbog ilegalne imigracije.
Veliki dio govora bio je posvećen spoljnoj politici, najavio je detalje o svom drugom sastanku sa sjevernokorejskim vodjom Kim Džong Unom, na samitu 27. i 28. februaru u Vijetanmu.
Na prvom samitu dato je samo opšte obećanje Sjeverne Koreje da će se denuklearizovati, ali Tramp je rekao da je njegov prilaz Pjongjangu učinio SAD bezbjednijom zemljom.
"Da nisam izabran za predsjednika SAD, mi bi sada po mom mišljenju bili u velikom ratu sa Sjevernom Korejom", rekao je on.
Osudio je politička previranja u Venecueli i izjavio da "Amerika nikad neće biti socijalistička zemlja", u opasci koja je moguće uperena na istaknute demokrate koji se identifikuju kao socijalisti.
( Agencija BETA )