Protumačite "govor ušiju" svog ljubimca
Mačeći jezik prevazilazi granice vokalizacije. Neverbalna komunikaca, poput položaja repa i ušiju govori mnogo više od mjaukanja. Mace na taj način izražavaju svoje emocije, ali i namjere
Iako mačke ne govore ljudskim jezicima, one nam na mnogo drugih načina nagovještavaju svoje potrebe i emocije. Njihove uši su još jedno sredstvo za izražavanje osjećanja.
Mačeći jezik prevazilazi granice vokalizacije. Neverbalna komunikaca, poput položaja repa i ušiju govori mnogo više od mjaukanja. Mace na taj način izražavaju svoje emocije, ali i namjere.
Ako su mačkine uši okrenute naprijed i pomalo u stranu, ona je opuštena i srećna. Ukoliko mačka pažljivo sluša nešto što je vrlo zanima, uši će držati vrlo uspravne i okrenute naprijed. Uopšteno govoreći, ukoliko rotira uši naprijed-nazad, maca je uzbuđenija i nervozna.
Kada su joj uši poravnate, spljoštene sa glavom, to najčešće znači da je preplašena i može da napadne, odnosno spremna je da se brani. Ovo je instinkt za zaštitu ušiju za vrijeme borbe.
Onda kada je mačka iritirana, agresivna i spremna da napadne, obično uši zabaci unazad i zauzme defanzivni, opominjući položaj. Tada su joj zenice sužene.
Ako su mačkine uši okrenute u stranu, znajte da je neraspoložena i vrlo ljuta. Ali, kada je raspoložena za igru njene uši su uspravljene, rep drži pravo a brkove na napred, prenose Životinje.rs.
( Vijesti online )