Mališić: Vlast poseže za strahom, Vučić prošao svoj zenit

Kaže, ukoliko bude izabran za predsjednika, Vučić će se baviti državničkim politikama, kontaktima sa svijetom, a za sve ono što ne bude moglo da se ostvari - biće kriv neki novi premijer

292 pregleda2 komentar(a)
Vesna Mališić, Foto: Privatna arhiva
13.03.2017. 09:44h

Pozivanje na "makedonski scenario" je plašenje ljudi, ova vlast je posegnula za nečim što nismo imali još od vremena Slobodana Miloševića - a to je strah, smatra urednica NIN-a Vesna Mališić, prenosi N1.

Vesna Mališić smatra da je nerazumno držati zatvorenim glavne medije u trenutku kada se obilato koriste društvene mreže.

"To nije dobro i ne stvara dobar utisak o vladajućoj koaliciji. Kreira jako lošu atmosferu, ratničku atmosferu, atmosferu konfrontacije i to se uvećava. Dominanto osjećanje je potreba vladajuće koalicije da stvari redukuje, zabranjuje, ne dopušta, u elektronskim medijima je 90 odsto prisustva vladajuće koalicije, to je nepotrebno, mislim da to stvara tenziju i nervozu, imate stalno pozivanje premijera na mir i stabilnost, ali ne može se stabilnost ostvarivati ratničkim sredstvima", kaže ona.

Mališić navodi da se niko ne bavi onim šta građani očekuju od predsjedničkih izbora, čak, kako kaže, ni narod nije došao do toga. Navodi da je predizborna buka prejaka da bi birač mogao da promisli za šta bi glasao.

"Prosječan glasač je pod pritiskom političke propagande, pa ne može da dođe do interesa. Atmosfera se prenosi na glasače, nervoza koja se stvara u posljednje dvije godine čini ljude jezivo napetim i to možemo da vidimo na društvenim mrežama jer imamo zatvorene elektronske medije i sve to se prelilo na mreže gde nervoza vri".

Mališić dodaje da vlast zanima samo skupljanje kapilarnih glasova. "Meni je jedan poznanik rekao da je skupio 80 glasova, ljudi koji su završili fakultet treba da idu da vuku za rukav rodbinu i prijatelje da glasaju, to je ispod svakog dostojanstva".

Govoreći o kampanji, Mališić kaže da za 18 dana ne može mnogo toga da se promjeni, naročito kada se pogleda kako izgleda kampanja.

"REM neće da vrši monitoring, to je nevjerovatno, imate Agenciju za borbu protiv korupcije koja nema predsjednika i nije u punom sastavu, RIK u kome vladajuća većina ima dvotrećinsku većinu, izbore na Kosovu koji nijesu regulisani... Mnoge pretpostavke za izbore nijesu dovedene do mjere koja bi bila normalna, ni OEBS ne kontroliše, stvara se osećanje sumnje da izbori neće biti regularni, što je apsurdno pored ovolike podrške. To je inat politike, Vučić hoće u prvom krugu da pobjedi i zato se sve ovo dešava..."

Mališić smatra da je, bez obzira što će izbori pokazati podršku, Aleksandar Vučić prošao svoj zenit.

"On kao čovjek koji prati istraživanje, do njega dopiru vijesti da njegova popularnost nije kao što je bila, mora da se izgura na mišiće, mnogi su razočarani, otuda potreba za sigurnim glasovima, on želi da politički ostvari neke svoje ciljeve i da sa jačim legitimitetom ostane pet godina".

Kaže, ukoliko bude izabran za predsjednika, Vučić će se baviti državničkim politikama, kontaktima sa svijetom, a za sve ono što ne bude moglo da se ostvari - biće kriv neki novi premijer.

O kandidaturi Ljubiše Preletačevića Belog kaže da će pokazati koliko je politika dodirnula apsurd i očekuje da će za njega glasati građani iz grupe apstinenata ili tzv. šetajući glasači.

"Bila sam na bjesedama u čast Zorana Đinđića, kada vidite mlade ljude kako razumiju šta se to dešava, ono što mi je žao i za to je odgovorna DS, bjesede su morale da budu na državnom nivou, da se čuvaju najveće ideje Zorana Đinđića, a ne ovako da se bore da ga čupaju mrtvog da se okoriste o njegovu harizmu", rekla je Mališić u Novom danu koji se emituje na N1.

Mislim da sve interpretacije govore da Đinđić nije razumio, smatra ona i dodaje da je mogla da se napravi ozbiljna rasprava i analiza njegovog djela.

"Imao je najveću podršku kad je ubijen, proradila je griža savjesti građana, bio je na vlasti 25 mjeseci, ono što je on počeo i radio je riznicia na kojoj mogu generacije da se napajaju i motivišu".