Sea Dance na korak od selidbe u Grčku
"Antenna Group" je godine uputila zvaničan biznis plan za preseljenje festivala”
Najave organizatora budvanskog Sea Dancea da će ovaj festival izmjestiti zbog problema sa kojima se suočava tokom njegove realizacije, dobile konkretizaciju u vidu alternative - manifestacija je na korak do selidbe u Solun, nezvanično saznaju Vijesti.
“Ovog ljeta ćemo posljednji put uživati u nastupima svjetskih zvijezda u Crnoj Gori, jer će se po svemu sudeći iduće godine Sea Dance festival preseliti u Grčku. Nakon više dramatičnih medijskih najava u kojima sadašnja uprava Opštine Budva javno poručuje da još uvijek razmatra da li će ili neće ispuniti svoje važeće obaveze iz potpisanog ugovora sa Sea Dance festivalom, u Exitu su pred velikom odlukom da prihvate poziv grčke Vlade i tamošnjih privrednika o preseljenju festivala u Solun”, rekao je “Vijestima” sagovornik blizak vrhu Exitovog tima.
Po desetogodišnjem ugovoru organizatora i opštine iz 2015, pomoć države i grada trebalo bi da iznosi pola miliona eura, uz angažovanje službi poput komunalaca i policije. Prošle godine, uz po sto hiljada eura od Vlade Crne Gore i Turističke organizacije Budva, opština je dala 300 hiljada, a prvi čovjek Budve Dragan Krapović juče je saopštio da će institucija na čijem je čelu za naredno izdanje izdvojiti mnogo manje, možda i nimalo. Iznos bi trebalo da bude definisan aneksom ugovora o održavanju ovogodišnjeg festivala koji još nije potpisan, niti je izvjesno kada će se to desiti, uprkos tome što je Sea Dance započeo prodaju karata i najavio nekoliko izvođača, među kojima su i svjetske zvijezde Šon Pol i Džon Njumen.
Dileme da li će festival, koji je 2014. sa novosadskim Exitom dogovorila budvanska vlast na čelu sa Lazarom Rađenovićem, biti održan aktuelne su i tradicionalno se javljaju uoči svakog njegovog izdanja, još od kada je bivši rukovodilac prijestonice turizma uhapšen, a kasnije i osuđen za zloupotrebu službenog položaja. Jedan od problema bili su i odnosi vlasnika zemljišta na Jazu i opštine, koji su kulminirali prošle godine, a budvanski zvaničnici su često isticali da bi bilo primjerenije da se festival održava u pred ili postsezoni.
Ni seljenje festivala nije prvi put pomenuto, ali su “Vijestima” sada prezentovani detalji procesa na kojem se intenzivno radi.
Prema navodima sagovornika Vijesti, grčka kompanija Antenna Group, najveća medijska grupacija u Jugoistočnoj Evropi, koja intenzivno sarađuje sa Exitom u cijelom regionu, prošle je godine uputila zvaničan biznis plan za preseljenje Sea Dancea.
“Odabrana je i velika plaža na kraju prvog prsta Halkidikija, gdje bi se desio prvi dio festivala, dok bi se koncert nekog od najvećih svjetskih bendova održao odmah poslije, na velikom otvorenom prostoru u Solonu. Inicijativa je došla lično od vlasnika Antenna grupe Teodora Kirjakua, jednog od najvećih grčkih investitora, a čija je porodica jedna od najuticajnijih u ovom dijelu svijeta. Obavljeni su i sastanci sa gradonačelnikom Soluna, premijerom pokrajine Makedonija i generalnim direktorom Grčke turističke organizacije, koji su svi dali punu podršku preseljenju festivala”, precizirao je izvor “Vijesti”.
Antena grupa se primarno bavi medijskom djelatnošću, u njenom vlasništvu je desetak televizija, među kojima i je Prva - medijski partner Exita, zatim nekoliko radio-stanica, tri firme za telekomunikacije, te novinski i muzički izdavači.
Sagovornik, koji je insistirao na anonimnosti, objasnio je i šta Exit motiviše da napusti Jaz.
“Pored podrške države koja je jedna od najpoznatijih ljetnjih turističkih destinacija, ali i neuporedivo veće tržište, Exit u Grčkoj može očekivati višestruko veće prihode od prodaje ulaznica i sponzorskih ugovora, koji bi omogućili normalno poslovanje i planiranje programa”, kazao je on, dodajući da je glavna stvar koja trenutno Exit zadržava u Crnoj Gori važeći desetogodišnji ugovor sa Budvom.
“Međutim, ako taj ugovor Opština Budva prva prekrši, više neće mogućnosti za ostanak Sea Dancea u Crnoj Gori”, rekao je on.
Tokom prethodna tri izdanja Sea Dancea na Jazu su, između ostalih, nastupale muzičke legende poput bendova “Jamiroquai”, “Underworld” i “The Prodigy”.
Po procjeni organizatora 2016. bilo je 77 hiljada posjeta, 110 godinu ranije i oko 80 hiljada tokom prvog izdanja.
Srbi za Exit daju milion i po, Hrvati za Sea star pola miliona
Uz matični festival u Novom Sadu, Exit je poslovanje, između ostalog, proširio i na Hrvatsku, pa će u Umagu organizovati Sea star, čija je veličina poput budvanskog, ali traje dan kraće. Na pitanje kolika je pomoć srpskih i hrvatskih vlasti ovim manifestacijama, sagovornik “Vijesti” je odgovorio: “Država sa svim preduzećima u njenom vlasništvu pomaže Exit sa oko 1,5 miliona eura, dok se podrška za organizaciju Sea star festivala kreće u iznosu od oko 500.000 eura”.
Kako “Vijesti” nezvanično saznaju, poziv timu novosadskog festivala stigao je i iz jedne naftom bogate države, i očekuje se da će u narednom periodu najaviti i prvo izdanje festivala u Aziji. Podrška tamošnjih partnera iznosi oko milion eura.
( Ivana Novaković-Leković )