Holandija zabranila da avion sa Čavušogluom sleti u Roterdam, Erdogan: "Ostaci nacizma"

"Možete da zaustavljate avion našeg ministra koliko hoćete, da vidimo kako će vaši avioni od sada dolaziti u Tursku," rekao je turski predsjednik Erdogan i ocijenio da holandska vlada "ne zna politiku ili međunarodnu diplomatiju"

0 komentar(a)
Mevlut Čavušoglu, Foto: Reuters
11.03.2017. 13:34h

Holandska vlada povukla je danas dozvolu za slijetanje aviona turskog ministra spoljnih poslova Mevluta Čavušoglua, koji je najavio da će doći danas u Holandiju da prisustvuje mitingu podrške za turski referendum o ustavnim promjenama.

Na odluku je odmah ljutito reagovao turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan i nazvao taj postupak "ostacima nacizma" i najavio uzvratne mjere, čime je dalje zaoštrio diplomatski sukob između dvije zemlje oko kampanja za turski referendum o ustavnoj reformi kojom bi se dala veća ovlašćenja šefu države.

U saopštenju holandska vlada navela je da je povukla dozvolu zbog "rizika za javni red i bezbjednost" nastalih zbog najavljene posjete Čavušoglua Roterdamu gdje miting treba da se održi.

U izjavi za televiziju CNN-Turk Čavušoglu je ranije danas rekao da namjerava da otputuje u Roterdam na miting podrške predsjedniku Erdoganu i zaprijetio da će biti uvedene "teške sankcije" Holandiji ako mu bude uskraćena dozvola za slijetanje.

Holandska vlada je navela da je zajedno s turskim vlastima tragala za "prihvatljivim rješenjem" za Čavušogluov plan da vodi kampanju u Holandiji, ali "prije nego što su ovi pregovori završeni, turske vlasti su javno zaprijetile sankcijama, što čini traganje za razumnim rješenjem nemogućim". "Zbog toga je Holandija dala k znanju da povlači prava na slijetanje" za letjelicu turskog ministra, navodi se u saopštenju.

Na skupu u Istanbulu Erdogan je rekao da su "to ostaci nacizma, to su fašisti".

"Možete da zaustavljate avion našeg ministra koliko hoćete, da vidimo kako će vaši avioni od sada dolaziti u Tursku," rekao je turski predsjednik i ocijenio da holandska vlada "ne zna politiku ili međunarodnu diplomatiju".

Diplomatski sukob dvije zemlje, obje članice NATO-a, odvija se nekoliko dana prije holandskih parlamentarnih izbora 15. marta na kojima se prema anketama očekuje jačanje antiislamskog vođe Gerta Vildersa.

Holandska vlada je saopštila da se ne protivi skupovima u Holandiji na kojima se daju informacije o turskom referendumu, ali je navela da ti mitinzi ne treba da doprinose tenzijama u holandskim društvu i da svako ko želi da ih organizuje, "mora da se pridržava instrukcija vlasti da bi javni red i mir bili zagarantovani".

Kako se navodi, turska vlada "ne želi da poštuje pravila po ovom pitanju".

Čavušoglu je ranije ponovio optužbe turske vlade da su zabrane skupova u Njemačkoj i Holandiji "fašistička praksa".

On je rekao da njemačke i holandske zabrane mitinzima na kojima se zalaže da se 16. aprila glasa "da" na referendumu o ustavnim promjenama kojim bi se proširila ovlašćenja turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana, znači podrška strane koja je za "ne".

Šef holandske diplomatije Bert Kunders rekao je u četvrtak da holandska vlada smatra da je planirana posjeta ministra spoljnih poslova Turske Čavušoglua "nepoželjna".

On je rekao da vlada neće pružiti nikakvu pomoć ukoliko Čavušoglu u subotu ipak dođe u Holandiju kako bi učestvovao na mitingu podrške predsjedniku Turske Tajipu Redžepu Erdoganu.

Odnosi Berlina i Ankare zategli su se posljednjih dana zbog toga što su u nekoliko njemačkih gradova otkazani skupovi podrške Erdoganu.

Švajcarska i Austrija su se pridružile sličnim zabranama u petak. Ze zemlje su zabranile da se na njihovoj teritoriji održe skupovi uz prisustvo predstavnika turske vladajuće partije Stranke pravde i razvoja, AKP.