Popović: Svaljivanje tereta finansija na leđa građana pokazatelj nemoći
"Do kada ćemo se zaduživati kako bi pokrivali partijsko zapošljavanje i neracionalne i neproduktivne troškove? Šta će se desiti kada nam sve međunarodne finansijske institucije okrenu leđa i ne budemo više u mogućnosti da podignemo kredit bilo gdje? Da li ćemo tada postati taoci MMF-a i Svjetske banke?"
Predlog drugog rebalansa budžeta za 2018. godinu je pravi pokazatelj sistemskog problema crnogorske ekonomije koji se ogleda u slaboj ekonomiji, ogromnom sivom tržištu, preglomaznoj administraciji i fiskalnoj nedisciplini privrednih subjekata, saopštila je poslanica Demokrata, Zdenka Popović.
"Svaljivanje tereta nedomaćinskog upravljanja javnim finansijama na leđa svih građana kroz povećanje taksi, poreza i akciza je pokazatelj naše ekonomske moći, odnosno nemoći. Svi makroekonomski pokazatelji ukazuju na ovu konstataciju a sami rebalans bužeta je pokazatelj kako se poštuje fiskalna Strategija koja je donijeta za period od 2017-2020. godine", kazala je Popović.
Ona je ocijenila da je i "laiku bilo jasno da će akcizna politika dovesti do povećanja sivog tržišta što je rezultiralo načajnim padom prihoda po ovoj osnovi".
"Konstatacija ministra finansija da veliki poreski dužnici ne plaćaju porez shodno Zakonu o reprogramu poreskih potraživanja dodatno usložnjava našu finansijsku i ekonomsku stvarnost. I umjesto da se hitno preduzmu mjere kako bi se optimizovali rashodi, smanjila poreska izuzeća i naplatila sva poreska potraživanja onako kako zakon nalaže, ovim rebalansom se predviđa povećanje rashoda po osnovu bruto zarada za 32 miliona eura zbog predizbornog partijskog zapošljavanja i povećanom potrebom za zaduživanjem. To je dovelo do povećanja deficita sa 116,2 miliona eura kako je bilo predviđeno planom na 142 miliona eura što je svakako korak unazad kada je u pitanju poštovanje principa iz Mastrihta, a to je istovremeno i korak dalje od ulaska Crne Gore u EU", saopštila je Popović.
Ona je kazala da se postavlja pitanje do kada će Crna Gora ići "ovim i ovakvim putem".
"Do kada ćemo se zaduživati kako bi pokrivali partijsko zapošljavanje i neracionalne i neproduktivne troškove? Šta će se desiti kada nam sve međunarodne finansijske institucije okrenu leđa i ne budemo više u mogućnosti da podignemo kredit bilo gdje? Da li ćemo tada postati taoci MMF-a i Svjetske banke?", zaključila je Popović.
( Vijesti online )