Istraživanje: Najveći problem javne uprave je zapošljavanje „preko veze“
"Zapošljavanje „preko veze“ kao problem je češće istaknuto u sjevernom regionu (34%), u ruralnim područjima (31%), a naročito smeta i nezaposlenima (33%)", navodi se u saopštenju
Kao najveći problem javne uprave, građani izdvajaju zapošljavanje „preko veze“ ,saopštili su iz Instituta alternativa (IA).
Navosde da svaki drugi građanin smatra da je ovo jedan od problema (51%), a svaki peti da je najveći problem (22%).
"Zapošljavanje „preko veze“ kao problem je češće istaknuto u sjevernom regionu (34%), u ruralnim područjima (31%), a naročito smeta i nezaposlenima (33%)", navodi se u saopštenju.
Ovo je dio rezultata istraživanja javnog mnjenja, koje je za potrebe Instituta alternativa uradila Agencija IPSOS, u okviru projekta “Civilno društvo za dobru upravu: Da služi i zasluži!”.
"Najveću važnost petina građana pridaje i neefikasnosti javne uprave (21%). Zanimljivo je da je neefikasnost ključni problem za građane u centralnom regionu (27%) i u urbanim djelovima (26%). Korupcija u javnoj upravi je treći problem koji građani naročito izdvajaju: 39% građana je nabrojalo korupciju kao jedan od gorućih problema. U ruralnim predjelima se korupcija češće prepoznaje kao problem (50%), nego neefikasnost. Skoro polovina građana smatra da Vlada neće ni do 2020. godine riješiti ključne probleme javne uprave (47%). Manje je onih koji smatraju da će Vlada uspjeti da se izbori sa problemima javne uprave (38%), dok zanemarljiv broj smatra da javna uprava nema velike probleme", kazali su iz IA.
U saopštenju se navodi da je Vlada Strategijom reforme javne uprave za period 2016-2020. godine, sebi za cilj postavila stvaranje efikasne i servisno opredijeljene javne uprave, koju karakteriše rast povjerenja građana u njen rad.
"Institut alternativa je u okviru ovog projekta dao doprinos utvrđivanju trenutnog stanja kada je u pitanju povjerenja građana u javnu upravu. Prema rezultatima istraživanja, preko 40 odsto građana ima veliko ili srednje povjerenje u državnu i lokalnu upravu, dok 18, odnosno 19 procenata uopšte nema povjerenja. Malo povjerenje u državnu i lokalnu upravu ima 23%, odnosno 24% građana. Prikupljanje podataka za istraživanje, koje je sprovela Agencija IPSOS, trajalo je od 10. do 16. februara 2017. godine. U okviru kvantitativnog istraživanja, ispitano je 1.027 građana Crne Gore starosti 18 ili više godina. Projekat "Civilno društvo za dobru upravu: Da služi i zasluži!", sporovodi Institut alternativa u saradnji sa Centrom za istraživačko novinarstvo i nevladinim organizacijama Bonum, Natura i Novi Horizont, uz podršku Evropske unije", kazali su iz Instituta alternativa.
( Vijesti online )